Първата организация на чехи и словаци в България е със 130-годишна история. Според исторически сведения през 80-те години на XIX век в София вече има около 100 чехи. Но по това време те още нямат своя организация, а сбирките им се провеждат в бирената фабрика на братята Прошек. Чехите и словаците активно участват в новосъздадения в края на века столичен клуб "Славянска беседа“. А през ноември 1892 г. общността основава своето Читателско-забавно сдружение "Чех“.
Започват да се доставят чешки списания, книги, създават се музикални, драматични и певчески кръжоци, обсъжда се и необходимостта от чешко училище в София.
Разделянето на Чехословакия на две отделни държави през 1993 г. не разцепва земляческата общност в България. Сдружението продължава да функционира като общ чехословашки клуб. Съвременен наследник на сдружение "Чех” е Чехословашкия клуб "Т. Г. Масарик“. Днес той наброява 209 члена, повечето наследници на чехи и словаци, заселили се в България. Това са хора с различни професии, но всички са високо образовани и с авторитет в обществото ни.
Във връзка със 130-ата годишнина от създаването на организацията на чехи и словаци в България, в края на миналата година беше подредена документална изложба, проследяваща знакови събития от историята на клуба. Тя беше организирана с подкрепата на Министерството на външните работи на Чешката република, а домакин беше Институтът за етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН.
"Чехословашкия клуб на практика е един от най- старите клубове на чехи и словаци, живеещи по света” – посочва председателят му инж. Емил Тодоров:
Сградата е дело на австрийски архитект, до днес е запазила автентичния си вид, единствено е коригиран третият етаж, тъй като по време на бомбардировките над София той силно е пострадал. На първия етаж е направен ресторант, а на втория и в момента съществува киносалон. Там се е помещавало и училището до 1948 г. Имало е театрален и певчески кръжок. А интересен факт е, че от тук води началото си третият по ред на възникване в света куклен театър, след тези в Чикаго и в Белград. Годината е 1943-та, когато тъкмо в Чешкия дом вдига завеса първият куклен театър в София.”
Сградата на Чешкия дом в столицата, която софиянци познават като място с хубав ресторант и разнообразна чешка бира, става вдъхновение на една млада българка, завърнала се наскоро от чужбина. Божана Кацарова буквално преобразява до неузнаваемост запуснатата зала за тържества в Чехословашкия дом в София:
През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..
Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..