Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избори 2023

Дарко Аначков, Сърбия: Българите във Враня и околността не са достатъчно запознати с политическата ситуация в България

Младите хора на България и Сърбия са най-добрите културни дипломати, казва председателят на Българо-сръбския център там

Враня
Снимка: glaspress.rs

Българските граждани в Сърбия имат четири адреса, на които могат да се включат в изборите за българско народно събрание.

Сред жителите на Враня няма особено силно желание за гласуване, тъй като в градчето им няма открита изборна секция и те трябва да пътуват до Генералното консулство на България в Ниш (на 120 км от Враня) или до Културно-информационния център в Босилеград (на 100 км), каза пред Радио България Дарко Аначков, председател на Българо-сръбския център там. Въпреки отдалечеността обаче, той се надява, че съгражданите му ще гласуват.

"Българо-сръбският център във Враня е открит през 2018 г., а дотогава не са провеждани никакви дейности за опазване на българския дух и идентичност на хората в региона", разказва Аначков.

"Българите във Враня и околността не са достатъчно запознати с политическата ситуация в България. Нямахме посещения на политиците, на политическите партии от България. Първите дипломати, тоест държавни представители идват по моя покана през 2018 г. по повод откриването на Българо-сръбския център и оттогава започва, така да кажа, процесът на възстановяване на българската духовност и идентичност във Враня, благодарение на бившия посланик в Белград Радко Влайков. Сега това сътрудничество продължава с Генералното консулство в Ниш и консула Димитър Цанев, както и с посланика на България в Белград Петко Дойков."

Дарко Аначков

Аначков смята, че местните българи са доволни от политиката, провеждана от Министерството на образованието, и от това, че има много повече българи, които следват в български университети. Но сред българското малцинство в Сърбия има недоволство от дългото чакане за получаване на българско гражданство.

Попитан как ще коментира интернет реклама, която призовава хората без адресна регистрация в София да гласуват в Сърбия, Аначков предположи, че тя е насочена към българите, пътуващи в деня на вота през западната ни съседка.

"Аз бях няколко пъти председател на секционна избирателна комисия, бил съм и зам.-председател и секретар в Генералното консулство и знам, че има много българи, които пътуват транзитно и, преминавайки покрай някоя от секциите тук, например през Ниш, те гласуват."

Аначков разказа пред Радио България и за инициативата на техния Българо-сръбски център, наречена "Културна дипломация на младите хора между България и Сърбия":

"Това е проект от Министерството на външните работи на България. Реализацията започна от януари тази година. Целта е да включим младите хора – училища, културни институции от цяла Югоизточна Сърбия. Да покажем на сърбите тук и някои положителни неща за България. Защото знаете в Сърбия какво е отношението към България, особено в Югоизточната част на страната – ако започнем от Враня, в Сурдулица е още по-сложно – знаете за сурдулишките мъченици, които ги наричат и т.н. – Лесковац, Ниш, Пирот, Цариброд, Зайчар. Обхванахме всички тези места. Смятаме, че младите хора – и сърби, и българи, са най-добрите културни дипломати. Защото те нямат предразсъдъци, каквито имат примерно възрастните хора. Затова избрахме да запознаем младите с българската култура, с идентичността на българите, малко да променят мнението си за България чрез културата."

Снимка: БГНЕС
По публикацията работи: Анна Фуцкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На снимката от ляво надясно: Мирослава Ценова и Ирена Динкова. Снимки, използвани за колаж: Мирослава Ценова

Проектът "Онлайн психолог" помага на сънародниците ни зад граница

Две българки, живеещи в Италия – Ирена Динкова и Мирослава Ценова, разработват проект "Онлайн психолог" , насочен към българите зад граница, които имат нужда от този вид услуга на родния си език. Сънародниците ни в България също могат да се..

публикувано на 10.02.25 в 18:17

Български учители от цял свят се събират през април в Лондон

Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" ще събере от 4 до 6 април в Лондон университетски преподаватели, учители и директори на български неделни училища от цял свят...

публикувано на 10.02.25 в 07:10
Бюст-паметникът на Левски в Чикаго

Почит за Васил Левски в Чикаго

Сънародниците ни в Чикаго ще отбележат 152-ата годишнина от героичната гибел на Апостола на свободата Васил Левски с поредица от прояви, узнаваме от Календара на културните събития на българскатаобщност за месец февруари 2025 г., огласен от..

публикувано на 08.02.25 в 11:19