Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят на мозайките в Девня с нови експонати от II-III век

4
Музеят на мозайките в Девня
Снимка: Община Девня

Уникални находки от края на II и началото на III век от н.е. съвсем скоро ще станат част от експозицията на Музея на мозайките в Девня, който е сред най-посещаваните атракции в района. Сред експонатите, които ще бъдат подредени в новата витрина са арибаловиден съд, в който са се съхранявали благовонни масла, бронзова кана ойнохое с трилистно устие, бронзова патера – готварска принадлежност, която много напомня на съвременните тигани и др.


В експозицията ще бъдат изложени и бронзовите апликации с формата на малки мечешки и лъвски глави към сгъваем железен стол, който за жалост е прекалено ерозиран, за да бъде реставриран.

Новите експонати на Музея на мозайките са открити в неразграбена зидана гробница в квартал "Химик" на град Девня още през далечната 1993 г. "Гробницата – тухлена, покрита с каменни плочи, е от римския период на Марцианопол, но погребението е от тракийски тип, с трупоизгаряне", пояснява директорът на Музея на мозайките Иван Сутев. 

До момента обаче тези находки са били съхранявани във фондохранилището на музея заради липса на средства да бъдат реставрирани, за да придобият стойността на музейни експонати. През 2022 г. музеят и Община Девня печелят проект към Министерството на културата, благодарение на който са финансирани реставрацията и всички дейности по изработването на витрината и експонирането на артефактите.

Снимки: Община Девня


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Селище на куманите откриха край крепостта Ряховец в Горна Оряховица

Селище на куманите откриха това лято археолози от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от тракийската крепост Ряховец, предаде кореспондентката на БНР Здравка Маслянкова. Археологическият обект е..

публикувано на 21.07.24 в 11:01
Прокламация за началото на въстанието във Втори Битолски революционен окръг, не е нужно да се коментира на какъв език е написана. Македонският още не е бил дефиниран през 1903 г.

Преди 121 години в Македония избухва Илинденско – Преображенското въстание

На 20 юли (по Юлиански календар) 1903 г. македонските българи грабват оръжие, за да поправят една историческа неправда, причинена от Берлинския конгрес през 1878 г. Разпокъсването на българското етническо землище след Руско-турската освободителна война..

публикувано на 20.07.24 в 15:43

Свети пророк Илия – Божият избраник

На 20 юли, в разгара на най-горещите дни, православната ни църква чества паметта на старозаветния пророк Илия. За почитта на народа ни към Божия угодник свидетелстват множеството православни храмове на негово име, където от незапомнени времена се..

публикувано на 20.07.24 в 06:05