Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коронавирусът и сърдечно-съдовите заболявания

Д-р Валери Гелев

 „Това, което е известно за коронавируса е, че ангажира значително хора със сърдечно-съдови заболявания, ако трябва да ги степенуваме, най-често  това са болните с хипертония, захарен диабет и други сърдечно-съдови заболявания. Имаше известни данни, че вероятно вирусът прониква в белия дроб чрез един от рецепторите, който използваме като таргет  и за нашата терапия, която създаде известни притеснения в цял свят. Но това, което искам да кажа за  пациентите, предвид притесненията им: доказано е, че всички препоръки на големите дружества и асоциации за ограничение на хипертонията, са свързани с това да не се спират тези медикаменти, защото напоследък излязоха данни, че те могат да имат благотворно лечение при лечението на вируса.“ – каза в интервю за Радио Благоевград д-р Валери Гелев, началник на Клиниката по кардиология в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда. Той посочи, че поне до известно време трябва да свикнем да живеем с този вирус, но сърдечно-съдовите заболявания крият не по-малък риск. Отлагане на лечението и посещението при лекар за по-дълъг период в рамките на два-три месеца, може да доведе до нежелани последици.

  Кардиологът съобщи, че почти всяка седмица излизат нови данни, въз основа на тях и  нови препоръки. Но те основно са свързани с  информация за различните форми на проява на covid-19 и засягане на сърдечно-съдовата система. Както и с организацията на работа в условията на пандемия. Няма коренна промяна в основните препоръки, които са налице за поведението и лечението на  сърдечно-съдовите заболявания.

  „Това, което бих препоръчал е: всички ние, имайки повече свободно време за себе си и преосмисляйки нещата, може би е разумно да се фокусираме върху това да променим начина си на живот.  Поддържането на здравословен режим по-скоро е свързан с промяна в мисленето и рецептата за живот. Т.е. начинът на живот трябва да бъде променен в посока да спазваме по-разумен режим на хранене – беден на животински мазнини, повече зеленчуци и плодове. По-сериозна физическа активност, която да се превърне като системно поведение и не на последно място – сега е времето, при наличието на рискови бъдат премахнати. Когато режимът падне е добре в контекста на промяната да се направи профилактичен преглед за да се видят стойностите на артериалното налягане, липиден профил, кръвна захар, за да сме сигурни, че в тази посока нещата са наред." – каза д-р Валери Гелев и уточни, че извънредното положение  и обстановката в момента не може да бъде проблем за нарушена двигателна активност. Може да бъде проблем за мотивацията, но всеки един човек би могъл  да намери достатъчно начини за да се поддържа в тонус и двигателна активност, което е изключително важно.

Д-р Валери Гелев в интервю на Лалка Радкова можете да чуете в звуковия файл – >  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След последната сесия на ЕП: време за равносметка

През седмицата се проведе последната пленарна сесия на Европейския парламент в Страсбург. Какво успя да свърши и за какво не стигна време? Какви ще бъдат предизвикателствата, на които следващият състав на ЕП ще трябва да отговори. В предаването “Събития и личности” разговаряхме с трима български евродепутати. За енергетиката, индустрията и..

публикувано на 26.04.24 в 11:25

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25