Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕС и Украйна подписаха политическия раздел от споразумението за асоцииране

| обновено на 21.03.14 в 12:46
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украйна вече е с една крачка по-близо до Европейския съюз, след като в Брюксел премиерът на страната Арсений Яценюк и председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой подписаха политическата част от споразумението за асоцииране.

През ноември миналата година отказът на бившия президент Янукович да парафира документа провокира масовите протести. Днес Европа се надява подписването му да помогне за стабилизирането на Украйна.

Украйна иска да бъде част от голямото европейско семейство, и подписването на политическата част от споразумението за асоцииране е първа стъпка в тази посока, заяви премиерът на страната Арсений Яценюк в Брюксел.

Той определи парафирането на документа като исторически акт и го посвети на хората, които се бориха и отдадоха живота си за европейското бъдеще, правата и свободите на украинския народ. Моята страна е изправена пред много предизвикателства – икономически, политически и военни. С подписването на този договор показваме на целия свят, че сме заедно, че Украйна споделя европейските ценности, и че заедно можем да успеем. Знам, че пътят ще е много неравен, но нашата цел е да постигнем всичко, за което се бори украинският народ, подчерта Арсений Яценюк.

Документът е знак за европейска солидарност с Украйна и се разчита да се превърне в стимул за демократичните реформи в страната. Това обаче е първият случай, при който Европейският съюз разделя подписването на такова споразумение на два отделни етапа. Парафираната днес политическа част засяга партньорството на Украйна с Евросъюза и придържането й към неговите демократични принципи и ценности. Икономическата част на документа, включваща зона за свободна търговия, която би дала тласък на икономиката на страната, остава за след изборите през май.

Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой изрази надежда и тя да бъде подписана колкото е възможно  по-скоро. Очакванията обаче са, че това ще отнеме време - първо, защото Европейският съюз иска тази част от документа да бъде подписана от правителство, чиято легитимност никой не поставя под съмнение, и второ - защото в началото на тази година Херман ван Ромпой, Жозе Барозу и Владимир Путин се разбраха да създадат работни групи, които да анализират възможните ефекти от по-близкото икономическо обвързване на Украйна с Евросъюза и дали то би ощетило руските интереси.

Подписването на споразумение за асоцииране е задължителна предпоставка за бъдещо присъединяване към Европейския съюз, но не дава никакви гаранции за членство в блока.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лоренцо Кодоньо: Поемането на общ дълг е много спорна тема в Европа

Европейският съюз се нуждае от поне 800 милиарда евро инвестиции годишно. Това изречение, записано в доклада на бившия управител на Европейската централна банка и бивш премиер на Италия Марио Драги, ясно обобщава състоянието на икономиката в съюза. Супер Марио, както е известен още технократът, прочул се по време на глобалната финансова..

публикувано на 14.09.24 в 09:55

Нов призив за оставки във висшето военно ръководство заради катастрофата в "Граф Игнатиево"

Нов призив за оставки във висшето военно ръководство отправи през социалните мрежи на Димитрина Попова. Попова е жената до загиналия през 2021-ва година пилот на МиГ-29 майор Валентин Терзиев. Призивът дойде слез смъртта на двамата военни пилоти в петък край Граф Игнатиево с L-39. Димитрина Попова настоя отново за оставките на „този ръководен..

публикувано на 14.09.24 в 09:20

Кръстовден е!

Хиляди се събраха с молитва за изцеление  в местността "Кръстова гора" над Асеновград, на  празника Въздвижение на Светия кръст- популярен като Кръстовден. Празничната служба в манастира "Света Троица" ще бъде водена от Пловдивския митрополит Николай и Западноевропейския митрополит Антоний. Местността "Кръстова гора" в Родопите е известна..

публикувано на 14.09.24 в 08:51

МРРБ обсъжда нови критерии за поставяне на пътна маркировка

Министерството на регионалното развитие обсъжда нови критерии за поставяне на пътна маркировка. Едно от предложенията е това да не се прави  между ноември и края на март. Изцяло нова наредба за пътните маркировки пише МРРБ, каза Диана Русинова от Европейският център за транспортни политики. "Защото нашата наредба е много остаряла. Тя е от..

публикувано на 14.09.24 в 08:20
Ф-35

САЩ одобри потенциална продажба на 32 Ф-35 на Румъния

Държавният департамент на САЩ одобри потенциалната продажба на 32 изтребителя Ф-35 и самолетни двигатели на Румъния. Сделката е на стойност 7,2 милиарда долара, съобщиха от  Пентагона, предаде БТА. Главен изпълнител ще бъде компанията "Локхийд Мартин". В съобщението се посочва, че този проект подкрепя целите на американската..

публикувано на 14.09.24 в 07:58

140 млн. повече за обучение на студенти по важни за икономиката специалности

Държавата осигурява близо 140 милиона лева допълнително за обучението на студенти и докторанти по важни за българската икономика специалности. Повече средства получават държавните университети, които осигуряват по-качествено обучение и подготовка на студенти и докторанти по специалности, от които българската икономика има нужда...

публикувано на 14.09.24 в 07:54

За 9-и път: Жители на свищовски села с пътна блокада заради безводие

Жителите на свищовските села, които бедстват заради безводие, за девети път излизат на протест с пътна блокада. Между 10 и 12 часа на два пъти за половин час те ще затворят пътя Плевен - Русе при разклона за село Горна Студена. Хората от Хаджидимитрово, Горна Студена, Морава и Козловец не спират с протестите и пътните блокади. Казват, че..

публикувано на 14.09.24 в 07:47