Герган Ценов е български пианист и диригент, който живее и работи в САЩ от 1999 г. , където пропагандира българската музика. През лятото на 2010 г. той дирижира два концерта (в Карнеги Хол в Ню Йорк и в Кенеди Център във Вашингтон) с програма, съставена единствено от творби на Петко Стайнов, а като пианист участва с изпълнения на произведения от български композитори в рамките на „Български концертни вечери“, които традиционно се провеждат в Генералното Консулство на Република България в Ню Йорк.
Герган Ценов е създател и диригент на оркестър, носещ неговото име - Камерен ансамбъл „Ценов”. Дебютът му е на 29 май 2015 г. в Ню Йорк с изцяло българска програма - произведения от Любомир Пипков, Лазар Николов, Иван Спасов и Васил Казанджиев.
През януари 2016 г. съставът отново изпълнява българска програма в Ню Йорк.
Следващият концерт на Камерен ансамбъл "Ценов" ще бъде на 4 юни в "Бруно Валтер аудиториум" в Линкълн център - Ню Йорк, когато отново ще има две български премиери – на Симфония №4 от Александър Райчев и Complexi Sonori от Васил Казанджиев.
Герган получава първите си уроци по пиано в Пазарджик, завършва музикалното училище „Добрин Петков“ в Пловдив. През 1993 г. той постъпва в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София с две специалности: пиано в класа на проф. Жени Захариева и оперно-симфонично дирижиране в класа на проф. Васил Казанджиев. От 1999 г. Ценов живее и работи в САЩ, където завършва последователно Montclair State University (Държавния университет в Монтклеър Ню Джърси) с магистърска степен по пиано и Juilliard School в Ню Йорк с магистърска степен по оркестрово дирижиране. Обучението на Герган Ценов в Juilliard School е съпроводено с творческо сътрудничество с едни от най-изтъкнатите диригенти в света – Курт Мазур, Пиер Булез, Майкъл Тилсън Томас, Джордж Манахан. През 2007 г. той е назначен за диригент на Оркестъра на Нюйоркския университет, а от 2011 г. Ценов е главен диригент на New Amsterdam Symphony Orchestra в Ню Йорк.
В България Герган Ценов е гостувал като диригент на Софийската филхармония, на Академичния симфоничен оркестър и на Пазарджишкия симфоничен оркестър.
Неговият диригентски дебют с Нов симфоничен оркестър е на 25 април 2016 г. в зала „България”, в един от концертите, с които е отпразнувана 25–ата годишнина от създаването на състава. Програмата включва единствено произведения от българския авангард.
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..