Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На бис – една баварска приказка, разказана от „София симфоникс” и Любка Биаджони цу Гутенберг

4
Любка Биаджони цу Гутенберг

Това е разказ за турнето на българския оркестър „София симфоникс“ и неговата диригентка Любка Биаджони цу Гутенберг сред красотата на Бавария в средата на юли 2016 г. Предаването проследява трите концерта в Германия след гостуването на музикантите на фестивала „Тиролски празници“ в Ерл /Австрия/ на 10. юли. Репортажът включва записи от концерта на фестивала „Нощна музика“ – Херенхимзее във великолепния дворец на езерото Кимзее, построен от крал Лудвиг II; от образователния концерт в престижна класическа гимназия в Байройт, както и от галавечерта на открито в двора на двореца Пласенбург в градчето Кулмбах.  Във финалния концерт солираха певците Неля Кравченко, Емилия Кирчева, Ангелина Манчева, Мария Павлова, Михаил Михайлов, Александър Баранов и Никола Иванов. Включено е интервю със солиста в концерта в Херенхимзее Симониде Бракони, водач на виоловата група в оркестъра на Миланската скала; впечатления на публиката както и на оркестрантите от „София симфоникс“. Има среща с баронеса цу Гутенберг  в една от градините на дома й /имението Гутенберг/, в която тя разказва за живота си в замъка и за отношението си към вековните традиции на рода Гутенберг. Впечатлява уважението й към българската музикална  култура и изпълнителско изкуство.
Любка Биаджони цу Гутенберг получава образованието си в родния й град Рим, както и в София, където завършва НМА „Проф. Панчо Владигеров” със специалност хорово дирижиране в класа на проф. Георги Робев. Оркестрово дирижиране изучава при проф. Влади Симеонов и специализира в НМА при проф. Васил Казанджиев.
Следват още множество специализации и съвместна работа с диригенти като Карл Остерайхер, Густав Кун /на когото е била асистент в продължение на 3 години/, Ленард Бърнстейн, Иля Мусин, Валери Гергиев.
Маестро Биаджони е носител на първи награди от конкурсите за диригенти на Виенския камерен оркестър /1996/ и Европейския конкурс за оперно дирижиране „Франко Капуана” в Сполето /2002/. 
Работила е с оркестъра на „Арена ди Верона” и с други състави, между които „Артуро Тосканини”, Виенския камерен оркестър, Варшавската филхармония. В периода 2010 – 2015 тя е щатен диригент на Софийската филхармония. През 2008 г. за първи път представя български музиканти на фестивала Херенхимзее в Бавария, основан от нея и съпруга й изявения германски диригент Енох цу Гутенберг. През 2013 г. маестро Биаджони създава  оркестъра „София симфоникс”, с който има ангажименти в Германия. Неговият официален дебют в София е през октомври, 2015 г. в зала „България”.
Както у нас, така и в Германия Любка Биаджони цу Гутенберг поставя редица полусценични постановки на любими оперни заглавия като „Набуко”, Травиата”, „Риголето”, „Селска чест” със своя режисура, като едновременно с това е автор на костюмите и на цялостната визия на спектаклите. 
В края на юли, 2016 г. тя е наградена със сребърен медал от Общинския парламент на Оберфранкен /Горна Франкония/, Бавария за музикалните й заслуги, за ангажираността й с образователните концерти в Байройт и високото ниво на изпълненията в тях, както и за цялостната й дейност като диригент.
Чуйте предаването „На бис – българските музиканти“ в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23