Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На бис – една баварска приказка, разказана от „София симфоникс” и Любка Биаджони цу Гутенберг

4
Любка Биаджони цу Гутенберг

Това е разказ за турнето на българския оркестър „София симфоникс“ и неговата диригентка Любка Биаджони цу Гутенберг сред красотата на Бавария в средата на юли 2016 г. Предаването проследява трите концерта в Германия след гостуването на музикантите на фестивала „Тиролски празници“ в Ерл /Австрия/ на 10. юли. Репортажът включва записи от концерта на фестивала „Нощна музика“ – Херенхимзее във великолепния дворец на езерото Кимзее, построен от крал Лудвиг II; от образователния концерт в престижна класическа гимназия в Байройт, както и от галавечерта на открито в двора на двореца Пласенбург в градчето Кулмбах.  Във финалния концерт солираха певците Неля Кравченко, Емилия Кирчева, Ангелина Манчева, Мария Павлова, Михаил Михайлов, Александър Баранов и Никола Иванов. Включено е интервю със солиста в концерта в Херенхимзее Симониде Бракони, водач на виоловата група в оркестъра на Миланската скала; впечатления на публиката както и на оркестрантите от „София симфоникс“. Има среща с баронеса цу Гутенберг  в една от градините на дома й /имението Гутенберг/, в която тя разказва за живота си в замъка и за отношението си към вековните традиции на рода Гутенберг. Впечатлява уважението й към българската музикална  култура и изпълнителско изкуство.
Любка Биаджони цу Гутенберг получава образованието си в родния й град Рим, както и в София, където завършва НМА „Проф. Панчо Владигеров” със специалност хорово дирижиране в класа на проф. Георги Робев. Оркестрово дирижиране изучава при проф. Влади Симеонов и специализира в НМА при проф. Васил Казанджиев.
Следват още множество специализации и съвместна работа с диригенти като Карл Остерайхер, Густав Кун /на когото е била асистент в продължение на 3 години/, Ленард Бърнстейн, Иля Мусин, Валери Гергиев.
Маестро Биаджони е носител на първи награди от конкурсите за диригенти на Виенския камерен оркестър /1996/ и Европейския конкурс за оперно дирижиране „Франко Капуана” в Сполето /2002/. 
Работила е с оркестъра на „Арена ди Верона” и с други състави, между които „Артуро Тосканини”, Виенския камерен оркестър, Варшавската филхармония. В периода 2010 – 2015 тя е щатен диригент на Софийската филхармония. През 2008 г. за първи път представя български музиканти на фестивала Херенхимзее в Бавария, основан от нея и съпруга й изявения германски диригент Енох цу Гутенберг. През 2013 г. маестро Биаджони създава  оркестъра „София симфоникс”, с който има ангажименти в Германия. Неговият официален дебют в София е през октомври, 2015 г. в зала „България”.
Както у нас, така и в Германия Любка Биаджони цу Гутенберг поставя редица полусценични постановки на любими оперни заглавия като „Набуко”, Травиата”, „Риголето”, „Селска чест” със своя режисура, като едновременно с това е автор на костюмите и на цялостната визия на спектаклите. 
В края на юли, 2016 г. тя е наградена със сребърен медал от Общинския парламент на Оберфранкен /Горна Франкония/, Бавария за музикалните й заслуги, за ангажираността й с образователните концерти в Байройт и високото ниво на изпълненията в тях, както и за цялостната й дейност като диригент.
Чуйте предаването „На бис – българските музиканти“ в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46