Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕК прекратява частично мониторинга над България

Франс Тимерманс
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската комисия прекратява частично мониторинга върху България за борбата с корупцията и организираната престъпност и реформата на правораздаването. 

„Три от шестте показателя – за независимостта на съдебната власт, законодателната рамка и организираната престъпност, могат да се считат за временно прекратени, заяви днес заместник-председателят на ЕК Франс Тимерманс при представянето на доклада по механизма за сътрудничество и проверка (МСП).

„Ако България продължи с усилията за изпълнение на 17-те препоръки от миналогодишния доклад по механизма и сътрудничество и проверка, догодина мониторингът може да бъде прекратен“, добави той пред журналисти в Страсбург.

Европейската комисия посочва, че „оценява положително продължаващите усилия и решимост на България“ по изпълнение на препоръките в съдебна реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност.

„Ако тези положителни тенденции продължат, и България продължи с темпото на реформите по устойчив и необратим начин, Комисията е уверена, че механизмът за сътрудничество и проверка може да бъде приключен преди края на мандата на тази Комисия", каза Тимерманс, който отговаря за върховенството на закона в ЕК.

Според него „в доклада се отчита, че България продължава да отбелязва стабилен напредък в изпълнението на окончателните препоръки, които отправихме през януари 2017 г.“.

"Ще продължим отблизо да следим напредъка. Става дума за цели, а не за краен срок", добави Тимерманс.

От Комисията посочват, че се изисква наблюдението да продължи, за да се потвърди сегашната оценка, тъй като в някои случаи действията са в ход.

Същевременно Тимерманс предупреди, че медиите и в двете страни трябва да работят свободно: "Този въпрос е извън механизма за сътрудничество и проверка, но има отражение върху напредъка на реформите в съдебната система и борбата срещу корупцията. Медиите и гражданското общество трябва да са в състояние да осъществяват това свое влияние в плуралистично общество, свободно от натиск".

Според министъра на външните работи Екатерина Захариева докладът на ЕК за България е обективен:

"Считам, че този доклад наистина отразява обективно стремежа на всички институции, които са отговорни за провеждане реформата в съдебната система с цел българските граждани да получат качествено, ефективно, бързо и справедливо правосъдие и много обективно отразява постигнатото до момента, както и това, което в кратки срокове остава все още да се довърши, за да може механизмът да приключи".

Докладът на Европейската комисия за напредъка на България потвърждава необратимостта на реформите, коментира министърът на правосъдието Цецка Цачева: "Правителството заявява своята продължаваща решимост за консолидиране на усилията по постигнатите резултати и за наблюдаване и отчитане от българските власти на реформите от механизма след края на механизма от Европейската комисия".

От прокуратурата определят като "силно удовлетворяваща" положителната оценка за положените усилия и постигнатите от устойчиви резултати по Механизма за сътрудничество и отбелязват, че приносът на държавното обвинение е отчетен "коректно". "Липсата на нови препоръки и изразената увереност, че  наблюдението над България може да приключи идната година са показателни за необратимостта на напредъка", смятат от прокуратурата. 

Министърът на вътрешните работи Младен Маринов смята, че Европейската комисия е оценила обективно усилията на МВР в борбата с организираната престъпност: "Продължаваме работа по отношение на корупцията във взаимодействие с всички институции, които имат задача да противодействат на корупцията".

"Най-важният факт е, че България остава под наблюдение", е мнението на евродепутата от ЕНП Светослав Малинов. Той е на мнение, че механизмът е унизителен, включително за налагащата го Еврокомисия: "Такъв механизъм трябва да бъде наложен и на други страни, включително на Германия", смята евродепутатът Ангел Джамбазки.

Препоръките за борба с корупцията не са изпълнени, а медийната среда се е влошила драстично. Това подчертаха от БСП в коментар на мониторинговия доклад на Европейската комисия. "Механизмът за наблюдение и сътрудничество върви към своя край, но въпросите към българското правителство остават", подчерта депутатът Крум Зарков: "Дали това ще е успех за България, или провал за мониторинговия механизъм – е въпросът. И на правителството тепърва предстои да обясни не само на Европейската комисия, не само на останалите страни-членки, а и на българските граждани, че живеем в страна, в която има независим и ефективен съд, тоест правосъдие и справедливост".

В същото време от Европейската комисия обявиха, че Румъния се е върнала назад в процеса на съдебни реформи. Брюксел призовава Букурещ да се върне към усилията за борба с корупцията и гарантирането на независимостта на съдебната система:

Подробности по темата чуйте от прикачените звукови файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Остава опасността от възобновяване на пожара в планина Славянка на наша територия

Опасността от възобновяване на пожара в граничната планина Славянка на българска територия остава реална, докато огнената стихия не бъде потушена на гръцка територия. Това заявиха българските огнеборци, които от 23 дни са на терен.  Под постоянно наблюдение е и развитието на пожара в Република Северна Македония, в близост до нашата граница...

публикувано на 12.08.24 в 12:18
Горица Грънчарова–Кожарева

Горица Грънчарова-Кожарева продължава срещите си с министрите от кабинета "Главчев"

Продължават срещите на избраната от президента за служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева с министрите от служебния кабинет на Димитър Главчев. По информация на БНР разговори вече са проведени със служебния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова. Към момента тя отказва коментар. Горица Грънчарова-Кожарева стартира..

публикувано на 12.08.24 в 12:08

Жега и предупреждения за гръмотевични бури във Великобритания

В Обединеното кралство бяха издадени предупреждения за гръмотевични бури. В резултат на нахлуващата топла вълна днешният понеделник може да се окаже най-горещият ден от годината досега, прогнозират метеоролозите.  Температурите се повишиха през уикенда и се създават условия за гръмотевични бури. Жълт код е обявен за Северна Англия, Шотландия и..

публикувано на 12.08.24 в 11:57

Постижение: Малко италианско селище с трима олимпийски шампиони

Италианският премиер Джорджа Мелони изрази специално своята благодарност на спортистите на страната, които на Олимпийските игри спечелиха общо 40 медала, 12 от които златни.  Италианско селище привлече вниманието пък с това, че има трима олимпийски шампиони, което е единствен случай в света. Това е град Ронкаделе до град Бреша, област Ломбардия...

публикувано на 12.08.24 в 11:44

Тропическата буря "Мария" достигна сушата на Япония

Тропическата буря "Мария" достигна сушата в северния регион на Япония Ивате, където донесе проливен дъжд. Прекъснати са полетите и железопътните услуги, хората в някои райони трябваше да се евакуират от домовете си. Не се съобщава за пострадали. Очаква се бурята с максимална скорост на вятъра от 72 км/ч да се придвижи към Японско море...

публикувано на 12.08.24 в 11:37

РЗИ - Монтана организира концерт за лятната информационна антиСПИН кампания

Регионалната здравна инспекция в Монтана организира концерт по повод лятната информационна антиСПИН кампания. Лятната антиСПИН кампания е под мотото "Безопасна ваканция". Целта е да повиши информираността на жителите на област Монтана за болестта СПИН. През изминалата седмица се проведоха безплатни и анонимни тествания за ХИВ. "Тази..

публикувано на 12.08.24 в 11:31

Доц. Бони Петрунова: Трябва да се преодолее тази бариера на лошо обгрижване на паметниците

Археологическият сезон в Община Каварна беше подновен. На разкопките на нос Калиакра, на които през последните години бяха разкрити изключителни находки, отново работи екипът на директора на Националния исторически музей доц. д-р Бони Петрунова. През септември или октомври, при отпуснато финансиране, се очаква да започнат дейностите и на нос..

публикувано на 12.08.24 в 11:25