Акад. Лъчезар Трайков е доктор на медицинските науки, завежда отделение в Неврологичната клиника на Александровска болница, ръководител е на Катедрата по неврология в Медицинския университет и е член е на консорциума на експертните центрове в Европа.
Болестта на Алцхаймер е най-честата форма на деменция, поясни акад. Трайков: "Деменцията не е диагноза. Деменцията е един сбор от симптоми и ако трябва най-общо да го дефинираме, това е нарушение на интелектуалните способности на човек, които достигат такава степен, че той не може сам да се справя с ежедневните си дейности, което значи, че деменцията сама по себе си е малко късна проява на една болест като Алцхаймер. Болестта на Алцхаймер всъщност представлява 50 на сто - половината от всички деменции по света".
Всеки трети човек след 65-годишна възраст страда от някаква форма на деменция
До 65-годишна възраст болестта на Алцхаймер се среща сравнително рядко, а под 50 години е изключителна рядкост. Между 50 и 65 години боледува не повече от 2% от населението. Във възрастовата група между 65 и 85 години обаче честотата скача от 2-3% до 30 на сто, което означава, че всеки трети човек на земята страда от някаква форма на деменция. Учените вече са наясно с механизмите, по който възниква болестта на Алцхаймер, тоест поредицата явления, които увреждат мозъка.
Възможна ли е профилактика на Алцхаймер? Допреди 4-5 години това е било научна фантастика в тази област, обясни специалистът. Има определени фактори, които доказано подпомагат намаляването на риска. Това са средиземноморската диета, чаша червено вино, социалните контакти, които не бива да затихват след 65-тата година, творчески дейности и четене. На Запад е много развито хора в пенсионна възраст да се учат да свирят на музикален инструмент, записват се на курсове по рисуване или в театрални трупи, защото всички тези дейности се оказват протективни за мозъка. Към това учените добавят проста разходка в парка няколко пъти седмично от 40 минути до 1 час и поне 7 часа сън, защото мозъкът има нужда от сън и то в правилните часове. Според някои учени, сънят дори е на второ място протективните функции, независимо от общоприетото схващане, че с напредването на възрастта можем да спим по-малко. Съчетаването на повече дейности води и до по-добър ефект.
Акад. Трайков посъветва да наблегнем повече на зеленчуците, зехтина и рибата, да понамалим вкуса към свинското месо и мазните храни и посочи, че у нас се прекалява с концентратите, а виното остава на заден план. Освен това, за да се предпазим от деменции, с възрастта трябва да намалим калориите и да не допускаме груби отклонения в телесното тегло. Четенето има основна, много важна роля в протекцията на мозъка, защото обогатява нашите невронни мрежи, изтъкна специалистът - „четенето във всичките му форми, като дейност, като активност на мозъка".
Вече има и различен вид софтуер за мозъчна стимулация, като подобни сеанси се препоръчват поне 4 пъти седмично по един час, разказа още Лъчезар Трайков и даде пример с финландска програма за профилактика, в която прилагането на подобен софтуер е било сред четирите водещи метода за изследване на хора в рисковите групи.
Профилактиката трябва да започне още в средната възраст, защото "лошият белтък" действа безсимптомно
Когато говорим за профилактика, трябва да се обърнем към средната възраст, „да се насочим към хората, при които „лошият белтък“ е в начален стадий или които все още нямат отлагане на „лошия белтък“, подчерта неврологът:
"Лошият белтък започва да се образува в нашия мозък на възраст около 50. На възраст между 50 и 60 той ще се трупа в мозъка, ще достигне определено количество, ще разруши определен брой клетки и чак като достигне разрушаването на клетките - един праг от 60 процента, да речем, в дадена структура, чак тогава ще започнем да забравяме, защото забравянето е един от първите симптоми".
20% от хората, които ще имат лошия белтък, може би никога няма да развият симптоматика на деменция заради защитен механизъм на организма, който се активира спонтанно, подчерта Трайков. Така 50-годишни хора, при които е регистриран лошият белтък, доживяват до дълбока старост с бистър ум. Това е насочило учените да проучват защитните фактори.
Правят се две изследвания, които потвърждават наличието на този белтък в мозъка на почти 100%. Позитронна емисионна томография или лумбална пункция могат да потвърдят това. Тези изследвания се комбинират с изследване на интелекта с тестове, скенер или магнитен резонанс. „Всичко това, взето заедно, при един човек, който даже няма и помен от симптоми за нарушения на интелекта, може да предскаже дали той след 10 или 15 години ще развие Алцхаймерова болест“, изтъкна акад. Трайков. Тъй като позитронната емисионна томография например е скъпа и навсякъде по света струва 1500 евро, трябва да се насочим към програми за ранна диагностика и ранен скрининг, смята той.
Картината на деменцията се развива 20 години след като заработи "лошият белтък"
Всичко започва с невинни нарушения в интелекта, следва забравяне на скорошни събития, ангажименти, уговорки отпреди седмица или два дни, а самата картина на деменцията се развива 20 години след началото на първия белтък в мозъка. "Мозъкът е така устроен, че старите спомени се складират на различни места и те се увреждат доста по-късно. Загубва се умението да складираме или да образуваме нови спомени. Структурата, която отговаря за запомнянето на новите случки, тя е един от първите обекти на атака на лошия белтък".
Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..