Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хироши Ямакава: Хората могат да моделират света по креативен начин, машините не

Хората е машините трябва да бъдат в обща екосистема, контролирана от човека, смята японският учен

| обновено на 01.03.19 в 16:26
Хироши Ямакава
Снимка: БАН

Ако изкуственият интелект се сдобие с интуицията на човека, тогава той може да стане по-силен, прогнозира доктор Хироши Ямакава - един от водещите изследователи на т.нар. "общ изкуствен интелект" в Япония. Той каза това по време на една от лекциите си в София през тази седмица, посветени на развитието на изкуствения интелект.

Според специалистите изкуственият интелект не е бъдеще, а нещо, което се развива в наше време.

Все повече държави, сред които и Тайван, разработват стратегии за развитие на изкуствения интелект през 2017 и 2018 година, показват данните, представени от доктор Ямакава. 

На всеки две години в Япония се разработва бяла книга за изкуствения интелект с основно послание какви да бъдат промените в пазара, технологиите, институциите, политиките и социалните измерения около въвеждането на изкуствения интелект. Въпреки всички документи обаче, д-р Ямакава призна, че дори на ниво компании в Япония има трудности в разбирането за изкуствения интелект заради страха, че той може да бъде по–силен от човешкия.

„Общият изкуствен интелект е този интелект, който може да изпълнява множество задачи така, както правят хората, но те възприемат изкуствения интелект като научна фантастика и затова трябва да обясня част от митовете и истинските предизвикателства пред свръхинтелекта“, добави д-р Хироши Ямакава, като изтъкна, че много хора се притесняват от изкуствения интелект, именно защото не го разбират:

„Всъщност много от изследователите на изкуствен интелект също изразяват известна загриженост. Въпрос на митология е, че интелектът може да се превърне в зловещо съзнателно същество - това не трябва да ни тревожи, тъй като нашите и неговите цели няма да съвпаднат. Митът, който се разпространява е, че изкуственият интелект не би могъл да ни контролира, но факт е, че ние можем да дресираме тигрите, като ги надхитрим. Пореден мит е, че свръхразумът е на няколко години разстояние, но това, което трябва да ни тревожи, е, че макар и на десетилетия от създаването - сигурно ще му отнеме също толкова време, за да бъде безопасен за хората“, уточни ученият.

По думите на изследователя самият изкуствен интелект е като „новороденото бебе - това е бебе на не повече от 6 месеца“, което „преминава през хиляди часове обучение с достатъчно количество данни, които да преструктурира“, но при този процес има и известни ограничения.

„Много от изследователите обръщат внимание на ограниченията - една от трудностите е свързана с интегрирането на обработването на символите и разпознаването, а другата - с липсата на разум. Хората могат да моделират света по креативен начин, но машините не, защото те са ограничени от рамката, създадена от човека. Данните за обучението са предварително създадени“, обясни д-р Ямакава, като уточни, че „при процеса на т.нар. "дълбоко учене" не се генерират хипотези и не може да формулира проблеми“ при изкуствения интелект така, както става при нас хората, тъй като е много ниска степента на гъвкавост, което може да доведе до това данните да се разпаднат.

От двете лекции на доктор Хироши Ямакава тези дни стана ясно и че хората, рано или късно, ще трябва да споделят средата със създадените от тях машини, които мислят самостоятелно. Според изследователя на т. нар. "общ изкуствен интелект" в Япония, от баланса между двете зависи и общото "щастие" на двата вида, които трябва да бъдат в обща екосистема под контрола на хората. И това вероятно ще правят хората, ако част от професиите бъдат заменени от по-умните машини, уточни той.

„Такава технология с изкуствен интелект вече се ползва“, обясни в интервю за „Хоризонт“ Деян Михайлов - квантов физик, завършил в Кеймбридж.

„Един много интересен и актуален пример в момента - развитието на автономните автомобили. Това е нещо, което в други държави, не в България, е изключително разпространено“, уточни  Михайлов и даде още един пример – архитектурата, при която изкуствен интелект се ползва за проектиране на кооперации, така че да отговаря на нуждите на строителя.

Разработките са излезли отдавна от университетите и се практикуват от фирмите, подчерта още Деян Михайлов.

Според плановете на ЕК до края на юни всички държави трябва да имат национална стратегия за изкуствен интелект, а през март експертна група ще представи финалната версия за спазване на етичните правила за изкуствен интелект.

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Пеевски изпусна ДПС и ще се съпротивлява докрай

"Ако вътрешният министър е качествен и не допусне равномерно купуване на гласове, ще бъде ужасно трудно за г-н Пеевски да постави началото на сериозен политически проект . Той изпусна от ръцете си нещо много по-ценно – ДПС." Това мнение изрази пред БНР пиар експертът Арман Бабикян от движението "Ние идваме", бивш депутат. От ключовите..

публикувано на 22.08.24 в 11:04
Минчо Спасов

Минчо Спасов: Пеевски е като шофьор, който кара с 200 по "Струма", но идва Кресненското дефиле

През последните десетина години България се управлява от коалицията ГПС (ГЕРБ и ДПС).  Това заяви пред БНР Минчо Спасов, адвокат и бивш депутат. Според него тази коалиция е родила казуси като тези с Калин Стоянов и Димитър Главчев. По думите му, упоритостта на Калин Стоянов да запази поста си на вътрешен министър се дължи на амбиция "..

публикувано на 22.08.24 в 08:28

Безводие: Бедствено положение се очаква в още 5 села в Павликенско

Заради безводие се очаква да бъде обявено бедствено положение в още пет села от община Павликени , обяви пред БНР кметът инж. Емануил Манолов. "В половината от селата, а те са 19 в нашата община, положението е тежко, вече и невъзможно. В три от селата обявихме частично бедствено положение - Димча, Сломер и Лесичери. Ако засушаването..

публикувано на 21.08.24 в 15:36

Веселин Налбантов, хотелиер: Взех кредит, за да си платя тока!

Хотелиери и ресторантьори остават твърди в намерението си на 27 август да затворят пътя Бургас – Варна . Това потвърди пред БНР Веселин Налбантов – зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. Те обаче не знаят в тази политическа обстановка към кого да се обърнат. Утре предстои среща на инициативния комитет, където ще..

публикувано на 21.08.24 в 15:05

Намалява силата на циклона в Гърция, жегите се завръщат

Днес намалява силата на циклона в Гърция, който вчера наводни райони. Според прогнозите отново се връщат високите температури. Силни дъждове и градушка нанесоха сериозни щети в няколко района на Гърция. В град Волос голяма част от улиците са наводнени, вятърът изкорени дървета, под вода са приземни етажи и магазини, съобщават местните..

публикувано на 21.08.24 в 11:29

Близо 50 млн. души в света са в някаква форма на експлоатация или трафик на хора

Приблизително 50 млн. души в света са в някаква форма на експлоатация или трафик на хора , обяви пред БНР Алекс Валенсуела от българския клон на Фондация "А21". Тя потвърди, че България продължава да бъде сред страните-основни донори на хора, жертви на трафик . По думите ѝ страната ни все още е в топ 6 в Европа по този показател . Според нея..

публикувано на 21.08.24 в 11:11
Горица Грънчарова - Кожарева предложи състав на служебен кабинет, в който Калин Стоянов остава вътрешен министър

Заложник ли е държавата на Пеевски?

"Не очаквах такова развитие. Няма такава държава. Новината е, че тази държава се управлява от Пеевски ." Това мнение изрази в интервю за БНР журналистът Веселин Стойнев. Според него вече трето правителство и цялата държава са заложници на един министър в лицето на Калин Стоянов. Заради Калин Стоянов няма да имаме правителство, няма..

публикувано на 19.08.24 в 11:42