Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хироши Ямакава: Хората могат да моделират света по креативен начин, машините не

Хората е машините трябва да бъдат в обща екосистема, контролирана от човека, смята японският учен

| обновено на 01.03.19 в 16:26
Хироши Ямакава
Снимка: БАН

Ако изкуственият интелект се сдобие с интуицията на човека, тогава той може да стане по-силен, прогнозира доктор Хироши Ямакава - един от водещите изследователи на т.нар. "общ изкуствен интелект" в Япония. Той каза това по време на една от лекциите си в София през тази седмица, посветени на развитието на изкуствения интелект.

Според специалистите изкуственият интелект не е бъдеще, а нещо, което се развива в наше време.

Все повече държави, сред които и Тайван, разработват стратегии за развитие на изкуствения интелект през 2017 и 2018 година, показват данните, представени от доктор Ямакава. 

На всеки две години в Япония се разработва бяла книга за изкуствения интелект с основно послание какви да бъдат промените в пазара, технологиите, институциите, политиките и социалните измерения около въвеждането на изкуствения интелект. Въпреки всички документи обаче, д-р Ямакава призна, че дори на ниво компании в Япония има трудности в разбирането за изкуствения интелект заради страха, че той може да бъде по–силен от човешкия.

„Общият изкуствен интелект е този интелект, който може да изпълнява множество задачи така, както правят хората, но те възприемат изкуствения интелект като научна фантастика и затова трябва да обясня част от митовете и истинските предизвикателства пред свръхинтелекта“, добави д-р Хироши Ямакава, като изтъкна, че много хора се притесняват от изкуствения интелект, именно защото не го разбират:

„Всъщност много от изследователите на изкуствен интелект също изразяват известна загриженост. Въпрос на митология е, че интелектът може да се превърне в зловещо съзнателно същество - това не трябва да ни тревожи, тъй като нашите и неговите цели няма да съвпаднат. Митът, който се разпространява е, че изкуственият интелект не би могъл да ни контролира, но факт е, че ние можем да дресираме тигрите, като ги надхитрим. Пореден мит е, че свръхразумът е на няколко години разстояние, но това, което трябва да ни тревожи, е, че макар и на десетилетия от създаването - сигурно ще му отнеме също толкова време, за да бъде безопасен за хората“, уточни ученият.

По думите на изследователя самият изкуствен интелект е като „новороденото бебе - това е бебе на не повече от 6 месеца“, което „преминава през хиляди часове обучение с достатъчно количество данни, които да преструктурира“, но при този процес има и известни ограничения.

„Много от изследователите обръщат внимание на ограниченията - една от трудностите е свързана с интегрирането на обработването на символите и разпознаването, а другата - с липсата на разум. Хората могат да моделират света по креативен начин, но машините не, защото те са ограничени от рамката, създадена от човека. Данните за обучението са предварително създадени“, обясни д-р Ямакава, като уточни, че „при процеса на т.нар. "дълбоко учене" не се генерират хипотези и не може да формулира проблеми“ при изкуствения интелект така, както става при нас хората, тъй като е много ниска степента на гъвкавост, което може да доведе до това данните да се разпаднат.

От двете лекции на доктор Хироши Ямакава тези дни стана ясно и че хората, рано или късно, ще трябва да споделят средата със създадените от тях машини, които мислят самостоятелно. Според изследователя на т. нар. "общ изкуствен интелект" в Япония, от баланса между двете зависи и общото "щастие" на двата вида, които трябва да бъдат в обща екосистема под контрола на хората. И това вероятно ще правят хората, ако част от професиите бъдат заменени от по-умните машини, уточни той.

„Такава технология с изкуствен интелект вече се ползва“, обясни в интервю за „Хоризонт“ Деян Михайлов - квантов физик, завършил в Кеймбридж.

„Един много интересен и актуален пример в момента - развитието на автономните автомобили. Това е нещо, което в други държави, не в България, е изключително разпространено“, уточни  Михайлов и даде още един пример – архитектурата, при която изкуствен интелект се ползва за проектиране на кооперации, така че да отговаря на нуждите на строителя.

Разработките са излезли отдавна от университетите и се практикуват от фирмите, подчерта още Деян Михайлов.

Според плановете на ЕК до края на юни всички държави трябва да имат национална стратегия за изкуствен интелект, а през март експертна група ще представи финалната версия за спазване на етичните правила за изкуствен интелект.

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05