Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли да има задължителна матура по математика

| обновено на 02.04.19 в 15:45
Няма нещо по-интердисциплинарно от математиката, категоричен е Сава Гроздев
Снимка: pixabay.com

„Категорично трябва да има задължителна матура по математика. Обществото не разбира какво е това математика. Не говорим да правим математици-професионалисти. Говорим за математиката като приложна наука. Министърът правилно казва, че е нужна интердисциплинарност. Няма нещо по-интердисциплинарно от математиката. Ами човек за да си управлява финансите, нали му трябват математически познания. Липсва у нашите ученици, които завършват средно образование, математиката като инструмент, който да ползват. Затова са ни лоши и резултатите в PISA“.
      

Това каза математикът професор Сава Гроздев по повод предложението на АИКБ за задължителна матура по математика след 12 клас. Родителите изпращат децата си в отрано в математически гимназии, защото интуитивно чувстват необходимостта децата им да знаят математика, изтъкна той.

„Математиката, като дисциплини, всички други области, тя е инструмент. Без него няма как да се оправим! Колкото по-бързо това се разбере, толкова по-добре. Математиката не като математика изобщо, а като инструмент за използване във  всички други направления!“.

Той е категоричен, че подготовката по математика след 7 клас е „много слаба“ и дори в университетите има студенти, които не могат да събират дроби.

Диян Стаматов - бивш заместник-министър на образованието и директор на 119-то училище в София, който е биолог, коментира, че ако такава матура бъде въведена в близките 1-2 години, тя ще покаже „липса на математическа грамотност сред огромна част от учениците“:

„Когато се знае едно нещо, че е негативно и че резултатът ще бъде доста плашещ и доста стряскащ, кому е нужно да правим това?! Само преди 12-13 години бяха въведени двете задължителни матури за 12 клас. Тогава имаше много противопоставяния, съдебни дела. Дори бяха спечелени два пъти тези дела…В момента имаме две задължителни матури. Едната е по български език, за да отчете грамотността на учениците. Въпреки че тя се повтаря много години, знаете прекрасно как преди матурата винаги има въпроса „Сега ще изтече ли информация за провеждането на матурата“. Винаги има съмнение, че нещо е нагласено. Втората матура, както добре знаем всички, е по избор“.

Гроздев обаче репликира:

„Всички аргументи на г-н Стаматов са правилни, но те са конюнктурни. Те се основават на това как ще погледне обществото. Ние трябва да погледнем кое е полезно, кое е важно, какво трябва да се направи. Това може да се направи, да кажем, след 2-3 години, когато се подготвят нещата. Не е нужно да правим изпит по  математика заради предмета математика, а заради неговата интердисциплинарност“.

Стаматов  изтъкна, че тази година на т. нар. „малки матури“ десетокласниците ще се явят на задължителния изпит по математика.

„Вторият гимназиален етап, според сегашния закон, категорично не се нуждае от ревизия или от промяна, защото той цели да профилира учениците в 11 и 12 клас и на изхода те да приключат с един от държавните зрелостни изпити, които са по профила“.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13