Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бившият директор на Фонда за лечение на деца проф. Владимир Пилософ:

Диференцираното финансиране на детското здравеопазване е задължително

Проф. Владимир Пилософ
Снимка: Кирил Чобанов

Бившият директор на Фонда за лечение на деца професор Владимир Пилософ и председател на Българската педиатрична асоциация коментира, че е необходимо да има диференцирано заплащане на болниците, които поемат най-тежките случаи с болни деца.

"Трябва да има по някакъв начин диференцирано заплащане на онези болнични структури, които поемат най-тежките пациенти. Това са университетски и национални болници, в които има разкрити отделения за деца. Там в крайна сметка се лекуват най-сложните случаи и за тези най-сложни случаи трябва да се намери начин за финансиране. Ето в това се състоят трудностите. Надявам се с подкрепата и на Лекарския съюз и, ако щете, и държавата, да решим тези проблеми."

"В ранната детска възраст и особено във възрастта до 5 пет години науката отдавна е доказала, че всеки инвестиран лев в този период от развитието на детето се възвръща седем пъти. Ние, лекарите педиатри, в една декларация на Българската педиатрична асоциация по случай 1 юни напомняме, че сегашния статут на лекарите и на лечебните заведения, работещи с деца, е все още далеч от тази философия. Исканията ни за подобряване на финансирането в детското здравеопазване са искания за доброто на нашите деца", заяви проф. Владимир Пилософ в предаването "По първи петли".

"Детската смъртност намалява. Тя определено е по-ниска, отколкото, да кажем, преди 20-30 години, но все още не е достигнала онова равнище, което има примерно в Европейския съюз. В България има доста голяма диспропорция в детската смъртност. От стойности, които са близки до тези в Европа - това примерно важи за София, за сметка на това в някои региони на страната тя е двукратно, трикратно по-голяма. И тези несъответствия, диспропорции трябва по някакъв начин да бъдат постепенно премахнати", посочи лекарят.

"Не повече от 300-350 деца в годината имат нужда от изпращане евентуално в чужбина, когато действително не е възможно те да получат необходимата медицинска помощ в България. В останалите случаи се отнася за лечение в България", допълни проф. Пилософ.

Повече за позицията на бившия директор на Фонда за лечение на деца чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Външната ни политика се разглежда не като национална, а като партийна

Смяната на външния министър е странно решение, което води само до един извод – че правителството очевидно е политическо, а не експертно , както се очаква от едно служебно правителство. Тези дни нямаше нищо, което да даде основания да се говори за промяна във външнополитическата доктрина на страната, категоричен е дипломатът относно думите..

публикувано на 16.04.24 в 08:05
Проф. Иван Кьосев

Проф. Иван Кьосев: В действащата ни Конституция има заложени капани в закони, необходим е рестарт

Политиците и управляващите да прочетат Търновската конституция и да почерпят опит от нея, защото в нея има баланс в разпределението на властите. Това сподели проф. Иван Кьосев, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, в интервю пред БНР.  В предаването „Преди всички“ той представи новата си книга „Държавната власт и..

публикувано на 15.04.24 в 10:30

Весела Райчинова: Израел е пред дилема дали трябва да реагира в момента

Тишината, която обзе Израел след терористичните атаки на "Хамас", настъпи и снощи, но този път облечена в мрак . Това каза журналистката Весела Райчинова, която живее в Израел във връзка с вълната от атаки на Иран с ракети и дронове. Израел: Иранската атака е осуетена, прехванати са 99% от изстреляните ракети и дронове Иран е започнал..

публикувано на 14.04.24 в 14:59

Ще потънат ли европейските теми на нашите избори 2 в 1? Рискове и предизвикателства преди вота

Снимки: Савина Спасова Цялото интервю на Диана Янкулова с Цветелина Пенкова и Стоил Цицелков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 14.04.24 в 12:52

Чий е кабинетът и други акценти от отминаващата седмица

Н а 9 април 103-ото правителство на България положи клетва. За пръв път служебен кабинет прави това в Народното събрание, а не пред президента заради промените в Конституцията. Държавният глава Румен Радев не пропусна да го напомни и се разграничи от новия Министерски съвет. Докато в МС старият кабинет предаваше властта на новия,..

публикувано на 14.04.24 в 09:54

Ще донесе ли реформата в ТЕЛК повече негативи, отколкото плюсове?

По-кратки срокове и по-голяма прозрачност са част от целите в одобрената реформа на ТЕЛК. Предвиждат се освидетелстване по документи и разпределение на случаен принцип, както и създаване на нови комисии в лечебните заведения. Промените влизат в сила в средата на годината. Сега в страната действат 75 ТЕЛК комисии . По данни на Министерството..

публикувано на 11.04.24 в 10:55

Арх. Стефан Цонев: Около 65-70% от сградите са некачествено санирани

Около 65-70% от сградите са некачествено санирани , обяви пред БНР арх. Стефан Цонев.  Експерти от Алианса за висока строителна култура провериха как е поставена топлоизолацията при безплатното саниране, което обхвана 2000 сгради за 2 млрд. лв. от държавния бюджет. По думите на арх. Цонев проверката е установила множество дефекти . Една..

публикувано на 11.04.24 в 10:48