Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Смилян и Житница се побратимяват

Съюзът на наденицата и боба - предложен във видеоклип в мрежата

| обновено на 07.06.19 в 16:57
Снимка: ЕМО Етър

Уникално предложение за побратимяване отправи пловдивското село Житница на смолянското Смилян чрез видеоклип в интернет.

Видеоклипът е като в сцена от стар филм. В него мъж с таке, елек, разкопчана риза и вратовръзка излиза отпред. Зад него, облечени като през Възраждането, са наредени съселяните му. Жена държи на поднос куп наденици. А мъжът казва: 

„Ние сме от село Житница – селото на наденицата“. Възрастен човек застава пред камерата и наднича отблизо в нея. В един глас всички му крещят да се махне от там. Той се отстранява, а мъжът с такето продължава:

„Ние искаме да отправим обръщение към село Смилян – селото на боба. Вашия боб всеки го знае. Ние правим наденици, вкусни наденици! Открай време сме в една чиния! Да вземем да се побратимим!“

Всички едновременно го подкрепят: „А така, де! Да си станем боб с наденица!“.

На преден план излиза дама със сукман и наметнат плетен шал с думите:

„Ама не познаваме никого там, а те май са сменили и кода. Затова правим този клип, за да го пуснем в интернет. Може някой от Смилян да го види и да го покаже на кмета. И всеки да го праща, щото не се знае кой кого познава! Това е! Хайде сега да си направим една снимка!“.

И видеозаписът завършва. След него е публикуван призив:

„Ние от село Житница искаме да припомним на всички, че освен какво да ни разделя, има и какво да ни събира. Че когато всеки си намира повод да обърне гръб на другия, ние търсим поводите, които ни събират на една маса. Че когато помежду ни има разстояние, то е там само, за да изчезне. Затова каним село Смилян да направим това, което две български села никога не са правили. Да се побратимим. Пък да съберем на една трапеза легендарния смилянски боб и вкусната житненска наденица и да празнуваме ония поводи, които си нямат празник – селата, които се събират, храната, която носи българския вкус, нашия си боб и нашата си наденица. Ей това всички го обичат!“.

В резултат на предложението кметът на Смилян Чавдар Червенков внесе докладна до Общинския съвет в Смолян и получи одобрението на местния парламент за побратимяването с Житница:

„В процес сме да обмислим отговора на тяхното чаровно питане. Мисля, че ще отговорим по подходящ начин. Идеята е прекрасна. Така или иначе сме в една чиния, поне да се побратимим. Това е много позитивно. Дано в бъдеще такива неща да се случват“.

Няма човек в Смилян, който да не знае за видеоклипа и предложението на хората от Житница.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40