Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Половин година след пожара читалището в Скребатно все още е в развалини

Заради неясноти в разследването възстановяването на сградата е блокирано

Изгорялата на 9 януари сграда на Читалището в село Скребатно
Снимка: Кети Тренчева

На 9 януари изгоря сградата на читалището в гоцеделчевското село Скребатно. Следствието е предложило прекратяване на досъдебното производство, но от прокуратурата са поискала разследването да продължи.

Хората в Скребатно не са забравили ужаса от огнените пламъци, които погълнаха 100-годишната сграда, символ на селото, както и тревожния звън на камбаната, която часове не спря да бие. 

Дни след пожара всички жители се включиха в инициативен комитет и беше дадено началото на мащабна дарителска кампания. Над 12 хиляди книги, дошли от цялата страна, попълниха изпепеления библиотечен фонд. Продължават да се събират и парични средства за изграждане на ново читалище, от което са останали табелата и логото, напомнящо за мускетарските времена - "Един за всички, всички за един".

Сградата на музея в Скребатно, където в момента се помещават читалището и кметството

В Скребатно зрее недоволство от това, че няма никакви стъпки за възстановяване на читалището. В 100-годишната изгоряла сграда се помещаваха още кметството на селото, както и два частни търговски обекта - магазин за храни и ресторант, които са собственост на семейството на кмета Даниела Пидева. 

Една от версиите, по които се работеше е, че огънят е тръгнал от незагасена печка точно в един от тези търговски обекти. Другата е, че пожарът е причинен от електрическа печка, с която се е отоплявала залата на читалището. Имаше и хипотеза за късо съединение в старата електрическа инсталация.

До този момент институциите нямат категорично становище. И точно това според кмета на община Гърмен Минка Капитанова това е пречка да започне реалното възстановяване на сградата. Имаше и един правен проблем, свързан с факта, че земята под сградата е публична общинска собственост, което поставяше въпроса как ще бъдат изградени частните търговски обекти, които също изгоряха и дали ще е морално възстановяването им в общ проект с общината, ако се окаже, че от тях е тръгнал пожарът.

"Все още сме в задънена улица. На едно от заседанията на общинския съвет се взе решение собствениците на двата търговски обекта, които са в нашето УПИ, което е УПИ на кметството и на читалището, да си възстановят техните магазин и ресторант във вида, в който са били върху част от терена. Теренът е публична общинска собственост, но към момента имаме друга пречка, тъй като вие знаете, че там възникна пожар. В момента текат следствени действия и все още нямаме окончателен доклад дали има някой вина или няма вина. Докато не приключат тези действия, ние не можем да предприемем никакви мерки", обясни Минка Капитанова.

Общината има готовност да започне възстановяването на сградата на читалището: "Аз отново поради големия обществен интерес съм изпратила писмо до районното управление в Гоце Делчев, да питам докъде е стигнало това следствие, за да знаем какво да правим", добави Минка Капитанова.

Повече по темата слушайте в звуковия файл.

Снимки: Кети Тренчева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24