Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художници се включиха в акцията за паметник на Невена Коканова

Идеята е да продължаваме да говорим за актрисата и да си спомняме за нея, казват организаторите на благотворителната изложба

7
Снимка: Ани Петрова

Художници, певци и актьори започнаха мащабна кампания по събирането на средства за изграждане на паметник на голямата българска актриса Невена Коканова в родния й град - Дупница. Акцията започна с първата по рода си изложба от портрети на Коканова в галерия „Лампион“.

Изложбата е първата проява от поредица инициативи за набиране на средства за паметник на актрисата. През есента се очаква в инициативата да се включат музиканти, а напролет и актьори.

14 художници предоставихана галерия „Лампион“ свои платна - масло, сух пастел, графика, въглен, дигитална рисунка, разказва Николай Табаков, художник и организатор на изложбата. 

„Специално са рисувани с идеята за Невена Коканова. Някои хора дори ми казаха не са спали по два-три дена, проучвали са, гледали са отново нейни филми, чели са нейната биография, вдъхновявали са се от името на Невена Коканова. Всъщност, това е идеята – да продължаваме да говорим за Невена Коканова, да си спомняме за нея. Една от целите е да си спомним ние, дупничани, като нейни съграждани, да си спомним с добро за Невена Коканова, 20 години вече след нейната смърт.“

Николай Табаков приема годишнината като добър повод да се запознае младото поколение с нейното творчество. „Надявам се след две-три години, когато паметникът вече е готов, да бъде притегателно място за гостите на града.“

Художникът Драган Милев - Дари също е вдъхновен от идеята да се увековечи образът на актрисата. 

„Не ги рисувам, починалите, от снимки в интернет, а стопирам кадър на някакъв филм, който ми харесва, който достатъчно добре комуникира с мен, за да имам живата връзка“, споделя той. „Иначе става едно кухо копие, няма смисъл. Чистата прилика не ме занимава чак толкова, колкото емоционалната връзка в момента – между моя и съответния свят, на обекта.“

Драган Милев дарява за каузата  портрет на Невена Коканова от участието й във филма „Тютюн“ – рисунка с въглен върху дърво. „Хубаво е да има знаци, да има памет - образите, които вдъхновяват, които водят, които са ни учили, които са ни провокирали“, смята Дари, който обича да рисува например джаз и блус иконите в музиката.

Вече има сдружение, което да управлява даренията, има открита дарителска сметка, но има праг на даренията – 500 лева за човек, уточнява Николай Табаков.

„Засега е още едно мечтание за нас, една мечта, която сме си мислили в Дупница да направим. Сега вече започнахме лека-полека да вървим към осъществяването на тази мечта.“

Мечтаят и за друго – когато дойде време да се обяви конкурсът за паметника, да поканят най-добрите български скулптори, с надеждата да се включат и чуждестранни.

По предварителни оценки изграждането на паметника ще струва 30 хиляди лева.

Още за каузата слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Тихомир Стоянов и Йохана Траянова

Из фотосите на Българския визуален архив

Няма друго такова столетие, като изминалото, в което и част от нас са родени. Столетие пълно с предизвикателства и противоречия, но позволило на хората да достигнат днешния ден, много по-сигурни в себе си и бъдещето на децата си.  Днес ви предлагаме да направим една "Спирка София 70" . Така е озаглавена изложбата от фотографии на Панайот..

публикувано на 27.08.24 в 10:20
Иван Русланов и Джорджа Уилкинсън

"Фантомът на операта" отново е в България от 29 август до 5 септември

Мащабният мюзикъл "Фантомът на операта" отново е в България от 29-и август до 5-и септември. Дъги Картър, Джорджа Уилкинсън и Бриджит Костело със специални интервюта за предаването на програма "Хоризонт" - "Понеделник вечер". През април актьорът Дъги Картър се превъплъти в Раул Дьо Шани. Персонажът, също влюбен в красивото сопрано..

публикувано на 27.08.24 в 09:39

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

12-то издание от 31-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на фотоизложбата в чест на 110-годишнината от рождението на великия български бас Борис Христов, която можете да разгледате до 28-и август в зала 3 на Общинския културен институт “Красно село“ в София. Включена е и..

обновено на 26.08.24 в 18:47
Ви Кийланд

Американската писателка Ви Кийланд и нейното "Лятно предложение" пред БНР

Американската писателка Ви Кийланд е позната в България с романтичните си истории, често развиващи се именно през лятото. "Проектът", „Неочаквано“, "Неуместно" са само част от заглавията на Ви, продали милиони копия по света и направили я номер 1 в класациите за бестселъри .  "Лятно предложение" е най-новата ѝ книга,  излязла на..

публикувано на 26.08.24 в 10:36
Автопортрет на Винсент ван Гог

Експозиция "Инфинити" бе открита в Израел

Тази година в Израел са модерни видео - пърформансите. В тях оживяват картините на Ван Гог или Фрида Кало и дори посетителя може да се поразходи из тях. В стара мелница в Яфо „разцъфнат“ полски цветя прожектирани върху неравните стени и витите стълбища. Но най-необичайна е изложбата на преживяванията, свързана с космоса. А порталът към това..

публикувано на 25.08.24 в 07:07
Люка Дьобарг

Люка Дьобарг: Важно е талантът да бъде оценен като нещо специално

Люка Дьобарг е френски пианист, когото все повече меломани по света оценяват като особено интересен интерпретатор. Достигнал е Христовата възраст от 33 години, преминавайки през какви ли не житейски премеждия, търсейки и откривайки пътя си в изкуството – и не без усилия, но с много устрем и преборване на собствените си демони.  Запознахме се..

публикувано на 23.08.24 в 15:09
Георги Тутев

Спомени за композитора Георги Тутев

На 23 август се навършват 100 г. от рождението на изтъкнатия български композитор Георги Тутев, един от създателите на Дружеството за нова музика в България - движение, довело на българската сцена музикалния авангард, организатор на международния фестивал “Музика нова“ в София.  Творби на Тутев са изпълнявани на много от фестивалите за съвремена..

публикувано на 23.08.24 в 13:20