България - сред първите 10 в спортното катерене за младежи

Алекс Тоткова-вляво
Снимка: БФКА

От 21 до 31 август в Меката на спортното катерене Арко, Италия се проведе Световното първенство за младежи в този спорт. Участваха 500 катерачи на възраст от 14 до 19 години от 49 държави. Те се състезаваха в дисциплините "трудност", "боулдър", "скорост" и "комбинация".

Досега България имаше три спечелени медала на световни първенства за юноши и девойки. През 1995 г. Калин Гърбов завоюва бронз във възрастовата група 18-19 г. на единствената дисциплина на първенството – "трудност". През 2004 г. Благовест Лазаров спечели сребърен медал в групата на 14-15-годишните, отново в трудността. Третият медал – бронзов, беше на Петър Иванов през 2017 г. в комбинацията (трудност-боулдър-скорост) във възрастовата група 16-17 г.

Тази година младите ни катерачи отново тренираха усърдно и медалите не закъсняха. 14-годишната Алекс Тоткова спечели първо бронз в трудността, а по-късно и сребро в комбинираната дисциплина. В началото на годината, в интервю за БНР Алкес си пожела да се качи на стълбичката в Арко и го направи, при това два пъти! Остава да я попитаме какви са й плановете за догодина и да й пожелаем на нея, както и на другите ни състезатели в този, вече олимпийски, спорт нови успехи!

Българският отбор на откриването

Достойно се представиха в Арко и другите ни момчета и момичета: Слав Киров остана на крачка от финала в трудността, като постигна равен резултат с 8-ия в класирането и само резултатът от квалификациите му отреди 9-о място в крайното класиране. В боулдъра зае 10-о място.

Ерика Велев постигна 14-то място в скоростта, като това беше първо класиране на финалния кръг за нея в дисциплината. Освен това, Ерика успя да постави нов национален рекорд при жените - 9.016 сек.

С резултатите от участието си в първенството българските младежи завоюваха за България 10-о място в класирането по медали, като си поделиха мястото с велики сили в катеренето като Австрия и Великобритания.

Кирил Николов-Дизела

Екстремните спортове 18-25 октомври 2020

Весо Овчаров прелетя рекордните 480 км с парапланера си. Това е най-дългото разстояние, изминавано от български парапланерист. Весо ги е прелетял за 10 часа и 55 минути в северната част на Бразилия. През есента на 2018 г. той постави и световен рекорд в акробатичния парапланеризъм, като направи 612 последователни превъртания. Докато поставяше..

публикувано на 25.10.20 в 16:11

25.10.20 Законите на Мърфи

Рубриката от 25.10.20 Изречение на месеца: "Хората не се променят, опознаваме ги" Автор: Евгения Янакиева

публикувано на 25.10.20 в 08:30

„Новини с добавена стойност” от Г-н Балев: Обемни образи на грешни адреси

Здравейте и добра среща, драги радиослушатели, дал ви Бог добро във всяко едно отношение. Започва нашият адски бюлетин с добавена стойност. Тази седмица на тезгяха на критично-художествената ни мисъл изпъкна една тема, която нарекохме Обемни образи на грешни адреси В нашия бюлетин приликите и деформациите на действителни лица и събития са..

публикувано на 18.10.20 в 15:27
Ивайло Атанасов

Екстремните спортове 11-17 октомври

След месеци отлагане, заради Ковид-19, в събота се проведе планинското състезание Байк и Рън за Чепън. Близо 500 души застанаха на старта в дисциплините бягане и колоездене, като най-късата дистанция беше 12 км, а най-дългата - 44 км.  Ивайло Атанасов победи при бегачите в най-дългата дистанция - 44 км за 3 часа и 35 минути. "Още от началото..

публикувано на 18.10.20 в 13:22

18.10.20 Законите на Мърфи

Рубриката от 18.10.20 г.

публикувано на 18.10.20 в 08:15
Интерактивна изложба, посветена на защитения вид червеногушата дива гъска

Интерактивна изложба, посветена на защитен вид дива гъска в Добрич

Интерактивна изложба, посветена на защитения вид червеногушата дива гъска беше открита в Центъра за защита на природата и животните в Добрич. Експозицията е осъществена благодарение на съвместната дългогодишна работа на зооцентъра и Дружеството за защита на птиците. Тя може да бъде видяна в голямата зала на зоологическата градина в Добрич ...

публикувано на 18.10.20 в 06:59

Щраусът Краш е обичан домашен любимец

Фермите за отглеждане на щрауси за месо и яйца са все по-разпространени напоследък, но едва ли се случва често да отглеждаш тази голяма, екзотична и полудива птица като домашен любимец. Именно за това ще ви разкажем в следващите минути. Нашата кореспондентка във Враца Ива Антонова ни среща с пет - месечния щраус Краш и неговата стопанка -..

публикувано на 12.10.20 в 14:42