Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсят се 10 училища за участие в национална програма

Психическият тормоз - най-често срещаното насилие за половината десетокласници

Учениците имат нагласа да съобщават за случаи на тормоз и насилие

Елисавета Таракджи и Латинка Дунчева
Снимка: Ани Петрова

До 13 ноември училища от София, София област и Перник могат да се включат във втория етап на Националната програма за преодоляване на насилието в училище. Инициатор е Сдружение за споделено учене "ЕЛА". 

Този етап ще продължиот ноември до февруари догодина. Една от целите на програмата е да обучи десетокласници как да организират вътрешни кампании в училище като противодействие срещу насилието.

Първият етап е започнал с пилотно участие на две столични училища – 137 училище „Ангел Кънчев“ и 97 училище „Братя Миладинови“. Проведено е било и национално проучване сред учениците за насилието в училище, на улицата и у дома, разказаха пред "Хоризонт" Елисавета Таракджи, която е обучител и Латинка Дучева, мениджър комуникации в сдружението. 

Има нагласа да се сигнализира за насилие

Проучването е очертало равностойни тенденции с негативен и позитивен характер.

„Например повечето анкетирани биха споделили, ако нещо им се случи, което ги притеснява. Също така биха реагирали, ако някой на тях им сподели, че се случва. Което е една активна позиция и дава възможност да реагираме навреме, а не да чакаме да се случи нещо крайно, страшно и неприятно.“

Като негативна тенденция от проучването се налага изводът, че все още е силно усещането за обвинение към пострадалия, че явно е предизвикал случилото се, коментираха Елисавета Таракджи и Латинка Дучева.

Децата акцентират върху психическото насилие

Много по-често учениците в гимназиален етап идентифицират и споделят случаи, свързани с психическо и емоционално насилие, отколкото с физическо. 50.3% от десетокласниците посочват психическото насилие като най-честата форма на тормоз в училище, за физическо насилие говорят 29 на сто от запитаните.

"Живеем във време на криза на доверие и може би това, което буди негативни прояви при децата и младежите, е липсата на доверителни връзки с възрастните", поясни  психологът в 137-мо училище Гергана Крумова. Административните санкции не решават проблема с неприемливото поведение, категорична е тя. Според психолога подкрепата е по-добрият инструмент.  

Ясно се откроява ролята на стереотипите

„Те формират отношението си към своите връстници през стереотипи, които често пъти не са факт в човешката действителност. В проучването, което проведохме, много често излизаше като водещ акцент, че жертвите или пострадалите от насилие често са слаби характери, разпознавани са като такива – отговорността отново отива върху пострадалия, или че агресивните хора за момент са загубили самоконтрол. Липсва осъзнаване на тази част, която е свързана с умисъла, с предварителното планиране на определен тип поведение“, подчертават Елисавета Таракджи и Латинка Дучева.

68.8% посочват, че усещат чувствителна разлика в очакванията на обществото какво трябва да бъде поведението на едно момиче и на едно момче.  

Трите гледни точки чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Браво! Ти можеш!" Как младежи с увреждания се чувстват полезни и пълноценни

В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център "Здраве" в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях.  В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение "Избор" и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат..

публикувано на 03.12.24 в 08:03
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Сигурността в моловете е комплексна работа

От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в  Комисията по обществен ред и сигурност в  СОС  между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..

публикувано на 02.12.24 в 15:14

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците.  Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за  нововъведенията на "предприемачите..

публикувано на 02.12.24 в 09:30
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори.   Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..

публикувано на 02.12.24 в 08:52

Кметове и областни управители искат преразглеждане на районите за планиране

Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..

публикувано на 02.12.24 в 06:50

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19