Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти обсъдиха предизвикателствата пред банките от технологичното развитие

Технологичното развитие поставя много големи предизвикателства пред банковата сфера, заяви Ив Мерш от ЕЦБ на форума във Франкфурт.
Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

Технологичното развитие поставя много големи предизвикателства пред банковата сфера, заяви Ив Мерш от Европейската централна банка (ЕЦБ). Той участва във форум, посветен на 5-годишнина от основаването на Европейския банков надзор.

Според Мерш трудностите за банките не идват толкова от монетарната политика и ниските лихви, колкото от общата среда и бързите технологични промени.

Банкови експерти обсъдиха във Франкфурт основните предизвикателства пред сектора в Европа на фона на забавящата се икономика.

„В светлината на това, което предстои да обсъдим, се обръщам към наследството, оставено ни от Мария Кюри. Един от любимите ми нейни цитати е, че пътят на развитието не е нито бърз, нито лесен“, каза Клер Удман от „Морган Стенли”.

Думите ѝ описват предизвикателствата пред банковата среда – ниските лихви, регулаторната рамка и технологичният прогрес.

От бизнеса обвиняват институциите за твърде големите регулации. В коридорите на ЕЦБ обаче освен регулациите, все по-често се говори и за технологиите.

Заместник-управителят Луис де Гиндос каза, че „финансовата система на макро ниво се изпълва с все повече предизвикателства“.

„Част от тях идват от небанковия сектор, който отнема от възможността на банките да печелят. За нас е важно да осъзнаем ролята на небанковите институции, за да успеем да запазим стабилността на банковия сектор. Със сигурност трябва да наблюдаваме риска, който идва от действията на представителите на небанковите среди“, посочи той.

Хосе Мария Ролдан, председател на испанската банкова асоциация, т.е. на бизнеса, също вижда подобни предизвикателства.

„Ние сме изправени пред предизвикателството на технологичната революция и финтех компаниите, което ни плаши. Все пак ние можем да се изправим пред него. Средата за правене на банков бизнес се променя, единственото, което остава константно, е цената на капитала. Имам чувството, че това е космологична зависимост – всичко се променя, но не и този толкова важен за банките фактор“, каза той.

В централата във Франкфурт човекът, който основно се занимава с технологичните въпроси, е Ив Мерш – член на изпълнителния съвет на ЕЦБ, пряко ангажиран с надзора. През септември Мерш предупреди, че ако еврото бъде изключено от „Либра” – потенциалната валута на „Фейсбук”, централната банка ще има по-малък контрол върху случващото се.

„Същността на трудностите в банковата среда днес не идват единствено заради монетарната политика и ниските лихви, които са тук от дълго време, но и от конкуренцията, която идва от технологичното развитие“, заяви Мерш.

Развитието на технологиите поставя и етични въпроси – например за достъпа до чувствителна информация и обработката ѝ, припомниха още участниците във форума.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов призив за оставки във висшето военно ръководство заради катастрофата в "Граф Игнатиево"

Нов призив за оставки във висшето военно ръководство отправи през социалните мрежи на Димитрина Попова. Попова е жената до загиналия през 2021-ва година пилот на МиГ-29 майор Валентин Терзиев. Призивът дойде слез смъртта на двамата военни пилоти в петък край Граф Игнатиево с L-39. Димитрина Попова настоя отново за оставките на „този ръководен..

публикувано на 14.09.24 в 09:20

Кръстовден е!

Хиляди се събраха с молитва за изцеление  в местността "Кръстова гора" над Асеновград, на  празника Въздвижение на Светия кръст- популярен като Кръстовден. Празничната служба в манастира "Света Троица" ще бъде водена от Пловдивския митрополит Николай и Западноевропейския митрополит Антоний. Местността "Кръстова гора" в Родопите е известна..

публикувано на 14.09.24 в 08:51

МРРБ обсъжда нови критерии за поставяне на пътна маркировка

Министерството на регионалното развитие обсъжда нови критерии за поставяне на пътна маркировка. Едно от предложенията е това да не се прави  между ноември и края на март. Изцяло нова наредба за пътните маркировки пише МРРБ, каза Диана Русинова от Европейският център за транспортни политики. "Защото нашата наредба е много остаряла. Тя е от..

публикувано на 14.09.24 в 08:20
Ф-35

САЩ одобри потенциална продажба на 32 Ф-35 на Румъния

Държавният департамент на САЩ одобри потенциалната продажба на 32 изтребителя Ф-35 и самолетни двигатели на Румъния. Сделката е на стойност 7,2 милиарда долара, съобщиха от  Пентагона, предаде БТА. Главен изпълнител ще бъде компанията "Локхийд Мартин". В съобщението се посочва, че този проект подкрепя целите на американската..

публикувано на 14.09.24 в 07:58

140 млн. повече за обучение на студенти по важни за икономиката специалности

Държавата осигурява близо 140 милиона лева допълнително за обучението на студенти и докторанти по важни за българската икономика специалности. Повече средства получават държавните университети, които осигуряват по-качествено обучение и подготовка на студенти и докторанти по специалности, от които българската икономика има нужда...

публикувано на 14.09.24 в 07:54

За 9-и път: Жители на свищовски села с пътна блокада заради безводие

Жителите на свищовските села, които бедстват заради безводие, за девети път излизат на протест с пътна блокада. Между 10 и 12 часа на два пъти за половин час те ще затворят пътя Плевен - Русе при разклона за село Горна Студена. Хората от Хаджидимитрово, Горна Студена, Морава и Козловец не спират с протестите и пътните блокади. Казват, че..

публикувано на 14.09.24 в 07:47
Прехващане на изстрелян от Русия дрон над Киев.

Поредна среднощна атака с дронове срещу Одеска област

Тази нощ украинският град Одеса и Одеска област отново са били атакувани с дронове. Сирените в  черноморския град бяха задействани малко преди 1:00 часа. По-рано президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че навлизането на украинските сили в Курска област е забавило напредъка на руските военни в Източна Украйна. Местните власти в..

публикувано на 14.09.24 в 07:39