Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забраняват хартиените дневници

Затяга се контролът върху дърводобива и търговията с дървесина

Годишно за нарушения се запечатват средно по 30 обекта

Снимка: Кирил Фалин

Министерството на земеделието затяга контрола върху дърводобива и търговията с дървесина. С промени в Наредбата за опазване на горските територии се предвижда горските да имат постоянен достъп до GPS координатите на всички камиони, с които се превозват дърва. Забранява се и употребата на хартиени дневници в обектите за съхранение, преработка и търговия с дървесина.

Дневникът е сред най-важните документи във фирмите за преработка и търговия с дървесина. Там се вписват всички влезли и излезли количества дървесина. Там се описват и превозните билети, без които всеки превоз на дървесина е нерегламентиран и нелегален. Въвежда се електронен дневник.

"Това значи, че всички обекти, които преработват, складират, продават дървесина трябва да използват електронен дневник", подчерта инж. Тони Кръстев от Агенцията по горите в предаването "Преди всички".

В момента в системата на Агенцията по горите са регистрирани над 4 хиляди обекта, от които само 130-140 към момента използват хартиени дневници, т.е. промяната ще засегне само тях.

Защо се премахва хартиеният дневник?

"Първо се дава възможност за манипулация при определени условия. Второ, за да се контролира един такъв дневник, трябва да се отиде на самия обект. Електронният дневник дава възможност на нашите служители да контролират обектите 24 часа в денонощието от собствения си компютър или телефон", поясни Тони Кръстев.

Дейността на фирмите се спира, когато в обекта е внесена дървесина без превозен билет и без маркировка, уточни още Кръстев.

"Отиват колегите, проверяват, установяват това нещо. В момента, в който го установят, директорът на РДГ (Регионалната дирекция по горите) издава заповед за принудителна административна мярка спиране на дейността. И в момента с промяната директорът на РДГ едновременно със заповедта спира и достъпа до информационната система, т.е. в този обект не могат да се вписват превозни билети и не могат да се издават превозни билети за транспортиране", заяви експертът.

Около 30-35 обекта се запечатват годишно.

"Самата мярка има много силен превантивен ефект. Едно е да ти наложат глоба, която може да платиш. Съвсем друго е, когато спираш дейност и не можеш да работиш", коментира Тони Кръстев.

Според новите правила собствениците или ползвателите на товарни камиони, които транспортират обла дървесина или дърва за огрев, ще предоставят в съответната регионална дирекция по горите потребителско име и парола за достъп до данните от GPS устройствата на превозните средства. Така във всеки момент горските ще знаят къде се движат тези камиони и ще могат да сравняват дали написаното на превозния билет съответства на данните от GPS-а.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49