Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старо училище се превръща в комплекс от творчески работилници

Телескоп на покрива и нарове за спане - градят зелен учебен център под връх Звездец

Отдих, наука и приключения в безопасна среда очакват децата

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Училище с телескоп на покрива и нарове за спане. Сдружение за споделено учене "Ела" изгражда образователен център сред природата под връх Звездец в Подбалкана. 

Като част от програмата на сдружението „Училището има смисъл“ се правят образователни лагери. С времето екипът установява, че те са с най-голям ефект върху децата.

„Затова решихме да правим това на едно ново, безопасно и магически приключенско място, каквото ще бъде зеленият образователен център „Ела“. Вече купихме сградата на едно старо училище, което има много голям двор, в село Стъргел, в подножието на връх Звездец. В момента сме на етап изграждане“, разказа в предаването "Закуска на тревата" Екатерина Русева от сдружение „Ела“. 

Старо училище се преобразява

В началото на лятото се очаква да са готови дворът за занимания на открито и работилницата.

Търсят се доброволци и строителни фирми, които биха подкрепили ремонта на старата училищна сграда, съобщи Екатерина Русева. Сградата на училището ще бъде преобразена със зали за различни дейности и спални помещения, които ще посрещат до 60 души.

Как ще изглежда вече готовият зелен образователен център?

„Ще има занаятчийски работилници, работилници за биоземеделие и градинарство, работилници по роботика, ателиета, свързани с развитието на творчески умения. И много приключения, свързани с природата, следотърсачество, експедиции до връх Звездец", обясни Екатерина Русева.

Природа и наука в синхрон

Добре дошли в центъра са всички деца.

„Не само за деца от домове или деца с увреждания (сдружението надгражда дейността си като център за приобщаващо образование - бел. ред.). За всички деца и възрастни, които имат желание да се свържат с природата  и с науката. Ще бъде подходящ както за еднодневни екскурзии от училище и зелени училища, така и за отдих на цели семейства, тъй като много от заниманията там ще бъдат подходящи да се правят съвместно – родителите с техните деца, или пък ако родителите предпочитат – ще могат да си почиват, докато децата им изследват възможностите си в една безопасна среда.“

Сградата е на два етажа. Има и тавански трети етаж, където се планира да има спални помещения с нарове и телескоп, с който при ясно време ще могат да се наблюдават звездите.

Децата ще си правят храна

„Ще има и професионална кухня, в която децата ще приготвят храната си сами и дори ще генерират част от тока за сутрешната си закуска, като въртят педали на стационарно колело. Ще им показваме различни начини за рециклиране, както и алтернативни технологии – ще има инсталация с фотоволтаични панели, в която те да видят как слънчевата енергия се превръща в ток“, допълни Екатерина Русева.

Още за инициативата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05