Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старо училище се превръща в комплекс от творчески работилници

Телескоп на покрива и нарове за спане - градят зелен учебен център под връх Звездец

Отдих, наука и приключения в безопасна среда очакват децата

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Училище с телескоп на покрива и нарове за спане. Сдружение за споделено учене "Ела" изгражда образователен център сред природата под връх Звездец в Подбалкана. 

Като част от програмата на сдружението „Училището има смисъл“ се правят образователни лагери. С времето екипът установява, че те са с най-голям ефект върху децата.

„Затова решихме да правим това на едно ново, безопасно и магически приключенско място, каквото ще бъде зеленият образователен център „Ела“. Вече купихме сградата на едно старо училище, което има много голям двор, в село Стъргел, в подножието на връх Звездец. В момента сме на етап изграждане“, разказа в предаването "Закуска на тревата" Екатерина Русева от сдружение „Ела“. 

Старо училище се преобразява

В началото на лятото се очаква да са готови дворът за занимания на открито и работилницата.

Търсят се доброволци и строителни фирми, които биха подкрепили ремонта на старата училищна сграда, съобщи Екатерина Русева. Сградата на училището ще бъде преобразена със зали за различни дейности и спални помещения, които ще посрещат до 60 души.

Как ще изглежда вече готовият зелен образователен център?

„Ще има занаятчийски работилници, работилници за биоземеделие и градинарство, работилници по роботика, ателиета, свързани с развитието на творчески умения. И много приключения, свързани с природата, следотърсачество, експедиции до връх Звездец", обясни Екатерина Русева.

Природа и наука в синхрон

Добре дошли в центъра са всички деца.

„Не само за деца от домове или деца с увреждания (сдружението надгражда дейността си като център за приобщаващо образование - бел. ред.). За всички деца и възрастни, които имат желание да се свържат с природата  и с науката. Ще бъде подходящ както за еднодневни екскурзии от училище и зелени училища, така и за отдих на цели семейства, тъй като много от заниманията там ще бъдат подходящи да се правят съвместно – родителите с техните деца, или пък ако родителите предпочитат – ще могат да си почиват, докато децата им изследват възможностите си в една безопасна среда.“

Сградата е на два етажа. Има и тавански трети етаж, където се планира да има спални помещения с нарове и телескоп, с който при ясно време ще могат да се наблюдават звездите.

Децата ще си правят храна

„Ще има и професионална кухня, в която децата ще приготвят храната си сами и дори ще генерират част от тока за сутрешната си закуска, като въртят педали на стационарно колело. Ще им показваме различни начини за рециклиране, както и алтернативни технологии – ще има инсталация с фотоволтаични панели, в която те да видят как слънчевата енергия се превръща в ток“, допълни Екатерина Русева.

Още за инициативата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51
Акцията, проведена преди година

Десислава Микова: Институциите са безсилни да спрат замърсяването от въглища

Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 10:28

12% е увеличението на туристите в София до средата на 2024 година

12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация  на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..

публикувано на 14.10.24 в 09:19

Втечненият природен газ замърсява повече от въглищата, сочи ново проучване

Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..

публикувано на 06.10.24 в 23:19
Антарктида

Растенията на Антарктида са се увеличили заради климатичните промени

Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..

публикувано на 06.10.24 в 07:08