Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В столицата се развива разнообразен туризъм - от стрийт арт и наблюдаване на птици до исторически и бизнес туризъм

12% е увеличението на туристите в София до средата на 2024 година

Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи

9
Снимка: БГНЕС

12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация  на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи.

За първото деветмесечие има стабилен ръст на туристите. От март до ноември са по-силните месеци за туризма, а зимните месеци са малко по-слаби. Тенденцията за силна пролет и силна есен от преди няколко години се измества. Има голямо посещение на туристите и през летните месеци, каза за "Хоризонт" Антон Пенев – директор на общинското предприятие по туризъм към Столична община.

Най-силните пазари са съседните на България страни – Турция Гърция, Румъния. Идват гости от Италия, Испания, Германия, Израел, Испания и Съединените американски щати. Напоследък се забелязва засилен интерес от азиатски пазари – Китай и Индия. Има гости включително от Австралия. Основно това са уикенд или бизнес туристи. Средната продължителност е малко над два дни, поясни още той.

Ротондата „Свети Георги“

Културно-историческият туризъм и провеждането на събития и конференции се развиват добре.

Сред основните цели на Общинското предприятие по туризъм е създаването на причини туристите да остават все по-дълго. 

"Оформени са няколко маршрута, свързани с наблюдението на птици, тъй като над 200 вида птици гнездят в София. Има доста стени с т.нар. стрийт арт или графити изкуството. Това са регламентирано поставени графити.

Оформени са маршрути, свързани със следвоенна архитектурна София, чудните дървета, прави се събитиен атлас на града, предстои обновяване на поклонническите карти, защото София е богата на обекти, свързани с поклоннически туризъм. Въпреки че София не е винена дестинация, винената градска карта запознава посетителите с българското вино и винени сортове.


София за начинаещи в 55 стъпки дава възможност за безплатна пешеходна обиколка. Тя започва всяка събота в 10.00 часа от гробницата на Батенберг и завършва пред Регионалния исторически музей. Предварително трябва да бъде направена регистрация в сайта https://www.visitsofia.bg/bg/ или в туристическите информационни центрове в подлеза на Софийския университет и в Читалнята в градинката пред Народния театър. Тази инициатива е подкрепена от Асоциацията на екскурзоводите в България и всяка обиколка се придружава от професионален екскурзовод.

Гробницата на княз Александър І Батенберг в София

Програма "Опознай София" за деца в предучилищни групи и в начален училищен етап стартира на 27 септември (когато е световния ден на туризма, бел.ред). Всяка детска градина в подготвителен етап и всяко училище в подготвителен етап ще може да се включи безплатно. Идеята е да създадем отношение в малките, към мястото, където са родени или където живеят, разказа още за БНР Антон Пенев.


Той посочи ще:

"Легловата база в София расте. Предстои откриването на 4 - 5 нови сравнително големи обекти. Има няколко ребрандирани хотели с нови международни брандове. В момента в София има над 2000 регистрирани апартаменти за краткосрочен наем чрез интернет платформи.

Сред приоритетите на общинското предприятие по туризъм е подобряване на цялостната туристическа инфраструктура. Започна обновяването на информационните центрове.


Туристическият информационен център в подлеза на Софийския университет беше изцяло обновен

Ще поставим един съвсем нов в градинката на Регионалния исторически музей срещу централни хали. Той ще бъде стар реновиран трамвай, който съвсем скоро ще представим. Водят се разговори с летище София за поставянето на информационен център там в партньорството с Министерството на туризма.


Работи се по обновяването на туристическата навигация, тоалетните, входно изходните точки на София трябва да станат по-приветливи и да брандират дестинацията – да показват с какво този град е известен, категоричен е Антон Пенев.


Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36