До края на месеца в Националния антропологичен музей в София може да се види фотографската изложба „Подводна зависимост“. Снимките в изложбата са от различни точки на света – освен от България и Гърция, включват и места от Африка и Индонезия. Техен автор е Пламен Вукадинов.
Събитието е с благотворителна кауза – средствата от всяка закупена фотография ще отидат в помощ на ParaKids. Организацията осигурява спортни занимания за деца с увреждания, с гръбначни изкривявания и наднормено тегло, както целогодишно, така и сезонно.
За вечерта на откриването на изложбата са събрани около 700 лева. Антропологичният музей обаче е сравнително нов, на не толкова комуникативно място и с намалено работно време до 17 часа. Затова след 30 януари тя ще бъде преместена в центъра на София, за да продължи.
За децата с увреждания спортът е изключителен плюс – това е здраве, движение, ползи, настроение, казва в предаването "Закуска на тревата" Пламен Вукадинов. Като подводен инструктор, фотограф и журналист за себе си той определя спорта като начин на живот и допълва, че без спорт би било много скучно и човек трябва да се движи колкото може повече.
В казармата бил моряк. След това започнал да се гмурка по-сериозно и не спира до ден днешен. „За мен това е една магия, красота, начин на живот. Не си представям да го няма това в моя живот вече. Във всеки удобен момент го практикувам.“
Във водата вече не влизам без камера, освен ако камерата не е повредена, допълва Вукадинов. По време на подводните си снимки е имал безкрайно много интересни ситуации. Разказва, че в пещерите на западния ръкав на Халкидики – Касандра, където обича да ходи, светлината се пречупва през отворите в скалите и се получават „изключително хубави снимки“, особено когато денят е по-дълъг. От опасни ситуации под водата се е измъквал „със сила, воля, опит и късмет“.
Пламен Вукадинов е автор на книгата „Адреналинът е моята стихия“. Сега завършва втората си книга. Очаква я на книжния пазар до 3-4 месеца. Обмисля работно заглавие „Интоксикация“ с подзаглавие „Подводна зависимост“.
„Защото това е също като подводна дрога. Натравяне, само че "натравяне" от красотата на подводния свят.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..