Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия пред конституционни промени – акцент на седмицата по света

Президентът Владимир Путин обяви планове за промени в руската конституция в годишното си обръщение пред двете камари на парламента.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на Русия Владимир Путин обяви план на конституционни промени, с които да бъдат преразпределени правомощията между властите. Предвижда се парламентът да получи от държавния глава правото да утвърждава премиера и правителството. Планът провокира прогнози, че Путин търси начини да остане фактор в управлението, след като и вторият му пореден президентски мандат изтече през 2024 г.

Направеният тази седмица в Москва опит за помирение на враждуващите страни в Либия се провали. Командващият Либийската национална армия Халифа Хафтар напусна руската столица, без да подпише споразумението, тъй като не е съгласен да изтегли своите войски от подстъпите към Триполи.

В Иран имаше протести, провокирани от свалянето на украинския пътнически самолет с иранска ракета. Хиляди иранци излязоха по улиците с обвинения към властите, че три дни са крили отговорността си за катастрофата, при която загинаха 176 души.

Трудните преговори за нова търговска сделка между САЩ и Китай постигнаха първоначален резултат. Тази седмица Вашингтон и Пекин подписаха така наречената „първа фаза“ на търговското споразумение.

Американският конгрес даде начало на същинската процедура по импийчмънт на президента Тръмп. Едното обвинение, че Тръмп е изнудвал властите в Украйна да разследват за корупция сина на неговия конкурент Джо Байдън, а другото - че се е опитал да възпрепятства разследването по случая.

Номинациите за наградите „Оскар“ бяха обявени от Американската академия за театрално и филмово изкуство. Очаквано филмът „Жокера“ събра най-много номинации. Освен за най-добра лента психотрилърът получи още 10 номинации.

Обзора на водещите международни новини от седмицата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24