Професионални астрономи събират подкрепа за петиция в световен мащаб за справяне с отрицателното въздействие на сателитната система Starlink на компанията SpaceX за интернет достъп заради светлинното замърсяване, което идва от спътниците. Зад инициативата стои италианският астроном Стефано Галоци.
Проектът му започна в началото на януари. До момента под петицията му, споделена в профила му в Туитър, са се подписали 1300 астрономи. Те искат и съгласуване в световен мащаб, при което национални и международни астрономически агенции да могат да налагат вето върху всички онези проекти, които влияят отрицателно на важни и уникални астрономически съоръжения.
"Със сигурност това е доста съществен проблем. За съжаление аз до момента не съм запознат с тази петиция, но съм сигурен, че бих я подписал, тъй като наистина светлинното замърсяване изключително много ни пречи на нас професионалните астрономи, където и да се намираме на Земята. Сателитите са нещо изключително важно за съвременния живот на Земята благодарение на тях имаме джипиес системи, имаме телевизия, интернет и така нататък", каза в предаването "Хоризонт до обед" Евгени Овчаров, ръководител на катедра "Астрономия" към Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
Но все пак трябва да се ограничават тези сателити, доколкото е възможно, защото те пречат на астрономите.
"Когато снимаме някакъв далечен обект с нашите телескопи от професионалните обсерватории, ако е много голям броят на сателитите, може буквално да пропуснем някое откритие, което може да е много важно за нас като хора въобще, за да разберем физиката на тези далечни обекти. Като цяло светлинното замърсяване е проблем не само от сателитите, но и от светлините на градовете. В историята през последните десетилетия има много обсерватории, които са станали буквално неизползваеми заради разрастването на градовете и така да се каже безконтролното осветление на тези градове, обсерватории са се оказвали почти в центъра на градовете или в периферията на много засветени места и вече няма как да се използват за професионални цели, за съжаление", допълни Евгени Овчаров.
Професионалните действащи обсерватории в България са три. Важните астрономически събития през 2020 година са записани в "Гид на астронома любител 2020", който е публикуван днес на сайта на катедра "Астрономия".
"Има няколко интересни затъмнения, има метеорни потоци, има интересна видимост на планетите, може би най-интересното е сближаването на Юпитер и Сатурн, на 21 декември ще са изключително близко на небето, което е интересно за астрофотографите", изтъкна Евгени Овчаров.
Интервюто можете да чуете в звуковия файлБлизо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца. По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна. Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..
Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..
и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..
Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена. Онлайн петиция, която..
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...