Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Схемата за уседналост ще гарантира правата на българите във Великобритания след Брекзит

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Това, което всички български граждани трябва да направят, е да кандидатстват по схемата за уседналост, защото именно чрез нея те могат да гарантират своите права след Брекзит и след края на преходния период. Единственото изключение правят българи, които вече са се сдобили с британски паспорт. Има предостатъчно време да се кандидатства по схемата. Крайният срок е 30 юни 2021 година. Самата процедура по кандидатстване е сравнително лесна“. Това каза в предаването „Хоризонт до обед“ Васил Асенов, ръководител на службата по трудови и социални въпроси в посолството на България в Лондон.

Европейският парламент окончателно гласува споразумение за излизане на Великобритания от Европейския съюз.

Посолството на България в Лондон е публикувало пълна информация на електронната си страница. Над 140 хиляди български граждани са подали заявления към края на 2019 година. Отворена е директна телефонна линия към посолството.

„Има известна разлика между броя на българската общност и хората, които са заявили заявления, подали са заявления по схемата за уседналост и това се дължи на няколко отделни фактора. Първото е, че едно лице може да подаде повече от едно заявление. От друга страна прави впечатление, че много хора се презастраховат и кандидатстват за временен статут на уседналост, въпреки че са наясно, че в бъдеще няма да могат да отговорят на условията за постоянен статут, но по този начин си гарантират достъп до пазара на труда през следващите няколко години. Типичен пример са сезонните работници, които така или иначе не са включени в бройката и статистическите данни за броя на българската общност“, допълни Асенов.

До момента от 2,7 милиона подадени заявления от всички европейски граждани, които работят във Великобритания, има едва шест отказа и всички те са заради тежки престъпления.

След края на 2021 година ще влязат в сила новите имиграционни разпоредби на Великобритания.

„За съжаление все още нямаме точна представа какво ще представляват те, освен че ще бъде точкова имиграционна система и освен това, че свободното движение на хора в настоящия си вариант ще приключи“, изтъкна Асенов.

Студентите, които вече учат във Великобритания, имат право да кандидатстват по схемата за уседналост и ще завършат обучението по условията, по които са започнали.

„За настоящата календарна година 2020-2021 условията също ще се запазят. За следващи години, предполагам за 2021-2022, че условията ще бъдат публикувани някъде в средата на настоящата година, така че всички ще очакваме с нетърпение да видим британската страна какво ще реши“, каза Васил Асенов.

Великобритания заяви, че ще намали броя на имигрантите с ниска квалификация.

„Така че с въвеждането на новите имиграционни правила от началото на 2021 година, това действително може да се реализира. Това обаче не засяга сезонните работници, които са се сдобили със статут по схемата за уседналост. Те ще имат право на достъп до пазара на труда и много голяма част, както казах, се презастраховат и кандидатстват за статут“.  

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Заместник-министърът на земеделието и храните Лозана Василева.

Д-р Лозана Василева е назначена за заместник-министър на земеделието

Със заповед на служебния премиер Димитър Главчев д-р Лозана Василева е назначена за заместник-министър на земеделието и храните на мястото на Таня Георгиева, която беше освободена след нейна молба по лични причини.  Таня Георгиева подаде оставка като зам.-министър на земеделието Кандидатурата на Василева, която до момента заемаше поста на..

публикувано на 01.08.24 в 18:47
Проф. Радка Аргирова

Проф. Аргирова: Covid-19 не може да се нарече сезонен, ще е активен през цялата година

" Covid-19 не е престанал да мутира, той е в състояние на еволюция . За  Гърция и Белгия има данни за ръст  на заболелите,  в САЩ има също сериозен ръст  в отделни щати, което означава, че изменчивостта на този коронавирус продължава, каза за "Нощен Хоризонт"  вирусологът проф. Радка Аргирова . Три вируса излагат на риск почивката на кипърци..

публикувано на 01.08.24 в 09:55

Цветан Цветанов: При бързи избори ДПС може да не бъде политически субект в парламентарната надпревара

"При една ситуация на бързи избори ДПС може да не бъде политически субект в парламентарната надпревара. Възможно е кръгът около Пеевски и този около Чакъров да бъдат в различни конфигурации с други партии – мандатоносители и с наименованията на коалиции, които обаче няма да бъдат "ДПС".  Такава прогноза направи пред БНР Цветан Цветанов, председател..

публикувано на 31.07.24 в 14:00
Десислава Христозова

Деси, къде си? – как да се преборим с излишните килограми заедно

Над 60 процента от българското общество има проблеми с килограмите . Затлъстяването е като лавина. Да си дебел е стигма. Обществото се прави, че приема тези хора. Мисията на Десислава Христозова е да покаже на светло хората с наднормено тегло , как живеят те и как се борят с излишните килограми. На това е посветена нейната..

публикувано на 30.07.24 в 09:42

Задава ли се контрол върху личната кореспонденция през чат приложения?

С добрата инициатива на законодателя се въвеждат мерки, които нарушават драстично и нашите права . Това заяви пред БНР Богомил Шопов, съосновател на "Електронна граница - България", във връзка с обсъждана промяна в директива за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации. Става дума за предлагана задължителна..

публикувано на 30.07.24 в 09:13
Биляна Гяурова

Биляна Гяурова за решението на КС: Късогледство и двоен стандарт

" Конституционният съд не успя да надскочи собствените си ограничения и да бъде на висотата на актуалната политическа и геополитическа обстановка. Това конституционно решение не е просто затворено в рамките на България, а има проекция и извън нашата територия." Това каза пред БНР Биляна Гяурова, директор на Българския институт за правни..

публикувано на 30.07.24 в 08:35
Татяна Дончева

Татяна Дончева: Отровените отношения в лявото трябва да бъдат преодолени

Събиранията на Бузлуджа са знакови. Бузлуджа този път беше вид лакмус дали процесите, тръгнали между различните леви формации, срещат подкрепа сред левите хора. Това каза пред БНР Татяна Дончева, лидер на "Движение 21", след срещата за ляво обединение в Стара Загора. Призиви от Бузлуджа: Да се обединим Левите хора одобряват тези..

публикувано на 29.07.24 в 08:25