Една от първите унищожени защитени зони от Натура 2000 е на няколко километра от столицата, алармират природозащитниците.
Тук са установени 159 вида птици, за 42 от които се изискват специални мерки за защита. Поради ключовото си разположение, Рибарници Челопечене се явяват важно място за почивка и хранене на много мигриращи водолюбиви, пойни и хищни птици от прелетния път Виа Аристотелис, преминаващ през Искърския пролом, Софийското поле и долината на река Струма.
"Басейните са били до голяма степен обрасли с водна растителност, относително плитки - 2,5 метра дълбочина, което създава условия наред с рибовъдството да гнездят и по време на миграция, зимуване, да се събират доста птици. Имаме гнездене на белоока потапница, имаме малък корморан, трите вида пъструшки, които са с много скрит начин на живот, се срещат тук", разказа пред "Хоризонт" екологът Ирина Матеева от Дружеството за защита на птиците.
От края на 90-те години рибарниците са приватизирани и спират да функционират като такива. Това довежда до постепенно пресъхване на рибовъдните басейни и белооката потапница спира да гнезди там.
"Със закупуване на това предприятие, това нещо вече не се водоснабдява, иначе водоснабдителната система е била от две места с едни огромни тръби. Каква е причината ли - 1989 година, свободията и безстопанственост, тотална. За съжаление оттук водата, която е идвала, вече не може да идва. Водата никога не е идвала от реката, тя е идвала от пречиствателна станция на "Кремиковци", изградена с тази цел да водоснабдява рибарника", допълни екологът Веселина Митова, която изследва терена от 2015 година.
Добивът на строителни материали е одобрен през 2008 г. с решения по оценка за въздействие на околната среда от 2008 година от министъра на околната среда и водите. 12 години след одобряването на проекта кариерата за добив на баластра действа активно, като създава обширни и дълбоки водни басейни със стръмни без растителност брегове.
Днес местообитанията във влажната зона са силно влошени и са необходими спешни мерки за възстановяване на тяхното качество и значение за гнездящите, мигриращите и зимуващите птици, твърдят природозащитниците. Най-сериозната заплаха за мястото е съществуващата концесия, която по думите им ще причини пълното разрушаване на ценните за птиците местообитания.
От години инвеститорът изпробва различни начини за оводняване на зоната, но голяма част от тях са неуспешни. Полагат се усилия за създаването на изкуствени плитчини и възстановяване на водните огледала в тази част, където не може да постъпи по никакъв начин вода.
Опитите са успешни и птиците започват да ползват тези територии, но постигането на благоприятен за тях ефект се оказва трудна задача. Според Българското дружество за защита на птиците с реализирането на инвестиционното намерение характерът на местообитанията е претърпял коренна промяна, защото в опитите си да възстанови басейните инвеститорът ги удълбава, премахва тръстиките и в крайна сметка променя облика им.
Находището се експлоатира въз основа на Концесионен договор за срок от 35 години. На запитване на „Хоризонт“ от регионалната екоинспекция отговориха в писмено становище, че на терен са извършвани няколко проверки, последната на 25 октомври миналата година. Установено е, че извършваните от концесионера дейности са допустими спрямо режимите на защитената зона, въведени със заповедта за обявяването ѝ от 2008-ма година.
От РИОСВ - София допълват още, че ежегодно концесионерът изготвя доклади за проведения биологичен мониторинг, извършван от експерти.
Природозащитниците и частният инвеститор обявиха, че най-рано през май ще са налице видими резултати от общите усилия, посветени на възстановяването на унищожената влажна зона.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..
През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват 7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..
Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни . Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че средните глобални температури..
Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше определена като разочароваща, климатичната конференция в Азербайджан - като предателство за..
Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години. Изпращаме 2024 та, една изключително топла година . Година, която очерта близкото бъдеще, с което трябва да свикнем без..
На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да общуват свободно с животните. Там живеят над 200 животни от цял свят. Според управителката..
Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс". Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът на кампанията "Живо Черно море" Мартин Томов. "Има данни, че са се разляли над 3000 тона мазут...
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..