Работодателят едностранно да пусне в неплатен отпуск работници и служители в период на извънредно положение - тази възможност предоставя текст в проекта на закон за мерките по време на извънредното положение. С този закон се предвиждат поправки в Кодекса на труда и на Кодекса за социално осигуряване, касаещи надомната работа и работата от разстояние, както и възнагражденията на работещите във фирмите, които са най-засегнати от коронавируса.
С предложения проект на закон за мерките по време на извънредното положение, в Кодекса на труда се урежда ново основание за ползване на отпуск. Синдикалисти и представители на работодателските организации предупреждават, че при хипотезата на неплатен отпуск служителите се лишават от всякакъв доход.
КНСБ апелира народните представители на второто четене на проектозакона да не приемат текст, с който се предоставя възможността на работодателя едностранно да пусне в неплатен отпуск работниците си в период на извънредно положение. Аргументът на синдикалистите е, че трябва да се гарантират трудовите доходи на всички работещи в тази тежка ситуация, а подобна промяна ще ги лиши от възнаграждение.
"По принцип всички мерки, които в момента се гласуват, ще бъдат прилагани само в извънредно положение. В такова положение ние се стремим да запазим трудовите доходи на работниците и служителите и всякакви такива предложения, които ще позволяват едно лице да бъде в престой, пребиваване, дори и в отпуск, не може да сме съгласни този отпуск да бъде неплатен, т.е. да оставим работника и служителя да пострада без съответно трудово възнаграждение", коментира пред "Хоризонт" Величка Микова, национален секретар на КНСБ.
Синдикатът предлага работниците и служителите да ползват платен годишен отпуск, ако имат неизползвани дни.
"Във всички случаи ние искаме, освен заетостта да се запази, да се запази възможността работникът и служителят да получава трудов доход в целия период на обявеното извънредно положение", посочи Микова.
Мария Минчева, директор на дирекция "Правна" в Българската стопанска камара заяви, че досега не е съществувала хипотезата за преустановяване на работата при обявено извънредно положение.
Работодателите продължават да имат трудови правоотношения със своите работници, но тяхното положение в сега действащото законодателство не е уредено.
"Ефектът какъв е - тези служители, те ще останат без всякакви възнаграждения, без всякакви доходи, тези, които са в неплатен отпуск и нормалният ефект е те да поискат да бъдат съкратени. Работодателите, които ще се отнесат с разбиране към служителите си и към екипа си, биха ги освободили, за да могат да получават обезщетения от борсата. Защото в противен случай тези хора ще продължат да получават сметки, ще продължат да имат задължения по кредити към банките и всъщност се получава ефектът на доминото", изтъкна Мария Минчева.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина . Тази равносметка направи в интервю за БНР инж. Антони Чипев от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. "Причината е некомпетентност и неправилна работа . Дали работниците не са подготвени, наемат се..
България за поредна година е сред държавите в Европейския съюз с най-висока употреба на антибиотици , сочат данните, публикувани днес от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията . У нас се наблюдава и повишение с 246 процента на честотата на инфекциите с една от бактериите (Klebsiella pneumoniae), които не се поддават..
Вчера се навършиха 74 години от създаването на Държавния резерв. "От създаването си ролята на Резерва е да осигури населението и функционирането на икономиката при положение на война, извънредно положение и при всякакъв вид кризи , като помогне както за справянето с кризата, така и за преодоляване на последствията от нея. Нашата основна цел е..
От днес и жителите на град Брезник и село Ноевци минават на воден режим. Кранчетата ще пресъхват за времето от 22.00 до 05.30 часа. Мярката се налага заради намаления обем на язовир "Красава", който захранва Брезник и няколко села в общината. Разликата между мъртвия обем и наличния е под 700 хил. куб. метра . Към днешна дата във водоема има..
България е една от страните, за които тази година Европейската комисия специално е създала видео игра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната употреба на антибиотици. Това заяви за БНР Рожер Доменек Амадо , директор за стратегията „Едно здраве“ в Генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Европейската..
Автомобилният състезател Илия Царски призова за толерантност на пътя като една от мерките за овладяване на войната по пътищата. Пилотът е неговият екип се включиха в кампанията на Министерството на образованието "Аз ще бъда разумен шофьор" . Илия Царски се срещна тази седмица с учениците от Природо-математическата гимназия във Велико..
Централата на ДПС на бул. "Александър Стамболийски" не е предоставена по реда за политическите партии. Тя е предоставена по договор за наем от 1996 г.,..
35 години по-късно демокрацията в България отново е в опасност. Това заяви пред БНР Първан Симеонов, "Галъп интернешънъл Болкан". Толкова са минали..