Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Симидчиев: Контролирано отпускане на мерките с измерване на резултата, за да не се застрашат рисковите групи

Важно е да мислим като общност, за да можем по-лесно да преминем през кризата

Д-р Александър Симидчиев
Снимка: БГНЕС

„Когато извършваме различните тестове, трябва да имаме предвид, че дават различен тип информация и трябва да бъдат разположени във времето и при хора, подходящо избрани, за да свършим максимално количество работа с този ограничен ресурс. Ако изследваме неподходящите хора в неподходящото време, това би довело да изразходване на този ресурс, без да получаваме максимум информация“. Това каза пред БНР д-р Александър Симидчиев.

Според него в момента е време да се помисли кои са групите, които могат да започнат да се връщат към нормалните си социални и икономически дейности и които са максимално нискорискови:

Да помислим как внимателно и прецизно да започнем да отпускаме карантината за тези хора. Те могат да бъдат тествани сега и след започване на отпускането да видим колко бързо ще започне развитието на групов имунитет при тях. Необходимо е контролирано отпускане на мерките с измерване на резултата, който получаваме по време на това отпускане, за да не се застраши епидемичната обстановка за останалите“.

В предаването „Преди всички“ д-р Симидчиев допълни, че трябва да се помисли първо за най-критичните икономически зони:

Пулването позволява да се използва наличния ресурс за свършване на повече работа. Това е интелигентно решение, с което можем да скринираме по-широк кръг от хора и да започнем с измерване и дозирано отпускане на мерките да се връщаме към нормалността. Но това изисква висока дисциплина на всички останали“. 

По думите му е важно да мислим като общност, за да можем по-лесно да преминем през кризата: 

„Необходимо е да работим като общ организъм, а не като индивиди... Ниските резултати са първата стъпка в един дълъг път на връщане към нормалност. Първата стъпка е успешно направена. Трябва да комуникиране и да прецизираме следващите стъпки и в какъв срок се правят, защо точно те се правят. Не по-малко от 80% от българите са разумни и биха се вслушали в това, което се казва, ако видят, че нещата, които се правят, имат логика и са структурирани като един процес“. 

Интервюто с д-р Александър Симидчиев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Туризмът след бедствието във Валенсия

Туристите, които са записали екскурзии до Валенсия, не се отказват от пътуването си въпреки първоначалните притеснения след наводнението в областта . Това заяви в интервю за БНР Кирил Стамов - управител на туроператорска фирма, която води туристи от България в Испания и има туристически програми за Валенсия.  "Въпреки настоящата ситуация във..

публикувано на 05.11.24 в 11:36

Разбират ли в София какво означава влакът за Кардам?

През октомври Българските държавни железници обявиха новия си график за движение на влаковете за 2025 г. В него се посочва, че е предвидено подобряване на обслужването по железопътните линии в страната, заложени са нови възможности за пътуване между Северна и Южна България, по-бързи влакове по линията София – Бургас, по-удобни разписания в..

публикувано на 05.11.24 в 10:45

Пациентска асоциация настоява за спешни действия при ревматичните заболявания

Асоциацията на пациентите, активни в здравеопазването, организира събитие под надслов " Без време за чакане. Спешни действия за ревматичните пациенти в България ".  Пред БНР председателят на Асоциацията Анета Драганова подчерта, че вече 14 години работят по тези теми.  " Ние сме постигнали ранна диагностика и благодарение на нея има все пак..

публикувано на 05.11.24 в 10:13
Доналд Тръмп и Камала Харис

Харис или Тръмп? В САЩ гласуват за президент

В САЩ гласуват за президент. С разлики в социологическите проучвания в рамките на статистическата грешка , битката между Доналд Тръмп и Камала Харис е една от най-оспорваните в историята на САЩ.  Заради часовата разлика избирателните секции в САЩ още не са отворили врати. От няколко седмици обаче американците могат да подадат своя глас..

публикувано на 05.11.24 в 06:47

Проевропейската президентка Мая Санду спечели втория тур на изборите в Молдова

Проевропейската президентка Мая Санду печели втория тур на изборите в Молдова, като победи приятелски настроения към Русия кандидат Александър Стояногло. 55,41% от отишлите до урните в неделя са подкрепили Санду, сочат резултатите при почти 100% обработени протоколи. Голяма част от западните лидери я поздравиха за победата, а проруските..

публикувано на 04.11.24 в 18:00
Милена Кирова

Милена Кирова, БНТ: От ЦИК ни обясниха, че видеонаблюдението е само наблюдение

" В случая с изчезналите гласове на "Величие", които ние открихме и се появиха, първоначално аз получих един сигнал за секция в Пазарджик, където  гласовете на тази партия са изчезнали . Разгледах протокола, изгледах и видеоналбюдението, така установих това пренасяне на гласовете. В РИК-Пазарджик обаче се бяха усетили и бяха поправили протокола,..

публикувано на 04.11.24 в 14:32

Българи след наводненията във Валенсия: Невероятно е да се види солидарността на хората!

След наводненията в района на Валенсия хората се опитват да разчистят улиците и домовете си, да издирят изчезналите и да превозят телата на загиналите. Все още има труднодостъпни места в засегнатия район, където се разчита предимно на взаимопомощ. В района живеят десетки българи, които солидарно ежедневно се включват в необходимите дейности...

публикувано на 04.11.24 в 10:31