Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цвета Галунова: Шахът е подходящ за преподаване онлайн

Снимка: Ани Петрова

Шахматният клуб "Асеневци" организира онлайн тренировки за деца. На 17 април клубът навърши 4 години от основаването си.

"Всъщност ние опита вече сме го натрупали, даже доста бързо успяхме да превърнем шахматен клуб "Асеневци" в един от най-големите и най-успешни клубове в България, тъй като за изминалата година ние имаме двукратен държавен шампион, трето място, още няколко медала, носители сме на много престижни купи от състезания - международни, както и национални, също така бяхме домакини и на държавните първенства", каза в предаването "Закуска на тревата" Цвета Галунова от шахматния клуб "Асеневци".

Заради извънредното положение и пандемията от Covid-19, шахматен клуб "Асеневци" започна на 16 март тренировки чрез специална онлайн платформа.

"Събрахме групата и до момента продължаваме да работим с децата. Тренировки се провеждат абсолютно всеки ден. Не сме имали почивен ден оттогава, т.е. от 16 март насам. Работим с три различни групи към момента. Имаме две групи за начинаещи, група за напреднали деца", допълни Галунова.

Едната от групите в онлайн заниманията е отворена за деца от цяла България, независимо в кой клуб тренират.

"Шахматен клуб "Асеневци" работи в 6 различни общини. Това са - Велико Търново, Горна Оряховица, Лясковец, Павликени, Полски Тръмбеш. Стартирахме и в Севлиево, точно в началото на март месец преди да се случат последните събития. Имаме групи също така в град Долна Оряховица, т.е. имаме доста широкообхватна дейност. Децата са разделени според силата си, според възможностите", подчерта Цвета Галунова.

Снимка: Фейсбук

Клуб "Асеневци" организира онлайн турнири. Сформират и нова група за обучение на деца в чужбина.

"Много е подходящо шахматът да се преподава онлайн, ние го открихме много отдавна, тъй като ние провеждаме тренировки по Скайп с деца, които са от други градове, вече години наред. Дори провеждаме тренировки с деца, които живеят в чужбина." 

Цвета Галунова разказа и за личните си успехи в турнири по шах. През 2004 година тя става европейски шампион за момичета, има награда за трето място на световно първенство за ученици. Шампион е за жени по бърз шах и по блиц през 2014 и 2015 година, а също така е международен майстор. Полага усилия да учи  на добродетели децата, които посещават клуба.

"Искам моите деца да бъдат силни, да бъдат първи, да бъдат победители. Затова и нашият шахматен клуб има традиции, всеки месец да си прави тренировки на открито, където освен че играем шах, играем други игри". 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22