Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

94-годишен изобретател все още конструира в работилницата си

Иван Гатев
Снимка: Велина Махлебашиева

94-годишният Иван Гатев от Габрово потвърждава, че славата на габровци като хора с предприемчив дух не е напразна. Той е известен в града радиотехник. Мнозина знаят и за изобретенията на новатора, който преди близо 70 години изработва първия у нас портативен магнетофон за нуждите на местния радиовъзел.

Иван Гатев продължава да конструира в своята работилница. Тук, сред инструментите, е и последното му изобретение - цифрова машина за обработката на метали. Работата по нея продължила почти две години и половина, захванал я с удоволствие. 

Майсторът ветеран удивлява с изправената си стойка и ведър дух. Страстен радиолюбител още от ученик, отраснал и възпитаван в друго време, в което баща му като търговец го пращал да работи, за да се научи на труд.

"В прогимназията баща ми винаги ме пращаше да работя по един месец през ваканцията, да не се шляя, да отида да работя, да си изкарам пари, въпреки че не сме били бедно семейство. Само да работя, да свиквам с труд", разказва пред "Хоризонт" Иван Гатев.

Запаленият по радиотехниката Гатев, който като дете разглобява едно радио, за да види какво има вътре, изработва радиопредаватели, а след като се уволнява от казармата, конструира и първия портативен магнетофон у нас за нуждите на радиовъзела в Габрово. С апаратурата, тогава тежала 18 килограма, през 1954 година правят и първите външни записи, спомня си новаторът.

"В Цола Драгойчева съм ходил да го демонстрирам, в Радио София ме пращаха да го демонстрирам, портативен магнетофон."

В началото на 60-те години изобретателят създава любителски телевизионен ретранслатор, за да хваща в дома си сигнала на румънската телевизия от Букурещ, който се предава от връх Шипка към Габрово.

"Като излязоха телевизорите, веднага се хвърлих в тази насока. В Габрово още телевизия нямаше, в София ходих, купих един немски телевизор, докарах го тук - не можеше да се гледа, нямаше предавания."

Появяват се обаче проблеми и Иван Гатев търси съдействие от Научноизследователския институт по съобщенията в София. Оттам изпращат инж. Никола Моллов, с когото заедно започват работа на връх Шипка. Правят преустройство на ретранслатора и така телевизионната програма влиза в домовете на габровци.

Иван Гатев е носител на множество награди, част от тях са за приноса му за развитието на радиосъобщителната и телевизионна техника.

Воден от страстта си към нововъведенията, той създава и машини с приложение в машиностроенето, за което притежава авторски свидетелства. Освен всичко друго е и първият заслужил майстор на спорта по мотоциклетизъм в Габрово. Човек, който не е спирал да работи от ученик до ден днешен, за удоволствие.

"Не съм поставял въпроса никога за пари, да ми плащат, въпреки че са ми плащали, са ме възнаграждавали. Но нещо, което го правя, не мисля за пари, правя го за моето удоволствие, да видя как ще стане, да излезе от ръцете ми. После някои работи носят и доходи допълнително", изтъква Иван Гатев.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Феникс Върбанов

Феникс Върбанов с последна изложба срещу войната, създадена в ателието му в Париж

В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..

публикувано на 11.12.24 в 10:10
Георги Илиев - кмет на район

Георги Илиев: Истината ще ви направи свободни

На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..

публикувано на 08.12.24 в 07:41
Снимката е илюстративна

Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас - България": Ние сме призвани за правим добро!

" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа  баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна .  "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..

публикувано на 04.12.24 в 11:09
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07
Константин Анастасов - художник

Константин Анастасов: Изкуството е най-добрата дипломация

Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов.   Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост.   Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура.  Той е автор на много творчески и..

публикувано на 01.12.24 в 08:09
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38