В дните на извънредното положение Фикри Кехайов, заедно с по-малкия си брат и техен братовчед от доспатското село Касъка възстановиха чешма на починалите си баба и дядо и изградиха над нея мини макет на родопска къща.
23-годишният Фикри Кехайов учи четвърта година в специалност "Педагогика" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и временно живее и работи в столицата. Той е и автор на идеята, която реализира с помощта на по-малкия си брат на 21 години и 30-годишния им братовчед. От малък Фикри обича да прави макети на къщи и да рисува. Затова решил и чешмата на дядо му и баба му да претвори в родопска къща.
Семейната чешма е покрай пътя Доспат - Девин в местността Лешника. Чешмата е на името на починалите Шукре Кехайова и Шабан Кехайов.
"Самата чешма е била построена през 1982 година от дядо ми и в последствие се е разрушила с времето. Решихме да я реновираме, като идеята ми беше да създам един вид като символ, тъй като при нас е традиция всяко семейство или поне човек да си има една такава чешма или поне да помогне за направата на такава чешма. Самата чешма представлява голяма родопска къща, която е символ на семейството, което е много ценно, поне за нашето семейство. Така сме възпитани - да сме сплотени и съответно да запазим тези традиции, целостта", разказа Фикри Кехайов.
Младежите работили в продължение на 5 дни. Това не е първата инициатива на Фикри Кехайов. Преди време той създаде горска библиотека край село Касъка.
"Горската библиотека, която се намира непосредствено до водопада в селото, все още съществува. Тя беше инициатива с цел засилване на интереса на децата към четенето, тъй като я направих съвместно със селското училище. Децата имаха доста голям интерес към библиотека и до ден днешен се грижат за нея".
Библиотеката е пълна с книги и всеки ден се появяват нови издания. Фикри Кехайов прави равносметка за живота си в София и родното му село.
"Някак в селото е по-спокойно и може да се намери по-лесно мир и хармония, тъй като си по-близо до природата и всички тези ресурси, които е нужно човек ги получава. Това си е доста голям дар за нас и сме големи късметлии, че се родени и израснали тук", смята Фикри Кехайов.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.„Пред олтара на Свободата. Априлското въстание на север от Балкана“ – така се казва най-новата изложба, подредена в Художествената галерия в Добрич, която от днес е открита за посетители. Изложбата хвърля светлина върху по-малко познати страници от историята на Априлското въстание, които са не по-малко героични и драматични от добре..
Графични таблети и материали за рисуване за близо две хиляди лева получават като дарение даровити деца от социално слаби семейства от цялата страна. Те се обучават безплатно в училището по изкуства и занаяти „Димитър Екимов“ във великотърновското село Русаля. Дарението е осигурено чрез благотворителна кампания „Деца рисуват за деца“, която..
„Зад моя успех стоят труд, талант, упоритост и една баба “. Това сподели пред БНР Георги Иванов за пътя си от Софийската математическа гимназия до Харвард. Георги е български ученик, сред малцината приети в престижния университет през тази година. За това той се готви усилено повече от година. „Баба ми ме насочи към физиката,..
Над 1500 семейства в България вече са осиновили кошер. Това съобщи в интервю за БНР Сергей Петров, основател на електронната платформа „Истински мед“. Инициативата „Осинови кошер“ цели подпомагане на пчели и пчелари срещу получаване на качествен мед. Идеята се родила, след като прочели доклад на Европейската комисия от 2019 г., че 30 на..
Едно сираче, останало без майка едва четиригодишно и израснало по сиропиталищата, днес помага на хиляди хора, превръщайки се в естествения лидер на своите духовни братя и сестри. Пастор Асен Христов от Разлог има осем висши образования, последната му специалност е "Право", все още не е завършил двете докторантури. Убеден е, че мисията му е..
Живот като на кино в буквалния и преносния смисъл е имал танцьорът и хореограф Росен Семерджиев от Велико Търново. Снимал се е в хитови български кинопродукции като „Крадецът на праскови“ и „Търновската царица“. 14 години е имал бляскава кариера в десетки държави, а от носталгия към България е бягал с чаршафи от хотел в Близкия Изток. Росен..
Любен Йотов е най-възрастният оркестрант у нас. Преди дни той навърши 90 години, а вече 60 години продължава да свири в Оркестъра на юристите. Оркестърът на юристите с диригент Веселин Байчев днес получава наградата „Кристално огърлие” на Съюза на музикалните и танцови дейци. На концерта ще свири и дългогодишният концерт-майстор..
„Представителите на народа са в Народното събрание. Не знам как един човек намира време да играе футбол, а не да отиде в Събранието.“ Това каза в..
С един месец ще се удължи действието на извънредната епидемична обстановка и тя ще остане в сила до края на май, обяви здравният министър в оставка..
В Ловешка област една трета от пенсионерите получават минимална пенсия. Близо 7 300 пенсионери ще получат еднократната добавка за хранителни продукти..