Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психиатри от ВМА консултират болни от коронавирус

Военномедицинска академия в София
Снимка: БГНЕС

При кризата, породена от пандемията от Covid-19, за по-чувствителните от нас е необходима специална подкрепа. 

Преди две седмици психиатрите от Военномедицинска академия започнаха да дават безплатни онлайн консултации на пациенти, болни от коронавирус, които се лекуват в болници или са под карантина вкъщи. Връзката с психиатрите се осъществява на телефон 02 92 26 190, както и през платформите Вайбър и Скайп.

Най-честите оплаквания са страхове, тревога, интензивна тревожност, достигаща до паника, депресивни състояния, безсъние като първи признак на психични проблеми. Увеличават се случаите на паник атаки и повечето хора споделят като причина началото на извънредното положение и  продължителността му.

"Трудно може да се намери решение, което да е подходящо и добро за всички", коментира в предаването "Рано в неделя" доц. д-р Данчо Дилков, психиатър във Военномедицинска академия в София.

Паническата атака е вид психично разстройство.   

"Нямаме засега в статистиката пациент, който е починал от панически пристъп. Ако се е случило съвпадение по това време да получи и инфаркт е вече съвсем друго нещо, от самата паника не се умира, но е тежко страдание и доста десоциализира хората, защото често е съпроводено и с агорафобия, т.е. страх от влизане в големи пространства, както и сред тълпа или пък влизане в превозни средства. Това допълнително ограничава пациентите, те не могат дори да излязат от дама си, да отидат до магазина", допълни психиатърът.

Всяка кризисна ситуация има свои характеристики и особености.

"Аз мисля, че при настоящата епидемия до голяма степен има значение това, че факторът е невидим. Когато е невидим, се включват едва ли не всички страхове на човек, които има от самото детство. Тогава реакцията може да бъде доста по-непредвидима", подчерта доц. Данчо Дилков.

Според психиатъра реакциите на правителството у нас и на медицинските специалисти е била навременна.

"Мисля, че мерките, които се взеха, макар да изглеждат драстични с много ограничения, бяха много по-адекватни, отколкото да бяхме оставили всеки да се грижи за собствената си сигурност и здраве. Мисля че нямаше да имаме по-добър резултат", изтъкна Дилков.

Консултациите по телефона, Вайбър и Скайп на психиатрите от Военномедицинска академия ще продължат, докато има нужда от тях.

"Имаме още една инициатива - да поработим и с медицинските екипи, които са на първа линия в клиниките за лечение на коронавирусни инфекции, защото съществуват рискове. Поради честите срещи с такива тежки, кризисни моменти, инциденти, започват да се появяват тежки емоции, които влияят върху здравето и върху функционирането на тези екипи и това неминуемо ще се отрази върху работата, рано или късно", заяви доц. д-р Данчо Дилков. 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13