Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Кожухарова: Без паника, Covid-19 не налага животът да спре

Броят на тежките случаи не е висок, смята епидемиологът

Мира Кожухарова
Снимка: БГНЕС

Няма място за паника. Епидемиологичните данни сочат, че броят на хората с тежко и сериозно протичане на Covid-19 не е висок. Това каза в интервю за "Хоризонт" проф. Мира Кожухарова.

"Сега, с отпускането на мерките е нормално вирусът да има по-широко разпространение. Резултатите от това разпространение продължават да бъдат много добри, защото независимо от повишения брой положителни за коронавирус, броят на хората с тежко и сериозно заболяване изобщо не е висок", коментира в предаването „Преди всички“ проф. Кожухарова. „Заразата се предава лесно, защото ставата дума за вирус, който се предава по въздушен път“, поясни тя.

По отношение на използвания доскоро от Националния оперативен щаб (НОЩ) термин "клъстерно разпространение" според Мира Кожухарова става дума за огнища на зараза, които възникват едно от друго, което означава, че вирусът се разпространява сред обществото, а това по думите й "не е нито странно, нито тревожно".

„Няма място за нищо тревожно или за паника. Няма и нищо ново по отношение на извънредната епидемична обстановка, която се удължава. Такива бяха и обясненията на Щаба - че това се прави от административна гледна точка, за да има основание да се разпореждат по-лесно мерки при възникване на необходимост“, посочи специалистът.

Относно препоръката на НОЩ областните щабове по места да решават какви мерки да прилагат за ограничаване на коронавируса, проф. Кожухарова смята, че това е трябвало да стане по-рано. „Областните щабове във всички случаи трябва са по-активни при вземането на ефективни мерки, отколкото тези решения да се вземат на централно ниво“.

В коментара си за разрешеното провеждане на мачове и за работата на нощните заведения епидемологът изтъкна, че там ходят предимно хора, които не са в рисковата група. 

Коронавирусът не е такъв причинител на заразно заболяване, който налага животът оттук насетне да спре. Така че лека-полека тези мерки също е правилно да бъдат отпуснати“, каза проф. Кожухарова.

Според епидемиолога е нормално при вирусите да възникват малки промени. Вирусът, който циркулира и в Европа, и в България е един и същ като механизъм на разпространение и протичане на заболяването.

По-лесното пренасяне на вируса сега не означава, че той протича по-тежко спрямо предишния период, допълни Мира Кожухарова. Като цяло голяма част от хората, които се заразяват, нямат нужда от медицински грижи, защото изкарват инфекцията безсимптомно или с много леки симптоми, категорична е тя.

Още детайли по темата - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руслан Трад

Руслан Трад: Създаде се фалшиво впечатление, че войната в Сирия е приключила

"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР   Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила  на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..

публикувано на 30.11.24 в 13:30

Започна унищожаването на заразените с шарка овце в Сливенско

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата.  Зоната за..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мариела Куртева: Донорите на яйцеклетки се увеличават, но са крайно недостатъчни

Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството".  "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя.  По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..

публикувано на 29.11.24 в 15:08
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Алтернативно мнозинство ще е по-харесвано от нова сглобка

Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..

публикувано на 29.11.24 в 09:09
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Нови подробности от процеса срещу българите, обвинени в шпионаж за Русия

Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..

публикувано на 29.11.24 в 07:44

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48