Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Енио Мориконе или музика подпечатана със знак "вечност"

Снимка: БГНЕС

Групата Metallica открива своите концерти  с "Ecstasy of gold" (Треска за злато). С тази знаменита тема от филма на Серджо Леоне „Добрият,лошият и злият”  групата Ramones закриваше концертите си. И само се опитайте да си представите как  по света се създаде един уникален спектакъл в различните рок и поп нюанси. Кореспондентът на БНР в Италия Елена Шаханова разказва: "Попитан преди години на какво се дължи това явление, той  каза:  „Може би рокмузикантите  обичат моите парчета, защото, макар и сложни, хармонично те са прости и  биха могли да се изпълнят и с китара .” Първи усетиха това от групата Metallica , чийто членове харесвали много филмите на Седжо Леоне , актьорът Клинт Истууд и всичко подчертано в тях от нотите на Мориконе. За солистa на групата Джеймс Хетфийлд комбинацията между симфоничния оригинален вариант и техния метал-стил превръщат "Ecstasy of gold"  в нещо уникално. По негово настояване се изпълнява като въвеждащо на техните концерти. Това става за първи път през 1983-а година и се е получило нещо фантастично, припомня още Джеймс Хетфийлд и признава, че го е пял хиляди пъти и като подготовка на гласа и на духа си преди спектакъл:”Благодарим ти Енио, че ни даде този устрем, че бе част от нашето вдъхновение  и че допринесе да се създаде връзка между групата, сътрудниците  и почитателите й, каза още солистът на групата Metallica  Джеймс Хетфийлд.Има и един  куриоз- от алтернативния рок: китаристът Серджо Пицорно кръсти децата си, родени през последните 10 години - едното Енио, а другото Леоне, като уважение към Мориконе и режисьора Серджо Леоне. Рок, поп и пънк групи като The Clash, Green Day, Dire Straits, Motörhead,също се вдъхновяваха от Енио Мориконе. За английската рок група "Muse"  той е невероятен талант и в знак на признателност помести в социалните мрежи  своето изпълнение от Олимпийския стадион в Рим на "Knights of Cydonia". Фронтменът на "Muse" Матю Белами използва мотив от „Човекът с хармониката“ от саундтрака на уестърн филма „Имало едно време на Запад“ за тази песен на групата си. Ирландците от "U2" посветиха на италианския маестро през 2009-а година своята песен "Magnificent".Тя  разказва как неговата музика е шокирала в положителния смисъл на думата членовете на групата:

„Magnificent“ стана втори сингъл от албума „No Line on the Horizon“ от 2009 година. Дъблинската четворка направи музиката в песента заедно с Брайън Ино и Даниел Ланоа, а текстът написа китаристът и кийбордист в „U2“- Дейвид Еванс, известен като The Edge, който е голяма почитател на Енио Мориконе. Важна част в творчеството на Енио Мориконе са аранжиментите, които той направи за италианските поп звезди от 60-те години на миналия век, като се започне от Рита Павоне до Джани Моранди, сътрудничи и с британското синти поп дуо „Пет шоп бойс“ за песента им "It couldn't happen here", в която е съавтор на музиката. Песента е включена в албума „Actually“ на Пет Шоп Бойс от 1987 година.Енио Мориконе стимулираше и съдействаше на италианските поп и рок музиканти . По негови аранжименти са редица световно известни италиански песни като Abbronzatissima, Sapore di sale, Se telefonando и много други. Има обаче един негов уникален аранжимент  на песента La solitudine (Самотата) в изпълнение на Лаура Паузини. Италианският рок и поп певец Морган написа, че „Енио Мориконе е без съмнение най-големият италиански композитор на света в тази епоха. Той успя, защото намери перфектното равновесие между класическата, поп и рок музика, без да се отказва от нито една от тях”. Бих добавила от лични впечатления, че според мен това е вродена гениалност, която е  израз  на  хармонията в човека Енио Мориконе . Нещо уникално! И вероятно затова, рокерът Васко Роси каза,” че привилегията на един артист е да умре, знаейки, че изкуството му никога няма да умре”! И така, то ще звучи във времето. Паметен е албумът “Всички обичаме Енио Мориконе”. Той излезе през 2007-а година и включва 17 негови творби изпълнени от големи световни представители на рок и поп музиката като Куiнси Джоунс, Андреа Бочели , Роджър Уотърс и др. В него, Селин Дион участва с  Knew I Loved Youот филма „Имало едно време в Америка”. Oт същия албум е оригиналния  метал кавър на "Eсstasy of gold"  на Metallica, както и този на Брус Спрингстийнна "Once Upon a Time in the West" от филма „Имало едно време на Запад”  и двата с номинация за наградите Grammy  в категорията "Най-добрo инструменталнo  рок изпълнение" през 2008-а година. Спечели я Брус Спрингстийн. Но няколко години по- рано, през 2005 г. по време на турнето "Devils & Dust", Брус Спрингстийн изнася концерт в Рим, на който присъства Мориконе. Развълнуван, Брус свири темата от филма „Имало едно време на Запад“ в началото на шоуто си като поклон пред големия композитор.Последната творба на Енио Мориконе "Tante pietre a ricordare" (Много  камъни за спомен)  е за моста „Моранди” на Генуа. Тя ще бъде изпълнена от симфоничния оркестър на театър „Карло Феличе” в Генуа, на специален концерт при откриването на новият мост  през първата десетдневка на август. А на 8 юли музиканти от цял свят се събраха он лайн в оркестър, за да изпълнят музиката на великия композитор и така да отдадат своята почит към покойния Енио Мориконе.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15