Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отхвърлиха вота на недоверие

| обновено на 21.07.20 в 12:15
Снимка: БГНЕС

Със 124 гласа "против" от 237 гласували депутатите отхвърлиха вота на недоверие. "За" оставка на кабинета гласуваха 102-ма, а 11 се въздържаха.

След като петият вот на недоверие не успя, вносителите - депутатите от БСП, напуснаха пленарната зала, а от ГЕРБ последваха обяснения на два отрицателни вота.

Депутатът Мануил Манев заяви, че вотът на недоверие е изграден, на, „лъжа, глупост и омраза“:

"Вие с вашият вот на недоверие излъгахте младите хора, които ходят по улиците на България. Излъгахте ги, че го правите заради тях! Нищо подобно, правите го заради вашата неосъществена лидерка. Глупаво е колеги, да искате да разрушите една държава, всичките институции на тази държава".

Колегата му Спас Гърневски от ГЕРБ заяви, че е предотвратен опит за метеж в България:

"Уличният пуч бе изведен най- големия провал на БСП в политиката с фелдфебел Румен Радев. Няма друго определение за държавник, застанал на страната на бегълци от правосъдието срещу българската прокуратура“, каза Гърневски.

От ВОЛЯ, които гласуваха "въздържал се", определиха ситуацията като мъдра реакция. Веселин Марешки каза:

"Ако истински искахте да търсите и да видите кои са опозиция и кои не, вие нямаше да искате безмислен вот на недоверие, а щяхте да поискате вот на доверие. Тогава правителството трябваше да събере 121 гласа, но днес и на това гласуване ясно се видя, че правителството има своето мнозинство, така че да им пожелаем успех".

"Нито един протестиращ не си позволи да издигне лозунг срещу нашата партия", каза още Марешки.

От БСП също репликираха. Депутатът Валери Жаблянов заяви, че тенденцията са предсрочни избори.

"И ако наистина искате да разберете мотивите за вота, а и мотивите на голяма част от протестиращите днес, то направете дълбок управленски, политически и социален анализ, защото след няколко месеца ще се озовете в навечерието на изборите".

Според социалния министър Деница Сачева правителството не трябва да подава оставка. На въпрос как комуникира с протестиращите пред парламента тя отговори

"Кабинетът трябва да остане, да довърши мандата си, в този си състав, и да се подготвим за редовни парламентарни избори. С онези хора сред протестиращите, които имат конкретни искания, конкретни идеи за бъдещето, които биха искали да видят и поставят такива искания, свързани с различни теми от нашето общо живеене, няма пречка да се проведе разговор и диалог! Но с тези, които просто искат оставки или просто искат метеж, които искат бунтове, не виждам какво бихме могли да преговаряме".


Това беше пети пореден вот на недоверие срещу правителството и втори на тема "борба с корупцията".  Обсъждането на мотивите беше в понеделник.

БСП внесе вота на 15 юли. Предишния ден премиерът и коалиционните му партньори обявиха, че правителството няма да подаде оставка.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йенс Столтенберг

Столтенберг: Унгарският премиер Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва

Унгарският премиер Виктор Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва, а само страната си - така генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг коментира неговата визита. "Премиерът Орбан е бил в Москва и преди, той ни информира и за тази визита. Надявам се следващата седмица да ни каже повече за нея във Вашингтон и да..

публикувано на 05.07.24 в 15:19
Ерик Мамер, говорител на ЕК

ЕК: Пътуването на Орбан в Москва не е координирано нито с Комисията, нито с някой друг

Визитата на унгарския премиер Виктор Орбан в Москва поставя под сериозен въпрос традиционната визита на Комисията в страната, ротационен председател на Европейския съюз, заяви говорителят на Еврокомисията Ерик Мамер. Принцип тя се прави през първата седмица на поемането на председателството, което за Унгария започна на 1-ви юли. По-късно се..

публикувано на 05.07.24 в 14:43

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Като най-големи на ГЕРБ отива да инициират диалог между партиите

Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.  Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.  "Това, което си говорят политиците, все по-малко и..

публикувано на 04.07.24 в 15:03
Нико Тупарев

Нико Тупарев: Или Франтишек има лична мотивация, или е болен човек

" Трябва да се започне от философия, идея и смисъл на прокуратурата. Ако посоката е грешна за смисъла на прокуратурата, то няма да ни отведе на правилно място. Надявам се тези гадости, които ми се случват, поне да катализират, да се разбере, че има нещо философско сбъркано в тази институция посредством някакви хора". Това коментира пред БНР..

публикувано на 04.07.24 в 09:32

Медийна грамотност сред учениците за фалшиви новини - къде и как?

"Още от началните часове до 4 ти клас е добре да има обучение и за етичните медийни стандарти , за да могат учениците да разберат, че това, че с видели или прочели някаква новина, това не значи, че непременно точно така се е случило , коментира още за "Хоризонт" Асен Александров. Според него учителите трябва да възприемат това не като задължение,..

публикувано на 02.07.24 в 12:58

15-годишната Натали има нужда от финансова помощ, за да оздравее

Натали, диагностицирана с рядка форма на болестта на Хиршпрунг, се моли за своето спасение. Детето се нуждае от спешна операция в чужбина, за да има шанс да живее. Необходимата сума от 45 000 евро не може да се осигури от майка й, която е самотен родител и се грижи денонощно за дъщеря си. Болестта на Хиршпрунг е заболяване, при което липсват..

публикувано на 30.06.24 в 04:44