Зелената сделка на Европейската комисия може да даде значително конкурентно предимство на България при трансформацията на икономиката, ако страната ни успее да се възползва, смятат експерти.
Много от младите компании стартират именно с инвестиции в иновативни проекти и зелени технологии.
Според целите, определени от Европейската комисия, през следващите 10 години Европа трябва да ограничи емисиите парникови газове наполовина, а до 2050 година да се постигне нулев екологичен отпечатък.
Какво обаче не достига на новаторите за зелена трансформация и какъв е потенциалът на страната ни да отговори на изискванията за ограничаване на емисиите на парникови газове и постигане на климатично неутрална икономика?
„България е с потенциал да следва тази политика, защото разполага със стартъп компании с иновативни високотехнологични производства и с млади предприемчиви мениджъри“. Това каза в предаването „12+4“ Гергана Станчева, съосновател в компания за производство на фолио, синтезирано от царевица.
„Искахме продуктите ни да отговорят и на личното ни усещане как трябва да се отнасяме към природата. А зелените иновации на световния пазар доказват, че имат сериозно бъдеще. Очакваме да растем към Европа, Германия и да продължим да растем в световен мащаб“, сподели Станчева.
„Промишленост или индустрия – свърши това. Това е минало. Оттук нататък ние работим в посока биоикономика, биорегенерация“, заяви в предаването „12+4“ Асен Ненов от Институт Кръгова Икономика:
„Държавата трябва да дефинира областите, където България има технологичен и образователен капацитет. Ако трябва да се развият и повече нови центрове за обучение, дори на безработните, в нови технологии. Не просто да учат само счетоводство. Хубаво е новите технологии да навлизат по най-бързия начин. Да се утвърди една програма – нулев отпадък – нерециклиране – да забравим въобще за отпадъците. Отпадъкът означава погрешен дизайн“.
Според Гергана Станчева държавата трябва да подпомага фирмите, които залагат на зелените технологии.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..
и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..
Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена. Онлайн петиция, която..
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..
"В момента не можем да разкрием нашето местоположение. Съветвани сме и от органите на реда да не издаваме къде се намираме ". Това заяви пред БНР Калин..