Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мюсюлманската общност чества Курбан Байрам

Снимка: БТА

Мюсюлманската общност чества Курбан Байрам. Вярващите раздават курбан за здраве и си искат прошка. Празникът продължава 4 дни, а честванията започнат с отслужването на празничния байрамски намаз.

Вторият голям празник в мюсюлманския религиозен календар се чества 70 дни след Рамазан. Освен повод за веселие и среща с роднини, неговото настъпване дава възможност и за равносметка на живота и поведението на праведните. 

"Курбанът е един от най-големите мюсюлмански празници. Може да го сведем до първият пратеник - Адем", каза в предаването "Хоризонт за вас" заместник-главният мюфтия Ахмед Хасанов.

Празникът е посветен на жертвоприношението и на пророка Ибрахим, който е трябвало да даде в жертва сина си Исмаил. Така Аллах поискал да изпита вярата на бащата и когато видял неговото покорство и готовност да изпълни повелята, той му изпратил да принесе в жертва животно. Целта на курбана е праведните да засвидетелстват своята преданост:

"Самият термин курбан означава приближаване към Всевишния Аллах. Защото ние вярваме, че всеки човек има нужда от близост със Всевишния“, допълни Ахмед Хасанов.

Пандемията от коронавирус се превръща в тежко изпитание за милиони мюсюлмани по света. Ограничени са масовите ритуали, както и посещенията на светите места. Заради удължената противоепидемична обстановка у нас байрамският намаз отново ще се отслужва на открито със спазване на социална дистанция.

Традиционно байрамът започва с празничната молитва, на която присъстват всички мъже. А след това по домовете семействата започват подготовка за празника.

"Ислямът призовава вярващите да си помагат и да градят заедно общество, чиито основи са единството и милосърдието. Празникът Курбан Байрам е споделяне на възможностите с онези, живеещи в нищета" , споделя Хасанов.

"Един от стълбовете на исляма е мюсюлманинът да раздава на брата си. Защото днес си беден, утре си богат, не се знае какво ще стане".

За поредна година празникът Курбан Байрам преминава под знака на благотворителна кампания, провеждана от Главното мюфтийство. Говорителят на духовната институция Джелал Фаик допълни:

"Правим кампания за сближаване. За даряване на курбаните към Главното мюфтийство. След това тези курбани се раздават на крайно нуждаещи се хора и за трите духовни училища, и за Висшия ислямски институт. Тази година имаме 60 тона месо за Курбан Байрама".

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51