Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пациент се справи с коронавируса без да дочака инструкции от РЗИ

Снимка: Георги Цветков

Калин Христов е от София. На 12 юли се събужда със силно главоболие и общо неразположение. Първоначално мисли, че е настинал, но симптомите не отшумяват. След продължителното главоболие дни наред, започва да си мисли, че има проблем с кръвното. Купува си апарат, който отчита нормално кръвно налягане. Минава около седмица, в която той не се чувства добре, но не спира да тренира и да излиза. Прави си тест за коронавирус и резултатът се оказва положителен.

Тогава търси връзка със служители в Регионалната здравна инспекция, за да получи инструкции какво да прави, но няколко дни не успява да се свърже с тях. Междувременно, част от приятелите му също се оказват инфектирани с вируса.

"Някои го карат по-добре, някои пак така, аз им казвам какво да пият и се чуваме често. Някои имат температура, някои кашлят много, всеки различно", сподели пред БНР Калин Христов.

От Столичната РЗИ се свързват с Калин повече от седмица, след като е заразен. В дома си той е посетен от техни служители, които му дават предписание за карантина. От РЗИ напомнят, че при положителен тест за коронавирус, пациентът е длъжен да се изолира за 14 дни. 

Оказва се, че проблем с компютрите в здравната инспекция е забавил издаването на предписание за карантина, обясни д-р Костадинка Пачаръзова, директор на Дирекция „Надзор на заразните болести“ в столичната РЗИ.

"Имаше известно затруднение в генерирането на предписанието, защото това е една система, която в един момент се претоварва, когато се вкарват положителните резултати от лабораториите. Лечебните заведения вкарват хоспитализации, ние работим с нея, други институции също работят с нея. Имаше един период, в който от пренатоварване наистина имаше едно техническо забавяне и затова може би се е получило леко закъснение", коментира д-р Пачаръзова. 

Днес изтича карантината на Калин Христов и той трябва да бъде посетен от служителите на Столичната регионална инспекция, за да се установи дали е преминало заболяването. Той обаче е разочарован, че в тази ситуация не е получил никакви насоки и обяснения.

"Звънях първите 3-4 дни като бях под карантина по 10-15 пъти на ден на РЗИ. Но видях, че няма смисъл, че никой не го интересува", подчерта Калин Христов.

Д-р Костадинка Пачаръзова отбеляза още, че всички положителни тестове, независимо къде са направени,  биват вкарвани в единната система. От РЗИ виждат кои са положителните хора за деня и се свързват с тях, за да им бъде дадено предписание за карантина. Не е необходимо пациентите да се свързват с инспекцията, защото там вече знаят за положителния тест. Необходимо е болният да се свърже с личният лекар по телефона, за да му бъде назначено лечение. Виждайки в единната система, че дадено лице е заразено, от РЗИ са длъжни да направят епидемиологично проучване, уточни д-р Пачаръзова.

"Което цели да запознае лицето, че е поставено под карантина, че в рамките на 14 дни наблюдението се извършва от личния лекар и ако има някакви проблеми, би следвало да се обърне към него. Издирват се и контактните от първи ред. Това са контактните от най-близкото обкръжение, така наречения семеен кръг и зависи от работното място, колеги, с които се работи в една стая", изтъкна д-р Пачаръзова.

След изтичането на 14-дневната карантина от Регионалната здравна инспекция са длъжни да посетят пациента и да бъде направен PCR тест, каза д-р Пачаръзова.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Отвътре навън 2" - история за силата и смисъла на емоциите

Филмът на "Пиксар" "Отвътре навън 2" се превърна в най-касовия анимационен филм на всички времена шест седмици след официалната му премиера. Втората част на анимационната поредица събра общо 1 милиард 460 милиона долара в световните боксофиси. Така той изпревари досегашния лидер за най-успешна анимация - "Замръзналото кралство 2" ,..

публикувано на 20.08.24 в 08:15

2024 г. и преизпълнената петилетка на "Изотопия"

Със скоростта на светлината 5 години отлетяха от лятното начало на "Изотопия" по "Хоризонт" през 2019-а . Предаване, замислено като пространство за младите по ЕГН и дух , за хората с оригинални идеи и любопитни истории, по-скоро особняци, понякога изумителни, но винаги с потенциал да ни разчувстват, замислят, вдъхновят...

публикувано на 19.08.24 в 14:57
Кулата Снежанка

Кулата Снежанка, Музеят на родопския карст и църквата в Пампорово - символи и дух

Да се издигнеш над земята и да погледнеш над върховете, така както само птиците го могат. Това е усещането, когато се качим на телевизионната кула Снежанк а. Тя е построена на най-високия едноименен връх в Пампорово 1926 метра . Църквата "Успение на Пресвета Богородица"  е своеобразен духовен център на Пампорово. Построена е изцяло с..

публикувано на 19.08.24 в 14:33
Пампорово

100-годишният скиор Иван Раев от Чепеларе - живата история за Пампорово

Богатството на туризма са и личностите, които работят за него. Иван Раев - първият ски учител в Смолянско е бил управител на Пампорово , когато в комплекса са били построени само четири хотела. От една песен за Пампорово научаваме, че имената им са били "Еделвайс“, "Синчец", "Ехо" и "Малина". Имало е и Военен почивен дом. 100-годишният скиор..

публикувано на 19.08.24 в 13:50
Пампорово

Как Пампора - Райчо Белев и неговият керван дават името на известния курорт

Пампорово е пълно с туристи , особено в почивните дни. Обичайно продължителността на престоя е дълъг уикенд около 3- 4 дни , една седмица или 10-на дни. Според почиващите на Пампорово курортът е уникален като природни дадености, възможност за почивка, за забавление и на децата . Хората, които от близкия голям град Пловдив са си купили имот на..

публикувано на 19.08.24 в 10:43

Какво е празникът на скромната кухня в Италия - страната, в която храната е нещо свято?

В Италия като сценарий от филм на италианския режисьор от Тоскана Леонардо Пиерачони е празникът "Кухнята със скромен произход"  – олицетворение на териториално и национално самоуважение.  За италианците тяхната кухня е нещо свято: тя е майка, родeн кът и национална гордост.  Няма италианец, който да се отрича от някое ястие -  било то..

обновено на 18.08.24 в 22:48

Genre и gender стереотипи и музикалното им преображение

Предаването чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева Снимки от "Варненско лято" : Лора Търколева

публикувано на 14.08.24 в 14:22