Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пациент се справи с коронавируса без да дочака инструкции от РЗИ

Снимка: Георги Цветков

Калин Христов е от София. На 12 юли се събужда със силно главоболие и общо неразположение. Първоначално мисли, че е настинал, но симптомите не отшумяват. След продължителното главоболие дни наред, започва да си мисли, че има проблем с кръвното. Купува си апарат, който отчита нормално кръвно налягане. Минава около седмица, в която той не се чувства добре, но не спира да тренира и да излиза. Прави си тест за коронавирус и резултатът се оказва положителен.

Тогава търси връзка със служители в Регионалната здравна инспекция, за да получи инструкции какво да прави, но няколко дни не успява да се свърже с тях. Междувременно, част от приятелите му също се оказват инфектирани с вируса.

"Някои го карат по-добре, някои пак така, аз им казвам какво да пият и се чуваме често. Някои имат температура, някои кашлят много, всеки различно", сподели пред БНР Калин Христов.

От Столичната РЗИ се свързват с Калин повече от седмица, след като е заразен. В дома си той е посетен от техни служители, които му дават предписание за карантина. От РЗИ напомнят, че при положителен тест за коронавирус, пациентът е длъжен да се изолира за 14 дни. 

Оказва се, че проблем с компютрите в здравната инспекция е забавил издаването на предписание за карантина, обясни д-р Костадинка Пачаръзова, директор на Дирекция „Надзор на заразните болести“ в столичната РЗИ.

"Имаше известно затруднение в генерирането на предписанието, защото това е една система, която в един момент се претоварва, когато се вкарват положителните резултати от лабораториите. Лечебните заведения вкарват хоспитализации, ние работим с нея, други институции също работят с нея. Имаше един период, в който от пренатоварване наистина имаше едно техническо забавяне и затова може би се е получило леко закъснение", коментира д-р Пачаръзова. 

Днес изтича карантината на Калин Христов и той трябва да бъде посетен от служителите на Столичната регионална инспекция, за да се установи дали е преминало заболяването. Той обаче е разочарован, че в тази ситуация не е получил никакви насоки и обяснения.

"Звънях първите 3-4 дни като бях под карантина по 10-15 пъти на ден на РЗИ. Но видях, че няма смисъл, че никой не го интересува", подчерта Калин Христов.

Д-р Костадинка Пачаръзова отбеляза още, че всички положителни тестове, независимо къде са направени,  биват вкарвани в единната система. От РЗИ виждат кои са положителните хора за деня и се свързват с тях, за да им бъде дадено предписание за карантина. Не е необходимо пациентите да се свързват с инспекцията, защото там вече знаят за положителния тест. Необходимо е болният да се свърже с личният лекар по телефона, за да му бъде назначено лечение. Виждайки в единната система, че дадено лице е заразено, от РЗИ са длъжни да направят епидемиологично проучване, уточни д-р Пачаръзова.

"Което цели да запознае лицето, че е поставено под карантина, че в рамките на 14 дни наблюдението се извършва от личния лекар и ако има някакви проблеми, би следвало да се обърне към него. Издирват се и контактните от първи ред. Това са контактните от най-близкото обкръжение, така наречения семеен кръг и зависи от работното място, колеги, с които се работи в една стая", изтъкна д-р Пачаръзова.

След изтичането на 14-дневната карантина от Регионалната здравна инспекция са длъжни да посетят пациента и да бъде направен PCR тест, каза д-р Пачаръзова.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05

Специализираната болница за рехабилитация в Котел е на ръба. Ще затвори ли?

Ще затвори ли врати Специализираната болница за рехабилитация в Котел заради натрупани задължения за ток и вода и неизплатени заплати?  Ще стигнат ли до лечебното заведение отпуснатите от Министерския съвет в началото на април средства за погасяване на дълговете? Преди година Специализираната болница за рехабилитация в Котел бе пред затваряне...

публикувано на 10.04.24 в 07:38

"Нашата лудница". Плейлистът на войната (втора част)

Пациентът в психиатрията пита доктора за дупката в главата си, но и за тази в бюджета. Писал на Белия дом, че навсякъде има мързел, корупция и раздор, но не получил отговор. Всичко е толкова сложно, толкова объркващо, но няма време да го разберем, братко. Нашата лудница гласува за Путин, нашата лудница ще се..

публикувано на 09.04.24 в 13:18