Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светещи организми във водите на Черно море и устията на странджанските реки

Снимка: Регионален исторически музей Бургас

"Чужд вид морски организми, наричат се ктенофори, са се заселили в Черно море през 90-те години. Те много приличат на медузи, но са от типа гребенести, не живеят прикрепено, а се носят из плактона“, разказа в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ д-р Светла Далакчиева, главен уредник на Природо-научната експозиция в Регионалния исторически музей Бургас.

„Те се наричат гребенести, защото се придвижват във водата с едни гребенчета. Това не са типични видове за нашето Черно море, открити са в края на миналия век, пренесени са от Атлантическото крайбрежие, най-вече чрез корабите. Първи при нас пристига мнемиопсис лейди – друг от тип гребенести, проникнал в Черно море в началото на 80-те години на миналия век. Те много приличат на медузи и хората мислят, че са медузи, но теса морски същества, дълги 15- 16 сантиметра и са прозрачни и излъчват светлинки може да ги помислите във водата за найлон.“

Светла Далакчиева уточни, че нощем тези интересни морски организми излъчват ярка студена светлина, дължаща се на погълнати светещи бактерии.

„Наистина са много красиви – цветовете на дъгата пробягват по цялото им тяло.“

Снимка: Регионален исторически музей Бургас

Светла Далакчиева посочи, че тези морски обитатели се наблюдават в цялото Черно море, срещат се основно в солени води и в края на лятото достигат максимална численост. Носят се по течението и така може да попаднат в устието на реки, които се вливат в морето, обяснява Далакчиева.

"Така хората могат да видят в устието на река в Странджа или в пристанище на Созопол между лодките в края на август."

Дакакчиева открои и друга особеност - като чужди видове за нашето море, те започват да се размножават неконтролируемо, защото нямат врагове и започват да нанасят вреда на местните видове – започват да ги конкурират, да се хранят с тях.

И въпреки че са много красиви, те са изключително опасни за биоразнообразието навсякъде по света. В нашия случай те започват да се хранят със зоопланктона, който е основната храна на малките рибки, когато се излюпят, а те се хранят и с хайвера на тези рибки."

"За няколко години те унищожават 45 на сто от тези запаси и вредата за Черно море е огромна. И не е имало начин да се справим с този проблем. 1997 година, 10 години след като мнемиопсис лейди е открита в Черно море, се открива втори вид - берое овата. И се оказва, че тя също е от вида ктенофора, тя се храни с мнемиопсис лейди. Така получаваме вид, които да контролира числеността на вида, който нанася вреди на нашите черноморски риби. Природата ни помага“, допълни Светла Далакчиева.

Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Втечненият природен газ замърсява повече от въглищата, сочи ново проучване

Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..

публикувано на 06.10.24 в 23:19
Антарктида

Растенията на Антарктида са се увеличили заради климатичните промени

Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..

публикувано на 06.10.24 в 07:08
Снимката е илюстративна

Eдна седмица на остров Сардиния

На Розовия плаж на остров Бодели на архипелага Мадалена в северната част на Сардиния всички, плаващи с корабче или лодка, акостират на около половин километър от брега (само на такова разстояние се допускат туристи сега). Колкото и да се взират, не виждат розов плаж... След световния успех на филма на Микеланжело Антониони "Червената пустиня",..

публикувано на 03.10.24 в 10:21
Преди началото на климатичната седмица имаше младежки климатичен протест на моста

Климатична седмица започна в Ню Йорк

В Ню Йорк започнаха серия срещи и събития, които са посветени на климата и ще съберат световни и корпоративни лидери, както и знаменитости. Климатичната седмица се организира за 15-а поредна година от неправителствената организация "Климатична група" и целта ѝ е да търси решения за глобалните проблеми, свързани с измененията на климата.  Всяка година..

публикувано на 23.09.24 в 05:21

Сметище край язовир "Искър" ще бъде разчистено от доброволци и ветроходци

Ветроходци и любители на природата се обединяват днес от 10 часа за почистване на нерегламентирано сметище край язовир "Искър". Ветроходни клубове са потърсили помощ от швейцарската организация "Биодизайн" , която предоставя ръкавици, чували и други необходими консумативи за разчистването на района край язовир "Искър". Партньори на..

публикувано на 21.09.24 в 07:21

Над 172 млн. кг отпадъци са събрани благодарение на инициатива за почистване на крайбрежните райони

Над 172 милиона килограма боклук са изчистени от плажове и морски зони благодарение на Световния ден за почистване на крайбрежните райони , който отбелязваме днес.  Боклуците са събрани от над 18 милиона доброволци, включили се в акциите, които се провеждат всяка година от 1986-а насам, обявиха организаторите на екологичната инициатива. Тя е създадена..

публикувано на 21.09.24 в 05:26
Изображение на НАСА, което показва разпространението на метан, който е вторият по важност газ за глобалното затопляне.

Ултра потребители излагат на риск бъдещето на планетата, сочи изследване

Бъдещето на човечеството е изложено на риск заради натиск от богато малцинство от т.нар. ултра потребители, показва изследване, публикувано в изданието "Лансет - планетарно здраве" .  Нарастващата деградация на околната среда и климатичната нестабилност са тласнали Земята отвъд редица граници на безопасно съществуване, посочват авторите от "Комисия за..

публикувано на 16.09.24 в 04:49