Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светещи организми във водите на Черно море и устията на странджанските реки

Снимка: Регионален исторически музей Бургас

"Чужд вид морски организми, наричат се ктенофори, са се заселили в Черно море през 90-те години. Те много приличат на медузи, но са от типа гребенести, не живеят прикрепено, а се носят из плактона“, разказа в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ д-р Светла Далакчиева, главен уредник на Природо-научната експозиция в Регионалния исторически музей Бургас.

„Те се наричат гребенести, защото се придвижват във водата с едни гребенчета. Това не са типични видове за нашето Черно море, открити са в края на миналия век, пренесени са от Атлантическото крайбрежие, най-вече чрез корабите. Първи при нас пристига мнемиопсис лейди – друг от тип гребенести, проникнал в Черно море в началото на 80-те години на миналия век. Те много приличат на медузи и хората мислят, че са медузи, но теса морски същества, дълги 15- 16 сантиметра и са прозрачни и излъчват светлинки може да ги помислите във водата за найлон.“

Светла Далакчиева уточни, че нощем тези интересни морски организми излъчват ярка студена светлина, дължаща се на погълнати светещи бактерии.

„Наистина са много красиви – цветовете на дъгата пробягват по цялото им тяло.“

Снимка: Регионален исторически музей Бургас

Светла Далакчиева посочи, че тези морски обитатели се наблюдават в цялото Черно море, срещат се основно в солени води и в края на лятото достигат максимална численост. Носят се по течението и така може да попаднат в устието на реки, които се вливат в морето, обяснява Далакчиева.

"Така хората могат да видят в устието на река в Странджа или в пристанище на Созопол между лодките в края на август."

Дакакчиева открои и друга особеност - като чужди видове за нашето море, те започват да се размножават неконтролируемо, защото нямат врагове и започват да нанасят вреда на местните видове – започват да ги конкурират, да се хранят с тях.

И въпреки че са много красиви, те са изключително опасни за биоразнообразието навсякъде по света. В нашия случай те започват да се хранят със зоопланктона, който е основната храна на малките рибки, когато се излюпят, а те се хранят и с хайвера на тези рибки."

"За няколко години те унищожават 45 на сто от тези запаси и вредата за Черно море е огромна. И не е имало начин да се справим с този проблем. 1997 година, 10 години след като мнемиопсис лейди е открита в Черно море, се открива втори вид - берое овата. И се оказва, че тя също е от вида ктенофора, тя се храни с мнемиопсис лейди. Така получаваме вид, които да контролира числеността на вида, който нанася вреди на нашите черноморски риби. Природата ни помага“, допълни Светла Далакчиева.

Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05