Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варна 2020 - хотели се борят да останат на пазара, умерен оптимизъм за септември

В Албена затварят хотели, за да се оптимизира дейността

2
Снимка: БТА

Около 50 на сто от хотелите във Варненско са отворили врати това лято. Голяма част от тях са или на първа линия, или предлагат атрактивен туристически продукт, например аквапарк в границите на хотела. Това каза пред „Хоризонт“ Павлин Косев, председател на варненската Асоциация на хотелиерите и ресторантьорите.

„Ситуацията е динамична. Със сигурност летният туристически „висок“ сезон, какъвто си го представяме всяка година, тази година е много по-различен. Най-трудното и различното за всеки хотелиер и колега от бранша е това, че не може да се планира – нито краткосрочно, нито дългосрочно, нито организацията в самия обект, нито хората. Ден за ден буквално се променя всичко“, разказа Павлин Косев в предаването "12+4".

Броят на туристите в района и във Варна не е малък, признава Косев. Ръстът на българските туристи е логичен с оглед на затворените граници. „Имаме македонци, имаме една група испанци, германци малко – доста разнородна публика. Румънци имаме доста в района, предвид това, че сме и близо.“

Снимка: БГНЕС

Има доста резервации за септември. Според синоптиците се очертава хубаво време и това не бива да се пренебрегва, защото много от хотелите традиционно ще намалят цените, изтъкна Косев.

Много туристи и гости, които предпочитат периферията на сезона и по-добрите цени и които не можаха да се възползват май и юни, смятам, че септември месец ще ни посетят. Поне засега резервациите, които виждаме, това значат. Ден за ден се променят нещата.“

Допълнителните разходи за маски, шлемове, дезинфектанти, пластмасови прегради и други противоепидемични мерки не могат да бъдат „избити“ от клиентите, категоричен е Косев. 

„Няма как да завишаваме цени, защото това ще даде значително отражение на обема туристи, които посещават хотелите ни. Така че остава за наша сметка това нещо. Така или иначе е трудна година. Всички се стараем да си покрием разходите поне и да сме на пазара. Да останеш на пазара е много важно за дългосрочния бизнес, какъвто и да е той, предвид неясната ситуация занапред“, коментира Павлин Косев.

Снимка: Радио Варна

Хората търсят добрия баланс между цена и качество, но освен от стаята и храната, туристите вече много повече се интересуват от преживяването – атракции и забележителности наблизо, отбеляза Косев. 

„По-интересна ваканцията да им стане, защото голяма част от туристите и гостите са наясно, че в голяма част от хотелите има свободни места. Тази масовка, която беше до миналата година, тази година я няма. И малкото туристи, които са решили да си похарчат парите за ваканция, искат по-добър туристически продукт, по-интересен.“

Мерките срещу Covid-19, които отделните хотели предприемат, са от значение, но не са на първо място, допълни Павлин Косев. Реорганизирани са процесите в хотелите, а тази реорганизация е стресова както за служителите, така и за самия мениджмънт, поясни той. 

„Доста служители, наши, останаха на борсата. Върнахме ядрото от служители, които са дългогодишни и опитни, но и загубихме доста служители. Имаме доста случаи, в които служители отидоха в други дейности да работят - излязоха от туризма, защото виждат че е трудно, не се знае кога ще се оправи.“

Затварянето на хотели в Албена е оптимизация от икономическа гледна точка с оглед на големия брой отворили врати хотели и несъответстващия им брой туристи, обясни още Косев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07