Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят в Правец - спомен за епохата на Живков

На рождения ден на бившия Първи в Правец показват колекция от държавни подаръци

Подаръци в Музея на Тодор Живков в Правец
Снимка: Луиза Лазарова, БНР

Днес се навършват 109 години от рождението на Тодор Живков. 7 септември е тържествен ден в Правец, родното място на човека, управлявал България в продължение на три десетилетия. Образът на бившия Първи, както често определят Живков, до днес предизвиква противоречиви  мнения и настроения. За едни той е повод за обществена и лична носталгия, а за други „Бай Тошо“ е обиден спомен.

По средата на двете полярни позиции търсим разказа за емоцията в дипломацията, каквато носят подаръците за българската държава и за Тодор Живков като държавен глава. Към постоянната експозиция на всеки 7-ми септември Историческият музей в Правец показва изключителни образци и то само за ден. Тази година това са произведения уникати на приложното изкуство, килимарството и гобленарството, дърворезбата и медникарството от България, Африка, Близкия и Далечен Изток.

Родната къща на Тодор Живков в Правец  Снимка: БНР

Сградата, в която се намира музейната сбирка от държавни подаръци, се намира в непосредствена близост до родната къща на Тодор Живков, поддържана и днес във възрожденски стил. Музеят  преди 1989 година е бил със специален дипломатически статут, в сградата  са били посрещани  важни гости на държавата и града. Строена е в края на 70- те години с функция да бъде приемна зала на общината. От 2001 година в нея са подредени държавните подаръци до 1989 година, изключителна държавна собственост, чийто път до Правец тръгва от резиденция „Бояна“.

Първата витрина в изложбата е приютила даровете от Съветския съюз. Ценен сред тях е този от Михаил Горбачов - фруктиера със сребърен филигран

„Кутии от лаково дърво с портрети на Ленин, на Георги Димитров, които са символи на онази епоха. Часовникът, самоварът от порцелан с позлата“, разказва пред "Хоризонт" уредникът на Историческия музей в Правец Галя Дикова.

Съветската колекция завършва със сребърен сервиз за водка. Следват подаръци от Полша - отново сервиз, но за вода, със символите на Варшава. В колекцията е включен и кристал от Чехословакия - изящни съдове с флорални мотиви и емблематични сгради.

Интерес предизвикват подаръците от Западна Европа. Гълъбите на мира от Франция, плакет с изглед от Ватикана и папския герб, порцеланова чиния с емблемата на Английската банка. Преди 1989 година българската държава и Тодор Живков са получавали подаръци и от Америка, изтъква Галя Дикова. 

Чиния от 10 хиляди бройки, които са произведени в Китай, порцеланови, за 200-годишнината от обнародването на държавния печат на САЩ.“

И още от изложбата „България и светът“ - подаръци от Чили, Никарагуа, Боливия  и разбира се от Куба. „Маска от Лаос, Нигерия, макет на Александрийския фар, подарък от губернатора на Александрия в Египет, Судан подарява статуетки от слонова кост.“

Споменът за много специални гости в Правец също е част от изложбата. Фидел Кастро е един от първите държавници, посетили Правец през 1972 г. Индира Ганди пък е присъствала на откриването на детска градина, която до днес носи нейното име, а децата там се обучават в традициите на Индия. Най-ранните снимки, притежание на музея, са от Франция - с Шарл дьо Гол и Жорж Помпиду от 60-те години на миналия век.

Подписът на Живков  Снимка: БГНЕС

Тодор Живков е награждаван от Кенан Еврен с грамота, притежавал е символичен ключове на Анкара и Букурещ

Във витрина „Азия“ може да се види дърворезба от сандаловото дърво, статуетка от слонова кост, макет на Тадж Махал от планински кристал, статуетка на Танца на Шива, сервиз за чай от нефрит.

„Когато подаряваш  - дали си човек или от името на дадена държава, ти подаряваш част от сърцето си. Ти искаш чрез подаръка да разкажеш на другия каква е твоята душевност, какъв е твоят бит, твоята култура“, посочва музейният уредник Галя Дикова.

Японската връзка от онова време преминава както през т.нар. Японски хотел в София – Витоша Ню Отани, строен от японци (по проект на японския архитект Кишо Курокава – бел. ред.), така и през частите за правешкия завод за микропроцесори, които идвали от Страната на изгряващото слънце. В колекцията има макет на бойно снаряжение на самурай с три шапки, допълва Галя Дикова.

Подаръците от България включват болярски чаши с елементи от съдове, открити при археологически проучвания, мечове за 1300 годишнина на българската държава, кама с подписа на Левски, пушки от цяла България плюс метален жезъл от Велико Търново със символите на българската държава. 

Тодор Живков е бил почитан с много подаръци през годините по лични поводи. Сред тях е ловен комплект с позлата, подарен от Леонид Брежнев.

Още любопитни детайли - в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33