По средата на двете полярни позиции търсим разказа за емоцията в дипломацията, каквато носят подаръците за българската държава и за Тодор Живков като държавен глава. Към постоянната експозиция на всеки 7-ми септември Историческият музей в Правец показва изключителни образци и то само за ден. Тази година това са произведения уникати на приложното изкуство, килимарството и гобленарството, дърворезбата и медникарството от България, Африка, Близкия и Далечен Изток.
Сградата, в която се намира музейната сбирка от държавни подаръци, се намира в непосредствена близост до родната къща на Тодор Живков, поддържана и днес във възрожденски стил. Музеят преди 1989 година е бил със специален дипломатически статут, в сградата са били посрещани важни гости на държавата и града. Строена е в края на 70- те години с функция да бъде приемна зала на общината. От 2001 година в нея са подредени държавните подаръци до 1989 година, изключителна държавна собственост, чийто път до Правец тръгва от резиденция „Бояна“.
Първата витрина в изложбата е приютила даровете от Съветския съюз. Ценен сред тях е този от Михаил Горбачов - фруктиера със сребърен филигран.
„Кутии от лаково дърво с портрети на Ленин, на Георги Димитров, които са символи на онази епоха. Часовникът, самоварът от порцелан с позлата“, разказва пред "Хоризонт" уредникът на Историческия музей в Правец Галя Дикова.
Съветската колекция завършва със сребърен сервиз за водка. Следват подаръци от Полша - отново сервиз, но за вода, със символите на Варшава. В колекцията е включен и кристал от Чехословакия - изящни съдове с флорални мотиви и емблематични сгради.
Интерес предизвикват подаръците от Западна Европа. Гълъбите на мира от Франция, плакет с изглед от Ватикана и папския герб, порцеланова чиния с емблемата на Английската банка. Преди 1989 година българската държава и Тодор Живков са получавали подаръци и от Америка, изтъква Галя Дикова.
„Чиния от 10 хиляди бройки, които са произведени в Китай, порцеланови, за 200-годишнината от обнародването на държавния печат на САЩ.“
И още от изложбата „България и светът“ - подаръци от Чили, Никарагуа, Боливия и разбира се от Куба. „Маска от Лаос, Нигерия, макет на Александрийския фар, подарък от губернатора на Александрия в Египет, Судан подарява статуетки от слонова кост.“
Споменът за много специални гости в Правец също е част от изложбата. Фидел Кастро е един от първите държавници, посетили Правец през 1972 г. Индира Ганди пък е присъствала на откриването на детска градина, която до днес носи нейното име, а децата там се обучават в традициите на Индия. Най-ранните снимки, притежание на музея, са от Франция - с Шарл дьо Гол и Жорж Помпиду от 60-те години на миналия век.
Тодор Живков е награждаван от Кенан Еврен с грамота, притежавал е символичен ключове на Анкара и Букурещ.
Във витрина „Азия“ може да се види дърворезба от сандаловото дърво, статуетка от слонова кост, макет на Тадж Махал от планински кристал, статуетка на Танца на Шива, сервиз за чай от нефрит.
„Когато подаряваш - дали си човек или от името на дадена държава, ти подаряваш част от сърцето си. Ти искаш чрез подаръка да разкажеш на другия каква е твоята душевност, какъв е твоят бит, твоята култура“, посочва музейният уредник Галя Дикова.
Японската връзка от онова време преминава както през т.нар. Японски хотел в София – Витоша Ню Отани, строен от японци (по проект на японския архитект Кишо Курокава – бел. ред.), така и през частите за правешкия завод за микропроцесори, които идвали от Страната на изгряващото слънце. В колекцията има макет на бойно снаряжение на самурай с три шапки, допълва Галя Дикова.
Подаръците от България включват болярски чаши с елементи от съдове, открити при археологически проучвания, мечове за 1300 годишнина на българската държава, кама с подписа на Левски, пушки от цяла България плюс метален жезъл от Велико Търново със символите на българската държава.
Тодор Живков е бил почитан с много подаръци през годините по лични поводи. Сред тях е ловен комплект с позлата, подарен от Леонид Брежнев.
Още любопитни детайли - в звуковия файл.
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна. Двете са в България, за..
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..