Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отговорността да се предаде достоверна прогноза за времето

Огнян Гаврилов
Снимка: Георги Бангиев

"40 години на смени, 12-часови, няма делник, няма празник. Това е орисията на синоптика". Това сподели бившият синоптик Огнян Гаврилов, посветил целия си трудов стаж да предава информация за времето. В предаването "Нощен Хоризонт" той подчерта:

"Някога прогнозата беше много условна, сега е твърде точна... Сега колегите вече знаят и прогнозират в различните части на страната какво ще се случи. Друг е въпросът, че тези неща минават встрани от пресата, електронните медии".

По думите му вече има и много информация:

"Центрове много, метеорологични, всеки дава мнение, всеки дава предложение за развитието на атмосферните процеси, т.е. прогнозата".

Според него човек не може да избяга от съдбата си:

"Човек трябва да бъде ентусиаст, за да работи тази работа. Да му е приятно, да не я изпълнява като задължение".

Красимир Стоев, снимка: Георги Бангиев
Дежурен синоптик през нощта на 24-ти октомври беше Красимир Стоев. За времето, в което е работил с Огнян Гаврилов, той сподели:

"Годините, които прекарах с него и с останалите колеги, които вече са пенсионери, бяха много хубави години и това са годините, в които аз навлязох в тази нелека професия. Тя е моята детска мечта, но когато попаднеш в дежурната стая, разбираш, че нещата не са само на теория".

Христо Чипилски е научен асистент в университета в Оклахома, в американския щат Сиатъл. Той също се включи в предаването.

"Изключителен респект към всички синоптици, колеги. Знам колко е тежка работата и колко усилия изисква правеното на една прогноза. Абсолютни адмирации към целия екип и можем само да си предаваме щафетата от по-старото към по-младото поколение, можем да научим много неща от по-старото поколение, така и ние да предадем новостите, които се случват в науката при нас", подчерта Чипилски. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художникът Стойко Гъгъмов рисува портрети на известни личности на морските скали

Родом е от Асеновград, но живее в Пловдив. През лятото отсяда в Приморско.  Можете да го срещнете и в Китен или в Созопол, където е изрисувал скалите край морето с портрети на известни артисти и личности. Той е художникът Стойко Гъгъмов, който често рискува фасади на училища и общини без да взима пари за труда си. Знаят го и на остров Тенерифе, където..

публикувано на 04.08.24 в 08:24

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13