Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Симидчиев: Основната част от хората с респираторни симптоми са с коронавирус

Разчита се на общественото мнение за въвеждане или не на някои мерки, а проблемът изисква медицински решения

Александър Симидчиев
Снимка: БГНЕС

Пандемичният процес, когато надмине определени критични стойности, той започва да се самовъзпроизвежда. Дори да има локдаун, той не може да е 100-процентен локдаун. Локдаунът не значи всичко спира. Малките части, които не спират, ако там има достатъчно количество заразени, инфекцията няма как да не продължи.“ Това каза пред БНР пулмологът д-р Александър Симидчиев, член на Медицинския експертен съвет, който съветваше правителството в началото на кризата с коронавируса. Той коментира това в отговор на въпрос защо дори в западни държави със строго спазване на мерките и частична или цялостна карантина броят на заразените с Covid-19 продължава да е много висок. 

Това далеч няма да бъде последната подобна криза, която ще има нашето здравеопазване, посочи д-р Симидчиев, според когото най-голямото предизвикателство в момента е броят на кадрите, не леглата, медикаментите или апаратурата. В здравеопазването хоризонтът на действие е поне 10 години или повече от два политически мандата, за да взимаме правилните решения, допълни той. 

Пулмологът смята, че трябва да има дългосрочен подход и анализ на това кое работи и кое не в момента като модели за овладяване на кризата. 

В момента до голяма степен имам усещането, че се разчита на общественото мнение, за да се въвеждат или да не се въвеждат някои мерки, а това е медицински проблем, който изисква медицински решения.“

Александър Симидчиев подчерта, че са необходими ясни правила за триаж на пациентите - „по спешност, по възраст, по пол, по най-различни критерии", за да може да бъдат отбременени медиците на предния фронт. 

„Защото в момента истинският удар на това, което се случва, се поема от хората на предна линия - общопрактикуващите лекари, хората в спешните отделения, приемащи болните с това заболяване."

Относно решението личните лекари да издават направления за PCR тест при налични 5 симптома, Александър Симидчиев изтъкна, че трябва да започнем отнякъде и след това да се адаптираме бързо, след като видим как действа.

Пулмологът поясни още, че ако има малко количество вирусен товар, антигенните тестове могат да бъдат отрицателни, а PCR-ът да даде положителен резултат. Антигенните тестове при хора със симптоми са с много висока прецизност. Комбинираните тестове, които могат да отчитат и наличието на грипни вируси, могат да служат допълнително и да диагностицират грип, защото оплакванията и симптомите, идващи от респираторната система, в момента са сходни.

Ако целта е оптимално да разходваме средствата, трябва да намерим алгоритъм, в който да се включат антигенните тестове на правилното място при симптоматични хора, които да преценят дали заболяването е коронавирус или друго заболяване. В момента при тази епидемична обстановка вероятността да е друго респираторно заболяване не е толкова голяма. Основната част от хората, които имат респираторни симптоми, се дължи на това, че поради епидемичните условия заразяването с коронавирус е най-често.

Симидчиев определи като притеснително „безконтролното изписване на кортикостероиди още от ранна фаза на това заболяване“, което наблюдава в момента. От пълна забрана в началото на пандемията се е преминало към предписване за по-тежките случаи, а в момента това се случва дори при леки случаи, отбеляза той. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51