Елица е третото дете в семейството, чакано и желано. Трябвало да се роди на 24 декември и да бъде големият коледен подарък за семейството. Родила се 13 дни по рано. От неонатолога майката Светла чула един куп диагнози – синдром на Даун, съмнения за частична липса на хранопровод и за шум на сърцето.
„Трудно ми е да го обясня. Очакваш нещо хубаво да ти се случи. И когато ти се случи нещо по-различно, би следвало лекарите, тези, които трябва да ти дадат кураж – те не го правят. Няма никаква психологическа подкрепа в АГ болниците, а трябва да има“, казва майката на Елица пред БНР.
„Очаквах нещо прекрасно, но си тръгнах с чехлите, без бебе, което беше в друга болница, без снимки, без букети. Беше много тъжно“, спомня си жената. Прибирайки се у дома, се чувствала сякаш светът свършва. „През следващите месеци ми се е искало да се събудя и това да е сън.“
Освен с присъдата на лекарите, които казват на родителите, че са обречени за цял живот, когато имат дете със синдром на Даун, родителите се сблъскват и със специфичните грижи, които трябва да предприемат, пояснява Светла, която не е усетила неглижиране или отдръпване от страна на близки хора, защото детето й е с увреждане. Не е така обаче с реакциите на обществото.
„Ние в България се страхуваме от различните и когато нещо не ни е познато, много често вместо да се опитаме да ги разберем, да научим нещо ново, ние се отдръпваме, започваме да чукаме на дърво – „да не дава Господ“. Нашите деца не са заразни. Много хора не знаят как да постъпят“, споделя майката на Елица.
„Ние като общество имаме голяма толерантност към хората, които се държат невъзпитано, арогантно, псуват, хвърлят боклуци, не смеем да им направим забележка, обаче когато видим едно дете от аутистичен спектър, дете с увреждания, което се държи по-различно от останалите деца, сме склонни веднага да обвиним родителите, че не са го възпитали добре.“
Елица е посещавала масова детска градина. Сега денят й в училище започва с посещение при ресурсния учител Олга Милева. „Много неща знае. Буквичките познава, цифричките. Опитваме се да нареждаме срички. Обича пъзели. Обича много песнички.“
По-специфична е работата върху говора на Елица, но на този етап резултатите идват бавно, пояснява ресурсният учител.
След специалните занимания Ели отива във своя клас 1 „г“ с класен ръководител Росена Хаджиева, която още на първата родителска помощ усетила нагласа на другите родители да помогнат, като говорят с децата си за приемането на Елица. „Ето, втори месец аз няма оплакване от родител, няма оплакване от дете. Напротив, майките казват – можем ли и ние да направим нещо за това дете“, разказва класният ръководител на Ели.
Според Росена Хаджиева всичко започва с това да научим малките деца на „търпимост, толерантност и човешко отношение“. Това е и мечтата на майката – „на този етап тя да бъде приета, да бъде социализирана и да има приятели“.
Не смее да мечтае за нещо повече, защото не иска да се разочарова. „Лошото е, че тук, в България, колкото по-големи стават децата с проблеми в развитието, толкова по-трудно се социализират и намират своята среда. Докато са малки, различията между моето дете и останалите без диагноза не се забелязват толкова. Колкото повече общувам с родители на по-големи деца, толкова повече усещам едно омерзение, един гняв, една тъга, защото те остават затворени у дома.“
Репортажът за Елица е част от кампанията на УНИЦЕФ в подкрепа на невербалните деца у нас. Българското национално радио е медиен партньор на инициативата.История за доброто трогна десетки в социалните мрежи. М ладият сириец Самер, който ръководи заведение за бързо хранене в столичния квартал „Света Троица", спечели много симпатии заради подарен дюнер на 15-годишен ученик. В забързаното ежедневие на всекиго се е случвало да забрави портфейла си у дома. Позната ни е конфузната ситуация, в която..
„ Промяната в Русия не минава през избори. Това е един автократичен режим. Но доброто в тази промяна е, че Навални не може да загуби . Той се върна от мъртвите. В момента е в затвора. Повече репресии срещу него го засилват. Промяната в Русия обикновено се случва внезапно или точно в момент, в който достатъчно количество хора от т.нар. имащи да..
Евгени Сергеевич Чупов, потърсил и получил политическо убежище у нас, бе един от организаторите на протеста в защита на опозиционния лидер Алексей Навални пред Руското посолство в София на 23 януари. Преподавател е по английски език. В предаването „Хоризонт до обед“ той разказа своята история. „В Русия бях политически активист, отстояващ..
Темаскал е хилядолетна церемония за здраве и пречистване на тялото и душата. Древните шамани (учители) са знаели как да забавят стареенето на мозъка, как да подобрят физиологичните и биологичните процеси в тялото, обръщайки се към природата по един особен начин. Красимир Костов дълго време се е подготвял, за да може днес да води церемонии и да..
В началото на тази година Домът за медико-социални грижи за деца в Добрич получи първото си дарение. То е специално не защото е на голяма стойност, а защото идва от 9-годишно дете, решило да дари собствената си награда от училищен конкурс на други деца. Наградата ваучери за играчки третокласникът Георги Неделчев печели от конкурс, организиран в..
„ Учебната програма в математиката няма толкова голямо значение, всичко зависи от самия човек , а в днешно време всеки иска нещата да стават бързо и лесно, но в математиката това не е така и трябват усилия, за да преодоляваш трудностите и да се развиваш“. Това каза в предаването „Хоризонт до обед“ Иван Герганов, един от най-добрите математици на..
Поредица от видеа, които не само са в помощ на катерачите, но и рекламират и представят българските природни дадености и красоти – това накратко представлява проектът „Видео гидовник”. Той си има канал в YouTube , аудиото е на английски език, но клиповете имат и български субтитри. В между 4 и 7 минути клиповете онагледяват мястото и..
„Една година сме в състояние на болест заради изгубения комфорт в живота ни. В този смисъл освобождаването на мерките е добра стъпка. Но като лекар..
„ Промяната в Русия не минава през избори. Това е един автократичен режим. Но доброто в тази промяна е, че Навални не може да загуби . Той се върна..
Заведения за хранене в страната отварят самоволно от 1 февруари. Нощни клубове и дискотеки ще подновят работата си от 1 март. Това обявиха..