Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Аврамов: Критериите за добра политика вече не са свързани с качеството на управлението

Димитър Аврамов
Снимка: БНР

Политологът Димитър Аврамов издаде дебютната си книга „Новата държава“. Според него има 6 тенденции, които ще определят ежедневието ни.

„На първо място е променено фактическото състояние на суверенитета на държавата върху човека, върху обхвата на действие на отделния човек. Контролът на правителствата, на държавите върху нас е много по-малък, отколкото е бил във всеки етап от историята. От тази гледна точка имаме много повече възможности за реализация, съответно правителствата имат по-малко контрол. На второ място демографските промени създават коренно различен тип общества - такива, с които редица от нас не са свикнали. Променя се политическата култура под влияние на емиграцията и трябва да сме наясно, че в третото и четвъртото десетилетие на този век ще се засили тенденцията да има мултиетнически общества, да има мултирасови общества, в бъдеще мултикултурализмът от изключение ще става правило, не само в анлгосаксонският свят, но и навсякъде“, каза в предаването "Нощен хоризонт" Димитър Аврамов.

Поне от 2-3 десетилетия има тенденция към силен егалитаризъм  най-вече през новите технологии.

„Тук има нещо много важно - ако в света на 20-и век, за да си лидер, беше необходимо да имаш образование, да си прекарал години следвайки нещо, придобивайки професионална квалификация, учейки, то днес това не е  така - за да си лидер е достатъчно само да си добър в разпространяването на посланията си и да си бърз във виртуалния свят, т.е. да овладееш техника на комуникация“, подчерта Аврамов.

Аврамов коментира, че се променя политическата представителство.

Критериите за добра политика вече не са свързани с качеството на управлението, а са свързани с представителство във всичките му форми. Това най-ясно се вижда в най-развитите и конкуретни западни демокарции, където се налага политиката на идентичност".

Политиката се радикализира, заяви Димитър Аврамов.

"Радикализацията е свързана с нарастване на значимостта на крайните позиции, тяхната динамика във всяка една сфера на живота ни – в икономиката, в политическия живот, изискването на това да реагираме непрекъснато, в реално време.“

Политологът коментира, че има опасна тенденция – тя е, че равнопоставеността, която е основен принцип на европейския тип държава, на западната държава все повече бива разбирана като равенство.

Политологът Димитър Аврамов е роден в Пловдив, завършва гимназията с преподаване на чужди езици "Иван Вазов" с руски и английски, завършил е политология в Софийския университет "Св. Климент Охридски", има специализация от Университета в Загреб, където изучава прехода в бивша Югославия, работил е и като журналист в Младежка редакция на програма „Христо Ботев" на Българското национално радио и вестник „Капитал“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17