Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Декември без отпадъци“ или как да пощадим природата в празничния месец

Снимка: Ани Петрова

25 неправителствени организации започват кампанията „Декември без отпадъци“. В социалните мрежи ще се появят статии и съвети как да се намалят отпадъците през празничния месец.

Това е месецът, в който всеки от нас може да се замисли как поне нещо да спести на природата като отпадък, каза пред БНР Данита Заричинова от Екологично сдружение „За Земята“. 

Кампанията цели да провокира малки стъпки към по-малко отпадъци.

„Например в началото на месеца хората започват да украсяват домовете си, което може да се случи изцяло с естествени материали. Клонки, шишарки. Всичко, което може да украси къщата ти, без да купуваш украса, която е създадена на хиляди километри от нас и след това лесно ще стане отпадък.“

Около празниците е добре да се замислим и колко хранителни отпадъци изхвърляме. Пазаруването може да се планира по-добре, подчерта Данита Заричинова.

Инсталация на екоактивисти в шведския град Малмьо, озаглавена „Черният петък убива“. 27.11. 2020 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Има огромен натиск от страна на супермаркетите. Навсякъде има промоции. Добрата практика е да си направиш списък, преди да пазаруваш, да не ходиш гладен и да не се заглеждаш във всички промоции, защото това най-често води до последващо изхвърляне на хранителни продукти.“

Можем да пропуснем и опаковките при купуването на подаръци. „Винаги можеш да опаковаш доста интересно и различно, отново с материали, които можеш да намериш вкъщи и да преизползваш. Ние ще публикуваме в социалните мрежи малки идеи.“

Винаги можеш да подариш преживяване, което няма материална форма, вместо да купиш нещо, което след това ще бъде изхвърлено, допълни Данита Заричинова. „В нашето семейство от години си купуваме само книги, без да ги опаковаме.“

Неправителствените организации, които застават зад кампанията, очакват да вдъхновят и фирми да се включат в нея.

В нашата кампания участват малки бизнеси, местни, изцяло насочени към продукти, които заместват пластмасата за еднократна употреба. Всички останали ще се радваме да бъдат мотивирани от нашата инициатива, да мислят в дългосрочен план, не само като реклама за един месец.“ 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05