Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Горна Оряховица също е в челните класации за мръсен въздух у нас

За момента общината не може да предложи алтернатива на отоплението с дърва и въглища

Снимка: БГНЕС

В Горна Оряховица основният замърсител на въздуха не е промишлеността или транспортът, а печките на дърва и въглища на домакинствата. Въпреки че постоянно е в регистрите на градовете с мръсен въздух, общината не беше одобрена с проекта си за 8 милиона лева за финансиране от програмата за подобряване на атмосферния въздух. От железничарския град признават, че нямат полезен ход да се справят сами с проблема и да принудят домакинствата да спрат с използването на дърва и въглища за отопление, защото не могат да им предложат алтернатива. 

Според данните на автоматичната измервателна станция в Горна Оряховица градът е с наднормено запрашаване на въздуха, особено в отоплителния сезон. Общината има разработена програма, но тя не може да бъде изпълнена, защото преди две години Горна Оряховица изпадна от одобрените за европейско финансиране за подобрение на атмосферния въздух общини. Според общинската управа, за Горна Оряховица не е признато, че над 70% от замърсяването идва от битовото отопление, а при класирането, вместо да бъдат отчетени засегнати над 40 000 жители, са вписани 12 600 домакинстваОбщината загуби 8 милиона лева, с които се планираше да подпомогне 2800 домакинства да минат на по-екологично отопление. Кметът Добромир Добрев заведе съдебно дело срещу Министерството на околната среда и водите. Последваха преговори за извънсъдебно споразумение.  

„Резултати все още няма“, посочи пред БНР заместник-кметът по финанси Николай Георгиев.

В Горна Оряховица комините вече пушат и градът пак е в челните класации за наднормено съдържание на фини прахови частици.  

„В момента разработваме поредна програма за подобряване чистотата на въздуха, която се изисква, за да можем да кандидатстваме за средства, но програмите са си програми, те не решават въпроса, само го маркират. Замърсяването при нас сме установили, че основно е от горенето на твърди горива. От април до октомври, ноември няма нито едно превишение на замърсяването. Станцията е поставена на главна улица, до паркинг на училище, където на обяд и в 17 часа се събират изключително много автомобили, стоят на включени двигатели, докато си чакат децата, въпреки това няма превишение. Превишенията започват, когато започне отоплителният сезон. Станцията се намира под блокове и до къщи, където всички се отопляват на твърди горива. Това не е оправдание. Основното, което е - търсим финансиране за подмяна на отоплението“, посочи Николай Георгиев. 

Горна Оряховица е с неблагоприятно разположение и попада в котловината на река Янтра, където движението на въздушните маси е по-слабо. От миналата зима, за да намали замърсяването на въздуха с фини прахови частици, общината силно ограничи използването на инертни материали при снегопочистването и мина основно на по-скъпите химически смеси за обработка на улиците в града. През топлите месеци улиците се мият по-интензивно. Закрито е градското сметище за битови отпадъци, предстои биологичната му рекултивация и залесяване, но кардиналното решение за по-чист въздух е друго, смята заместник финансовият кмет Николай Георгиев: 

„Не се ли промени отоплението на газ, на някакви други горива... Опитвахме, тествахме и филтри. Оказа се, че не ги финансира европейската програма, тъй като те искат да премахнем източника, а не последиците от замърсяването, а източникът са основно твърдите горива. Сега реконструкцията и затрапването на депото вече приключва. Още две-три години там ще бъдат засаждани треви и дървета, като ще бъде превърнато в нещо като парк. Това също беше част от замърсяването на града, тъй като то се намира в подветрената западна зона на град Горна Оряховица и при вятър твърдите прахови частици попадаха и в станцията, и в града. Във всеки град има климатични обстоятелства. При нас е местността Камъка, която е от западната страна и пази от ветрове, което при падане на мъгли способства за повишаване на замърсяването“. 

Жителите на Горна Оряховица не виждат изход, а за мръсния въздух винят ниските доходи, които не им позволяват по-екологичните, но-по-скъпи варианти за отопление:  

„Доходите в провинцията, тук в Горна Оряховица, са много ниски. Работи се почти за минималната заплата. Трябва да се ограничат емисиите, катализаторите на колите. Не знам как може да се спре, освен да се газифицират всички семейства, но това е невъзможно, защото има хора с малки доходи. Според мен е непосилно за всеки да използва електричество или както газта“. 

И тази зима общинарите в Горна Оряховица ще правят проверки по домовете дали в печките за твърдо гориво гражданите не използват отпадъци като парцали, стари обувки и автомобилни гуми, които силно замърсяват въздуха. Нарушителите ще бъдат глобявани по 50 лева.  



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязваме деня за опазване на мангровите гори

Днес отбелязваме международния ден за опазване на най-ефективната система за улавяне на въглерод, която съществува на планетата - мангровите гори. Те могат да улавят и съхраняват до 10 пъти повече въглерод на хектар в сравнение с обичайните гори на сушата.  ЮНЕСКО обявява 26 юли за ден на мангровите гори през 2015 г., за да подчертае ролята им като..

публикувано на 26.07.24 в 05:25
Натали Петрова-директор на фестивала

Най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско

25, 26 и 27 юли най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско. "Ще представим 11 ленти от 10 държави - България, Великобритания, САЩ, Исландия, Франция, Австрия, Италия, Полша, Канада и Словакия. Един филмов маратон от три вечери. Началото на прожекциите е 21 часа...

публикувано на 21.07.24 в 06:20
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49