Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще преосмислят ли оперните театри репертоара си заради коронавируса

Снимка: БГНЕС

След смъртта на оперния певец Камен Чанев бе огласена петиция с апел да бъде прекратено провеждането на репетиции, оперни спектакли и премиери по време на пандемията. До момента петицията е подписана от над 550 души.

Петицията закъсня. През ноември спектаклите вървяха на пълна пара, покорявахме нови оперни върхове, но в буря и без кислороден апарат, каза пред БНР инициаторът на призива - тенорът Петър Костов. „Шамарът, който получихме с трагичната смърт на Камен Чанев, доведе до формулирането на петицията“, допълни оперният певец.

Организирането на премиера в оперен театър трае поне месец, като през това време огромен състав от над 100 души прекарва по няколко часа на ден в затворените пространства, обясни той.

Снимка: Албена Безовска

През изминалия месец премиери е имало почти във всички театри на страната, което е довело до масови инфекции с коронавирус, подчерта Петър Костов в предаването „Хоризонт до обед“. „Голяма част от водещите солисти на България вече изкараха този вирус.“

Според Костов ефект от петицията има - много театри са преосмислили репертоарната си политика. Премахването на премиерите е единият от вариантите, смята Петър Костов. „Има по-камерни форми, които биха могли да бъдат застъпени в този момент.“

Тежестта на вирусния товар, който се поема при пеене, е съвсем различна, затова и много от оперните изпълнители са прекарали тежко заболяването, някои са били в интензивни отделения, а възстановяването е „дълго, тежко и неприятно, с последствия, които компрометират дробовете“, разказа още Петър Костов.  

Снимка: Албена Безовска

Диригентът на Софийската филхармония Найден Тодоров е бил разочарован от петицията, тъй като смята, че „музикалните институции не трябва да затварят“. Репертоарът може да се замени с по-камерен, за да няма струпване на много хора на едно място, заяви Тодоров. „Защото е абсурдно да се правят големи заглавия в това време.“

Трябва да се мисли както за безопасността на публиката, така и на музикантите, категоричен е маестро Тодоров. „Затварянето обаче на институциите е изключително лошо послание.“

В Германия е имало петиция тъкмо в обратната посока – с настояването театрите и оркестрите да продължат да функционират, даде пример Найден Тодоров.

Цялата програма на коледния концерт на Софийската филхармония е коригирана, съобщи още той.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

12-то издание от 31-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на фотоизложбата в чест на 110-годишнината от рождението на великия български бас Борис Христов, която можете да разгледате до 28-и август в зала 3 на Общинския културен институт “Красно село“ в София. Включена е и..

обновено на 26.08.24 в 18:47
Ви Кийланд

Американската писателка Ви Кийланд и нейното "Лятно предложение" пред БНР

Американската писателка Ви Кийланд е позната в България с романтичните си истории, често развиващи се именно през лятото. "Проектът", „Неочаквано“, "Неуместно" са само част от заглавията на Ви, продали милиони копия по света и направили я номер 1 в класациите за бестселъри .  "Лятно предложение" е най-новата ѝ книга,  излязла на..

публикувано на 26.08.24 в 10:36
Автопортрет на Винсент ван Гог

Експозиция "Инфинити" бе открита в Израел

Тази година в Израел са модерни видео - пърформансите. В тях оживяват картините на Ван Гог или Фрида Кало и дори посетителя може да се поразходи из тях. В стара мелница в Яфо „разцъфнат“ полски цветя прожектирани върху неравните стени и витите стълбища. Но най-необичайна е изложбата на преживяванията, свързана с космоса. А порталът към това..

публикувано на 25.08.24 в 07:07
Люка Дьобарг

Люка Дьобарг: Важно е талантът да бъде оценен като нещо специално

Люка Дьобарг е френски пианист, когото все повече меломани по света оценяват като особено интересен интерпретатор. Достигнал е Христовата възраст от 33 години, преминавайки през какви ли не житейски премеждия, търсейки и откривайки пътя си в изкуството – и не без усилия, но с много устрем и преборване на собствените си демони.  Запознахме се..

публикувано на 23.08.24 в 15:09
Георги Тутев

Спомени за композитора Георги Тутев

На 23 август се навършват 100 г. от рождението на изтъкнатия български композитор Георги Тутев, един от създателите на Дружеството за нова музика в България - движение, довело на българската сцена музикалния авангард, организатор на международния фестивал “Музика нова“ в София.  Творби на Тутев са изпълнявани на много от фестивалите за съвремена..

публикувано на 23.08.24 в 13:20

Станислава Айви: Литературните адаптации са сред най-желаните филмови истории

Днес изтича срокът за кандидатстване за първия форум на литературните адаптации за голям екран в рамките на фестивала "Синелибри". 10 проекта ще имат своя шанс да се представят пред продуценти. Това обясни в интервю за БНР Станислава Айви от екипа на "Синелибри". "Нашият фестивал е уникален – профилът ни е в адаптациите. Това прави..

публикувано на 23.08.24 в 10:56
Иван Стайков и Венета Нейнска

Покана за танц към публиката в Шабла, Варна, Созопол и Бургас

Пианистката Венета Нейнска и цигуларят Иван Стайков тръгнаха на турне в четири крайморски града. В рамките на една седмица те ще представят пред публиката програма, наречена "Покана за танц", а началото беше поставено в град Шабла на 20 август. Венета Нейнска е създател и директор на Sofia Art Institute, който организира проекта "Концерт с история"...

обновено на 22.08.24 в 20:00