Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще преосмислят ли оперните театри репертоара си заради коронавируса

Снимка: БГНЕС

След смъртта на оперния певец Камен Чанев бе огласена петиция с апел да бъде прекратено провеждането на репетиции, оперни спектакли и премиери по време на пандемията. До момента петицията е подписана от над 550 души.

Петицията закъсня. През ноември спектаклите вървяха на пълна пара, покорявахме нови оперни върхове, но в буря и без кислороден апарат, каза пред БНР инициаторът на призива - тенорът Петър Костов. „Шамарът, който получихме с трагичната смърт на Камен Чанев, доведе до формулирането на петицията“, допълни оперният певец.

Организирането на премиера в оперен театър трае поне месец, като през това време огромен състав от над 100 души прекарва по няколко часа на ден в затворените пространства, обясни той.

Снимка: Албена Безовска

През изминалия месец премиери е имало почти във всички театри на страната, което е довело до масови инфекции с коронавирус, подчерта Петър Костов в предаването „Хоризонт до обед“. „Голяма част от водещите солисти на България вече изкараха този вирус.“

Според Костов ефект от петицията има - много театри са преосмислили репертоарната си политика. Премахването на премиерите е единият от вариантите, смята Петър Костов. „Има по-камерни форми, които биха могли да бъдат застъпени в този момент.“

Тежестта на вирусния товар, който се поема при пеене, е съвсем различна, затова и много от оперните изпълнители са прекарали тежко заболяването, някои са били в интензивни отделения, а възстановяването е „дълго, тежко и неприятно, с последствия, които компрометират дробовете“, разказа още Петър Костов.  

Снимка: Албена Безовска

Диригентът на Софийската филхармония Найден Тодоров е бил разочарован от петицията, тъй като смята, че „музикалните институции не трябва да затварят“. Репертоарът може да се замени с по-камерен, за да няма струпване на много хора на едно място, заяви Тодоров. „Защото е абсурдно да се правят големи заглавия в това време.“

Трябва да се мисли както за безопасността на публиката, така и на музикантите, категоричен е маестро Тодоров. „Затварянето обаче на институциите е изключително лошо послание.“

В Германия е имало петиция тъкмо в обратната посока – с настояването театрите и оркестрите да продължат да функционират, даде пример Найден Тодоров.

Цялата програма на коледния концерт на Софийската филхармония е коригирана, съобщи още той.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45