Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Романът „Не се казвам Мириам“ - разказ за изпитанията на жена от ромски произход

Снимка: Издателство „Колибри“

С наближаването на коледните празници идеята за подарък на хубава книга винаги е добра. Съвсем наскоро излезе от печат романът „Не се казвам Мириам“ на една от съвременните шведски писателкиМайгул Акселсон е автор на осем романа и няколко документални книги. Завършила е журналистика в Стокхолм и е практикувала професията години. Работила е като репортер в няколко шведски вестника. Често пише за проблеми в третия свят, за детската проституция и за бедността. Дебютният ѝ роман излиза през 1997 година и е със заглавие „Далеч от Нифелхайм“. У нас става известна с романа си „Априлската вещица“, удостоен с три награди и преведен на 25 езика. След „Априлската вещица“ Акселсон става и световно популярна. 

В романа си „Не се казвам Мириам“ писателката ни превежда през живота на жена от ромски произход, която преживява ужаса от Втората световна война и оцелява в лагерите на смъртта“, каза преводачът на романа Радослав Папазов. 

Героинята и брат ѝ Диди са изпратени в ромския лагер в Аушвиц, където се сблъскват с жестокостта в лагера и с д-р Менгеле. 

„Романът се развива едновременно в няколко етапа от живота на главната героиня и ни представя както ужаса на войната, тази най-потресаваща част от историята на Европа, така и живота в Швеция след войната. Авторката задава въпроса до каква степен е било толерантно шведското общество към малцинствата и по-специално към ромите в годините след войната въпреки опита на цяла Европа с расизма и ксенофобията само от няколко години преди това, довели до тази най-голяма катастрофа в историята на Европа“, допълни Папазов. 

Романът „Не се казвам Мириам“ е написан след много сериозно проучване и работата на Майгул Акселсон като журналист в продължение на доста години е била от голяма полза. Самата тя се срещна с българската публика тази седмица виртуално, като пряката връзка с Швеция беше осъществена от издателство „Колибри“, което публикува книгата у нас. 

Майгул Акселсон каза във видеовръзка с българската публика: 

Всички пазачи и лекари от концлагерите Аушвиц и Равенсбрук, както и д-р Менгеле, който също е споменат в книгата, са отразени според документите, които съществуват, историческите документи за тези лагери, така че там не е добавено нищо към жестокостите, те са достоверни“.  

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Камерен ансамбъл „Силуети“

Ансамбъл "Силуети" представя българска класика

„...Не можеш да се развиваш, без да познаваш това, което е създадено преди теб!“ - това са думи на композитора Георги Тутев, които камерният ансамбъл "Силуети" приема за свое мото. То съпровожда и поредната покана за концерт в Сити Марк арт център в София - културно пространство, което се превърна в дом за творческите инвенции на състава.  Ансамбъл..

публикувано на 10.05.24 в 09:47

Трето издание на фестивала LUNAR

Третото издание на фестивала на светлините LUNAR започва днес. До неделя над 20 артисти от 12 държави ще провокират въображението на посетителите чрез 3D мапинг проекции и светлинни инсталации. Заради фестивала метрото ще работи извънредно до един и половина през нощта Произведенията на творци от България, Великобритания, Германия, Индонезия,..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Стефка Станчева

Стефка Станчева с дебютния си роман "Добруджанския феникс"

Ще започнем с първата книга от една много българска трилогия, кръстена с красивото име "Благословената земя" . Автор на този красив проект е преподавателката по Български език и литература Стефка Станчева , която ни представя дебютния си роман "Добруджанския феникс" .  История, посветена на един от най-големите общественици в района на Добруджа..

публикувано на 08.05.24 в 15:02
Вокално инструментална група

Вокално инструментална група "Гергьовден" и уникалната ни фолклорна музика

Гергьовден е не просто празник, а символ на българската национална гордост и уважение към нашата история и култура. Заедно ще отпразнуваме този важен ден с богатството на българската традиция и наследство съхранени в света на вокално инструментална група "Гергьовден" с ръководител Христина Начева към НЧ "Св. Георги Победоносец 1999г.", София...

публикувано на 08.05.24 в 11:39
Рустем Скибин

Рустем Скибин възстановява в керамиката си насилствено ликвидирани от Съветския съюз традиции

Рустем Скибин е грънчар, произхождащ от кримските татари. Той възстановява в своята керамика традиции, насилствено ликвидирани от имперските амбиции на Съветския съюз, а днес – от постсъветска Русия. Днес – 8 май, от 18 часа в галерия "Мисията" към Държавния културен институт към министъра на външните работи на Република България се..

публикувано на 08.05.24 в 10:54

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В празничното великденско издание на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: - Гостува ни журналистът, член на екипа на УНИЦЕФ и опероман Ивайло Спасов. Разговаряме на една от любимите ни теми – културен туризъм, а разказът му ни пренася на спектакъл на операта “Тоска“ от Пучини на..

обновено на 05.05.24 в 23:11
Виктория Бешлийска

Виктория Бешлийска: Ние много по-често се молим за нещо, отколкото да благодарим на Бога!

"Най-ярките ми спомени като дете са от празнуването на Великденските празници , както и Лазарицата от предната седмица, сподели за "Хоризонт" писателката Виктория Бешлийска . " По нашия плевенски край този празник е много тачен и обичан . Момичетата се обличат в носии, окичват се с цветя и лазаруват, което ще рече, че обикалят съседните къщи,..

публикувано на 05.05.24 в 16:55