Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаела Кирчева популяризира забележителностите на Родопите чрез "Родопски хроники блог"

Михаела Кирчева
Снимка: Личен архив

Михаела Кирчева е създател на блог "Родопски хроники блог". Тя е домакиня на къща за гости в Родопите. Преди повече от 15 години решила да работи в сферата на туризма и да популяризира Родопите като туристическа дестинация.

"Публикуваме различни истории, свързани с наши приключения, с наши пътувания в Родопите. Отделно от активностите имаме категории "Дестинации", т.е. различни райони в Родопите и интересните места за посещение в тези райони. Имам статии, посветени на конкретни забележителности, статии и за маршрути, статии за събития, фестивали, неща, които биха били интересни за външните хора, свързани с традиции, с фолклор, за кулинария обичам да пиша", каза в предаването "Нощен хоризонт" Михаела Кирчева.

Тя призна, че има време за писане основно през зимата, а през пролетта и лятото посреща гости.

"Лятото събирам истории, зимата ги описвам", допълни Кирчева.

От близо 6 години Михаела Кирчева живее със семейството си в село Гняздово, в района на язовир Студен кладенец. Над селото се извисява защитената местност "Юмрук скала".

"И аз съм щастлива, че ние живеем там и имаме възможност да се докоснем до тази красота. Това е едно от най-близките на сърцето ми места в Източните Родопи".

Юмрук скала                                            Снимка: Личен архив

Пещерата "Утроба" се извисява над язовир Кърджали. Преходът до пещерата е около 2 часа.

"Пещерата "Утроба" е много интересна от времето на тракийската култура и част от мегалитната култура, свързана с култа към слънцето и почитането на Богинята Майка. Интересът е свързан с живота на траките и с лятното равноденствие, когато един специфичен момент в деня позволява на слънчевия лъч да влезе до самия край на пещерата и така образно да оплоди утробата на майката земя - слънцето опложда  майката земя и това според вярванията на траките било изключително знамение и с това се свързва пещерата "Утроба". Отделно от това мястото на пещерата е изключително внушително и въздействащо, защото се намира на върха на този клон, който се извисява над язовира, панорамно място". 

Заливът на Коневския водопад                                       Снимка: Личен архив

Според Михаела Кирчева кризата от разпространението на Covid-19 е изиграла добра роля за малкия бизнес:

"Хората наистина в последните години започнаха да се обръщат към традициите и към алтернативните начини на ваканция. Много хотели въобще не успаха да отворят тази година. Много големи бизнеси изпитваха големи затруднения, но малките къщи за гости, малките бизнеси бяха привилегировани, защото бяха по-търсени именно, защото са малки, защото работят с малки групи, имат малък капацитет за настаняване и се усети търсенето на това индивидуално отношение, тази персонализирана услуга, която се предлага в къщите за гости".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05